2022. február 28., 18:54

Segíteni akar Ukrajnának? Jól nézze meg, hova küldi a pénzt! Akcióba léptek a csalók

Nem árt fokozottan odafigyelni, hova és milyen számlákra küldünk anyagi támogatást a háború sújtotta Ukrajna számára. A csalók számára ugyanis semmi sem szent és a háborút is felhasználják arra, hogy pénzhez jussanak. Erre figyelmeztet az ESET kiberbiztonsági társaság.

netes-csalas-homonna.jpg
Fotó: archívum

Az első, hamis humanitárius gyűjtések már a katonai konfliktus kezdetén elstartoltak, és valószínűleg a számuk csak nőni fog.

A szakemberek éppen ezért azt tanácsolják, csakis hiteles szervezeteken keresztül támogassuk a rászorulókat.

A társaság több olyan hamis felhívásra bukkant, amelyek a háború sújtotta Ukrajna anyagi megsegítéséről szóltak, miközben olyan bankszámlaszámokat adtak meg hozzájuk, amelyekhez nem lehet legitim szubjektumokhoz kötni. Az álfelhívások egyelőre angol nyelvűek, de a szakemberek azt feltételezik, hogy nagyon gyorsan új, kimondottan Szlovákia és más államok számára szabott verziók is felbukkanhatnak.

A hamis adománygyűjtések főleg a szociális hálókon és e-maileken keresztül terjednek. Többségüknél nincs feltüntetve, milyen szervezet javára lehet a pénzt küldeni.

Homályosan fogalmaznak arra vonatkozóan is, hogy mire fogják felhasználni a beérkezett összegeket. Nem árt résen lenni, ha kriptovalutában kérik a fizetést! Ilyen fizetési módot a szervezetek egyáltalán nem preferálnak. Ha gyanúsnak találjuk az adakozási felhívást, nézzünk utána, ellenőrizzük a szervezetet és a számlaszámot annak hivatalos weboldalán.

A szakértők azt ajánlják, mindig ismert szervezeten keresztül juttassuk el pénzadományainkat az ukránok megsegítésére.

Ha biztosra akarunk menni, vegyük fel a kapcsolatot az adott szervezettel, mert az is előfordul, hogy a csalók létező szervezet nevében gyűjtenek. Csak éppen a saját kontójukra!

Külön figyeljünk oda a gyanús e-mailekre, amelyek ismeretlen helyekről érkeznek és azonnali cselekvésre szólítanak fel, valamint azok csatolmányaira. Ezeket ne nyissuk ki és ne töltsük le! Ha ezt megtesszük, rosszindulatú programot tölthetünk le.

Akkor is ellenőrizzük az adománygyűjtés valódiságát, ha valaki más kér meg bennünket adakozásra egy bizonyos szervezet számlájára, mert ő maga is átverés áldozata lehet.

Nagyon fontos, hogy ne döntsünk hirtelen, fejvesztve, ne utaljuk azonnal a pénzt, mert a csalók most épp a helyzet súlyosságát akarják kihasználni alantas pénzszerzés céljára.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.