2023. augusztus 25., 08:34

Rendőrháború kampányízekkel

A múlt hét újabb emlékezetes epizódot jelent a szappanoperaként húzódó szlovákiai rendőrháborúban. A nemzetbiztonsági vezetők kezén csattanó bilincs komoly kihatással lehet a kampányra és a kormányalakítás esélyeire is.

rendőrháború
A NAKA mások mellett eljárást indított a SIS volt és jelenlegi igazgatójával, illetve az NBÚ első emberével szemben
Fotó: TASR

Habár Szlovákia előszeretettel néz magára a szabad világ eminens diákjaként, némi élccel sokkal inkább lehet tekinteni a csengőfrász hazájának. Az ugye rendjén van, hogy akinek vaj van a füle mögött, ahhoz a hajnali órán visszafogott udvariassággal köszönnek be az elit egységek.

A szlovákiai rendőrháborúban azonban zavarba ejtően cserélődnek fel a jó és rossz fiúk szerepei. Az elitosztag előbb lecsap a vélelmezett polip csápjaira, majd az akciót elrendelők lesznek a rossz fiúk, hogy a szappanopera újabb fejezetében lefejezzék a vélelmezett polip csápjait szabadon eresztő nemzetbiztonsági szerveket. Hogy is van ez?
Érted jöttünk, nem ellened!

Az emberben a szlovákiai demokrácia hétköznapjai óhatatlanul felidézik az ötvenes évek keserédes pesti viccét. Alig hasad a hajnal, amikor zörgetnek Kovácsnál. Az kinyitja az ajtót, és két megtermett, bőrkabátos ávóst pillant meg. Azonnal megfordul, és menekülni kezd. Az egyik bőrkabátos atyáskodva utána kiabál: De elvtárs, hát érted jöttünk, nem ellened!

Úgy állunk, hogy a kultúrtörténeti toposszá váló nagy fekete autó háromnegyed évszázaddal később a végletekig átpolitizálódott szlovák hatóságok vezetőinek házainál áll meg alig hasadó hajnalokon. Jó, írjuk a szlovák demokrácia javára, ahogy azt Ľubomír Daňko, a NAKA igazgatója fontosnak tartotta aláhúzni, múlt csütörtökön az őrizetbe vételek során nem vetettek be kommandósokat, nem kellett kényszerítő eszközöket alkalmazni.

Történt ugyanis, hogy a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) a sokatmondó Rozuzlenie, azaz Végkifejlet, esetleg értelmező fordítással Kibogozás fedőnévre hallgató akciója keretében mások mellett eljárást indított a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) volt és jelenlegi igazgatója, Vladimír Pčolinský és Michal Aláč ellen.

A gyanú szerint a nevezett urak, kiegészülve a Smer-közelinek mondott nagyvállalkozóval, Peter Koščcsal, illetve néhány ugyancsak a NAKA figyelmét kiérdemlő munkatársukkal, szervezett bűnözői csoportot alkotva igyekeztek megnehezíteni vagy megakadályozni egyes korrupciós ügyek és más bűncselekmények kivizsgálását. Nem mellesleg azt a benyomást keltették – így a gyanú, hogy a nyomozók manipulálják a tanúvallomásokat, továbbá a bűnüldöző szervek lejáratásán dolgoztak.

Lefejezett szolgálatok
Igazság szerint már eddig is csinos azok névsora, akiket hétköznapi nyelven fogalmazva vezető beosztású tisztviselőként maffiamódszerek alkalmazásával gyanúsítottak meg, de még nem teljes a lajstrom. A hatóságok a fent taglalt ügyet összevonták egy másikkal, amelyben „bosszúállás szándékával elkövetett hivatalos jogkörrel való visszaélést” vizsgálnak. Joggal merül fel a kedves olvasóban, vajon mit takarhat ez a körmönfont megfogalmazás?

A választ ott kell keresni, hogy az ügy kapcsán a korábbi SIS-vezér Vladimír Pčolinský mellett a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) főnökét, Roman Konečnýt is meggyanúsították. A gyanú szerint Konečný Pčolinskýval együttműködve igyekezett megszabadulni az NBÚ „kellemetlen” alkalmazottaitól. Előre egyeztetett, valótlan SIS-jelentésekkel ellehetetlenítették az NBÚ nem kívánatos munkatársait, majd Roman Konečný felmentette őket a szolgálat alól.

Ha mérleget vonunk a frissen meggyanúsított hatósági, szakszolgálati vezetők kapcsán, a helyzet úgy áll, hogy a NAKA múlt csütörtöki akciójával a nemzetbiztonság szempontjából két kulcsfontosságú intézményt, a Szlovák Információs Szolgálatot és a Nemzetbiztonsági Hivatalt is szó szerint lefejezték.

A pártok népszerűségi listáit vezető Smer-elnök nemes egyszerűséggel rendőrpuccsnak nevezte a történteket, de a Robert Ficónál visszafogottabban fogalmazó Peter Pellegrini, és a Smer által szorgalmazott rendkívüli parlamenti ülést készséggel összehívó Boris Kollár is az állami intézmények működésképtelenségére utalt.

