Rekordokat dönt a hőség Szlovákiában. Trópusi országgá válhatunk?
Szombatra virradóra rekodértékeket mutattak a hőmérők Pozsonyban: 26,3 Celsius fok volt a minimum.
A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) adatai szerint a Koliba állomáson szombat éjszaka sem csökkent a hőmérséklet 26,3 Celsius-fok alá. Az előző, 2017. augusztus 4-i rekord 24,8 Celsius-fok volt.
Több helyen, elsősorban az ország északi térségeiben a levegő hőmérséklete még egészen elviselhető volt, és éjszaka 17 és 11 Celsius-fok közötti értékekre csökkent.
A meteorológusok arra figyelmeztettek, hogy a hőség folytatódni fog.
A Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatala (ÚVZ) a hőmérséklettel kapcsolatban arra hívja fel a figyelmet, hogy a lakosság kockázati csoportjai közé tartoznak a gyermekek, az idősek, a várandós nők, a krónikus betegek, különösen a szív- és érrendszeri, légzőszervi vagy mentális betegségben szenvedők, illetve a túlsúlyosak.
A magas kültéri hőmérséklet a szervezet túlmelegedéséhez vezethet és egészségi komplikációkat okozhat: testhőmérséklet-emelkedést, rossz közérzetet, álmosságot, fejfájást, szédülést, hányingert vagy hányást. Szélsőséges esetben súlyos öntudatvesztéssel járhat, amely bizonyos körülmények között, különösen a kockázati csoportokban élők halálához is vezethet” – figyelmeztet az ÚVZ.
Fontos alapelv a rendszeres folyadékutánpótlás, még akkor is, ha nem érezzük magunkat szomjasnak. A fizikai aktivitást is korlátozni kell, kerülni kell a közvetlen napfényt, és minimalizálni kell a szabadban töltött időt. A mentősök a hőségben könnyebb ételek fogyasztását, megfelelő ruházat, beleértve a fejfedőket és a napszemüveget, valamint védőkrémek használatát javasolják. A gyermekeket és a háziállatokat nem szabad közvetlen napfényben vagy parkoló autókban hagyni. Súlyos gyengeség, szédülés, hányinger vagy eszméletvesztés esetén segítséget kell kérni.
Az ivóvízellátás korlátozásával is számolni kell, különösen, ha az ivóvízforrások hozama kritikus szintre csökken. A meleg időjárás a következő hetekben súlyosbíthatja a helyzetet. Arra kérik a lakosságot, hogy a közműhálózatból származó ivóvizet kizárólag ivóvízfogyasztásra és higiéniai célokra használják. Nem javasolja kertek, gyepek, sportpályák és közterek öntözésére, illetve gépjárművek mosására való használatát.