Sem kiköpni, sem lenyelni nem tudja a szlovák politikum Kollár diplomamunkáját
Mintha a szlovák törvényhozás mind a 150 képviselője összebeszélt volna, gyakorlatilag nem volt magára valamit is adó politikus, aki vasárnap ilyen-olyan tévéműsorokban, blogbejegyzésekben vagy közösségi oldalán nem nyilvánított volna véleményt Boris Kollár héten kirobbant diplomabotránya kapcsán.

Ladislav Kamenický, a Smer-SD megmaradt képviselőinek egyike a TA3-on például úgy nyilatkozott, inkább megvárnák, mire jut Kollárral a koalíció, egyelőre nem kezdeményezik sem Kollár leváltását, sem egy rendkívüli ülés összehívását. Hétfőn frakcióülést tart a párt, árulta el a képviselő, majd akkor döntenek arról, mihez kezdjenek a kialakult helyzettel.
A házelnök plágiumbotránya alaposan felforgatta az egyébként sem nyugodt koalíciós életet, míg Sulíkék, az OĽaNO és persze Kollár saját pártja, a Sme Rodina egyelőre kiáll az elnök mellett, a Za ľudí már jelezte, Kollár bizony jobban tenné, ha önként lemondana posztjáról.
Az SaS és az OĽaNO a héten ülne le tárgyalni Kollárékkal, de biztosra vehető, a plagizált diplomamunka a hétfői kormányülésen is terítékre kerül.
Az érintett a hét folyamán úgy nyilatkozott, nem fogja használni a szakolcai főiskolán megszerzett titulusát, ugyanakkor nem érzi bűnösnek magát, azt a törvényi előírásoknak megfelelően szerezte meg. Egyébként is igen valószínűtlen, hogy Kollárt megfosztanák a diplomájától, hiszen erre nincs törvény adta lehetőség. Branislav Gröhling az oktatási tárca vezetője elmondta, ezzel kezdeni kell valamit, javasolni fogja a hatályos törvények felülvizsgálatát.
A Smer alelnöke, Juraj Blanár szerint az egész Kollár-ügy csak blokkolja a kormány és a parlament munkáját, ráadásul, hívta fel rá a figyelmet Blanár, a parlamentnek csütörtökön rendkívüli ülést kellett volna tartania, amelyre nem került sor. Az ok? Kollár a botrány közepette nem hívta össze, holott az ülés hivatalos témája nem is az ő diplomabotránya lett volna.
A pótidőpontot erre a hétre tűzték ki, emlékeztetett a Smer alelnöke, a gond csak az, a héten Boris Kollár házelnöki tisztségében Magyarországra látogat, hogy kollégájával, Kövér Lászlóval találkozzék.
Blanár elmondta, az egész ügy megbénítja a parlament munkáját, majd csalódottságának adott hangot, mondván, az egyébként is megkésett válságkezelés helyett ilyesmivel kell foglalkozniuk. Kijelentette, Kollárnak
A koalíciós pártok képviselői szintén keményen bírálták Kollárt, lemondását ugyanakkor, leszámítva Kiskáékat, senki nem követelte. Az OĽaNO parlamenti frakciójának elnöke, Michal Šipoš közölte, a koalíciós tanács biztosan foglalkozni fog az üggyel, válaszokat várnak Kollártól, a SaS-tól Anna Zemanová pedig úgy nyilatkozott, "a helyzet világos, de párbeszédre azért szükség van!". Pártjának első embere, Richard Sulík a Markízán vasárnap már arról beszélt,
a koalíció akkor is együtt marad, ha Kollárnak le kell mondania, utalva arra az eshetőségre, hogy bizalmi szavazást kérhetnek a házelnökkel szemben. Sulík kijelentette, ha az ellenzék kezdeményezi, ők is megszavazzák majd a bizalmi szavazásról szóló indítványt.
Veronika Remišová, a Za ľudí alelnöke szerint személyi kérdésről van szó, nem koalíciós problémáról, de akkor is elutasítják, hogy "valaki orosz rulettet játsszon Szlovákiával és térdre kényszerítse a kormányt."
A munkaügyi tárcát irányító, Sme rodinás Milan Krajniak főnöke diplomamunka-botrányához csak annyit tett hozzá, szerinte Kollár a szakdolgozat megírásakor hatályos törvényeknek megfelelően tüntette fel forrásait, így az "akkori törvények értelmében" nem lehet szó plágiumról.