Aligha meglepő, hogy még Ódor Lajos kormányfő is előbb alaposan tájékozódott volna, hogy azután rövid úton jobb belátásra térve az őt a magas hivatalába helyező Zuzana Čaputová oldalán mondja rendíthetetlenül a kamerába, hogy Szlovákia továbbra is jogállam, félnivalója legfeljebb annak van, akinek vaj van a füle mögött.

Ami pedig a SIS és az NBÚ működésképtelenségét illeti, a NAKA érdeklődését kiérdemlő vezetők munkáját elvégzik a helyettesek – ez utóbbit már az államfő hangsúlyozta a közvélemény megnyugtatására sebtében összehívott Nemzetbiztonsági Tanács múlt pénteki ülését követően.

rendőrháború
Még Ódor Lajos is előbb alaposan tájékozódott volna, hogy azután rövid úton jobb belátásra térve az őt a magas hivatalába helyező Zuzana Čaputová oldalán mondja rendíthetetlenül a kamerába, Szlovákia továbbra is jogállam
Fotó:  TASR
Katarzis helyett szappanopera

Ha valaki a szlovákiai rendőrháborút a hatóságokon és a szakszolgálatokon belüli, politikai oldalakhoz kötött rivális csoportok nyílt és gátlástalan hatalmi harcaként értelmezi, nem jár messze az igazságtól.

Az eredeti erkölcsi nekibuzdulás, a korrupcióellenes harc a 2020 óta tartó ciklusban a nagypolitika szintjén méltatlan bohózattá, a rendvédelmi és a szakszolgálati szervek esetében pedig megtisztulást hozó katarzis helyett kusza, az átlagember számára szétbogozhatatlan szappanoperává silányult, ahol már elmosódtak a kontúrok a polip csápjai és a csápok után nyúlók között.

Ennek feloldására már vajmi kevés Kibogozásnak nevezni a NAKA akcióját, a kampány hajrájába fordulva a politikai narratívák már készen állnak. Kevésbé fennkölten fogalmazva: az elkötelezett választóknak már megvannak a maga angyalai és démonai. A nem elkötelezett választó pedig, akiért elvileg a versenyfutás zajlik, menthetetlenül elveszett a rendőrháború oda- és visszavágóiban, legfeljebb a fokozódó káoszt, az állami szervek működésképtelenségét érzékeli.

Egyszerűsödő koalíciós matek

A múlt hét felgyorsuló eseményei után már szakállasnak tűnő Gašpar-ügyről kijelenthető, hogy a nagy médiafigyelem ellenére aligha töri meg a jelenlegi támogatottsági trendeket. Annál az egyszerű oknál fogva, hogy a rivális táborok eleve vagy az ártatlanul üldözöttet, vagy a láncra való hétpróbás gazembert látják az obsitos főrendőrben. A múlt csütörtöki NAKA-akció hullámai ugyan a támogatottsági trendeket szintén nagyrészt érintetlenül hagyják, viszont jó eséllyel egyszerűsíthetik a választások utáni koalíciós matekot.

Márpedig ennek a körülménynek döntő hatása lehet a kormányalakításra, hiszen az egyszeri elemző ma amellett, hogy a Smer győzelmére fogadna, abban legalább annyira biztos, hogy Robert Ficónak koalíciós partnerekre lesz szüksége, ha szeretne hatalomra kerülni szeptember 30-a után. Ennek tükrében különös figyelmet érdemelnek a rendőrháború újabb fejezetére megfogalmazott pártreakciók.

A jelenlegi támogatottsági trendekből kiindulva, ahhoz, hogy a PS által dominált kormány alakulhasson, mindenképpen szükséges lenne bevonni a koalícióba az Saska mellett a Hlas-SD-t, a KDH-t és jó eséllyel Boris Kollár Sme rodináját is. Múlt csütörtök óta egy ilyen széles koalíció létrejötte egyre nagyobb eséllyel tartozik a fantázia világába, hiszen Pellegriniék és Kollárék, ha szofisztikáltabb retorikával is, de gyakorlatilag a Smer oldalára álltak, miközben a KDH sem sorakozott fel lelkesen a PS és a Saska mellé.

A rendőrháború újabb epizódjának a hétszázalékos küszöböt ostromló Igor Matovič sem örülhet felhőtlenül, hiszen nem az ő aktuális bohózatát viszi színre a szlovák politika. Másképpen fogalmazva, ebben a csatában már nem az első számú egyszerű ember a keresztes lovag.

Summázatul érdemes visszaidézni, mit szabtak meg az elemzők és a kommentárírók a sikeresség előfeltételének a parlamenti háttérrel nem rendelkező Ódor-kabinet számára. Az előfeltevés az volt, amennyiben a hivatalnokkormány kompetensnek bizonyul az ország ügyeinek irányítására, a működőképesség biztosítására, a korábbi évek kaotikus kormányzása után ez már sikeres bizonyítványnak számíthat. A rendőrháború újabb fejezete nem ezt az érzetet ébreszti a társadalomban, s ehhez nem kell elfogultnak lenni, hogy tényként rögzíthessük.

Megjelent a Magyar7 2023/34. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.