2020. augusztus 16., 20:02

Robog az úthenger? - avagy milyen autópálya-szakaszok készülhetnek el a közeljövőben?

Az R7-es gyorsforgalmi utat július 19-én nyitották meg. Az útszakasz alapkövét még az előző kormányzat, egészen pontosan Érsek Árpád (Most-Híd) közlekedésügyi miniszter fektette le, de már a márciusban felállt kormány közlekedésügyi miniszterének, Andrej Doležalnak (Sme Rodina) a nevéhez fűződik az útszakasz átadása. A szaktárca az R7-esen kívül további gyorsforgalmi utak befejezését tervezi.

Egynyelvű a tábla az R7-esen, miközben éppen a magyarok által legsűrűbben lakott vidéken visz az út.
Fotó: Somogyi Szilárd

Doležal, amikor júniusban értékelte a kormány elmúlt 100 napját, úgy fogalmazott, hogy a minisztérium egyik legfontosabb prioritása a D1-es autópályának a befejezése lesz. Hozzáfűzte, a közúti közlekedés szempontjából a Ricsóváralja (Hričovské Podhradie) és Litvailló (Lietavská Lúčka) szakaszt szeretnék minél előbb befejezni. A tervek szerint a most meghatározott időpont az év vége. A tárcavezető arról is tájékoztatott, a minisztérium csak akkor ad engedélyt a folytatáshoz, ha az építkezés nem lesz negatív hatással a környezetre.

A miniszter tisztában van azzal is, hogy a Nemzeti Autópályatársaság drága feltételeket szabhat, de a minisztériumnak is eredményeket kell felmutatni, ezért fontos, hogy az útszakasz időben elkészüljön.

Doležal kijelentette, annak örülne a legjobban, ha a hiányzó autópályák minél előbb elkészülnének. Azt azonban nem tudja garantálni, hogy minden zökkenőmentesen alakul, mert a különböző szakaszokra más időpontok és más feltételek érvényesek.

A D1-es autópálya esetében több hiányzó szakasz még építés alatt áll. Ilyen a már említett Ricsóváralja és Litvailló, Kisvisnyó (Višňové) - Dubná Skala, Gombás (Hubová) Ivachnófalu (Ivachnová) és Eperjes külvárosának a nyugati és déli útszakaszai, amely egy 2,2 km-es hosszúságú átkötés. Az Eperjes külvárosait összekötő szakasz 7,8 km-es hosszúságú lenne.

A tervezetet egyébként még 2014-2020 között az EU alapokból finanszírozták. Legkorábban az Eperjes nyugati és déli útszakasza készülhet el, a tervek szerint az építkezési határideje 2021. június 26-rá van kiiírva.

A Gombás és Ivachnóvalu közötti útszakaszt a minisztérium valamivel későbbre, 2022-re tervezi befejezni. A Ricsóváralja és Litvailló, és Kisvisnyó - Dubná Skala útszakasz megépítése még későbbre, az eddigi tervek szerint  2023-ra van betervezve.

A miniszter azt is elmondta, hogy a Nemzeti Autópályatársaság gondoskodott a D1-es autópálya további kibővítéséről is, a Turány (Turany nad Ondavou) – Gombás  szakaszrendezés dokumentációjának a kidolgozását is jóváhagyták. A jelenlegi ütemterv szerint a közbeszerzés várható időpontja a 2021-es év harmadik negyedévében várható. Doležal szerint, a szakasz építése és befejezése 2022 és 2029 között valósulhatna meg.

Ezenkívül Doležal egy beruházási listát is készítene, amelyben négy-öt évre előremenőleg határozná meg a megépülésre váró gyorsforgalmi utakat és autópályákat, ezek pedig csak kivételes esetben változnának. Úgy fogalmazott, hogy „a tervek szerint nem politikia alapon lennének kialakítva, de építésük egyértelmű és professzionális alapon valósulnának meg“.

Doležal a hivatalbalépésekor több változásról is döntött, többek között a kulcsfontosságú pozíciókba új szakembereket hívott, akiknek állítása szerint az eddigieknél több tapasztalatuk és gyakorlatuk van ezen a szakterületen.

Fontos kérdés a finanszírozás, az egyik kritérium szerint a projekteket az európai támogatásokból kell finanszírozni, amely több cégtársaságot is bevonna az építés lebonyolításába.

A tárcavezető állítja, a közlekedési minisztérium a közúti infrastruktúra kiépítését prioritásként kezeli, és össze tudja hangolni az útdíjrendszerre vonatkozó pályázat előkészítésével, illetve a tömegközlekedés megreformálását is kedvezően tudja alakítani.

Az R2-es gyorsforgalmi útra kiírt pályázat Érsek Árpád vezetése alatt meghiúsult

A Rozsnyó és Szádalmás közötti gyorsforgalmi útszakasz megépítése, amely a Szoroskői alagúton keresztül vezetett volna, még az előző közlekedési tárcavezetés egyik prioritásának számított. A folytatás azonban sokáig kétséges volt, egészen augusztus elejéig, amikor is Andrej Doležal a polgármesterekkel a helyszínen folytatott tárgyalásai után megerősítette, mégsem állnak el a tervtől, de az építkezés valószínűleg jelentősen csúszik majd az eredeti elképzelésekhez mérten.  

Jaroslav Kmeť, a Közlekedési és Építési Minisztériumának az államtitkára is megerősítette, hogy a Szoroskői alagút szakaszának megépítése tervben van, de mérlegelésre szorul, megtervezése és megépítése anyagai forrásokhoz kötött, mert korábban a Nemzeti Autópályatársaság visszavonta a gyorsforgalmi út ezen szakaszán a meghirdetett pályázatnak az engedélyét.

Az autópályatársaság korábbi vezetése tavaly év végén közbeszerzést hirdetett meg érvényes építési engedély nélkül, miközben a benyújtott dokumentáció szerint az építési engedélyt nem lehet megszerezni, a projekt tehát megvalósíthatatlan maradt.

Kmeť szerint a pályázatot jogosan vonták vissza, elmondása szerint azonban mindent megtesznek annak érdekében, hogy az R2-es gyorsforgalmi utat megépítsék, a Rozsnyó környéki önkormányzatok és civil szervezetek petíciót is hirdettek, hogy a szakasz megépüljön.

A tervezett útszakasz 14 km hosszú, ebből a Szoroskői alagút 4248 méter. Az erre szánt tervezett összeg 243 millió euróba jött volna ki. Az autópályatársaság szerint a hibák a pályázati dokumentumok és az építkezési engedély miatt hiúsultak meg.

Doležal ígéretet tett, hogy a szakasz 2023-ban készülhet el

A társaság még 2019-ben jelezte, hogy az alagút kialakítása jelentős természeti károkat okozhat. Ezenkívül nincs építési engedély, a hegység karsztgeológiai összetétele miatt pedig rendkívül költséges lenne az alagút kiépítése. A projektet ennek következtében nem lehetne finanszírozni  Európai Uniós forrásokból sem. A közbeszerzési törvénynek megfelelően és a társadalmi nyomás miatt,  az autópályatársaság mégis kiírja a pályázatot a gyorsforgalmi útszakaszának a megépítésére. Andrej Doležal közlekedési miniszter a Szoroskői látogatása során ígéretet tett, hogy ha minden szükséges alapfeltétel megvalósul, akkor az állam 2023-ban kezdené el az alagút építését, amely az R2-es gyorsforgalmi út részét képezi.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.