Ráfizethet a Dráčik a politikai tartalmú üzeneteire
A Dráčik játéklánc hivatalos honlapján több hónapja rendre olyan vitatható tartalmú üzenetek jelennek meg, amelyek az aktuális társadalmi-politikai témákra reagálnak. A legtöbb ember számára azonban aligha kapcsolható össze a játékipar a különböző politikai vagy ideológiai-társadalmi jellegű „felvilágosító” üzenetekkel. A vásárlók türelmének pohara is túlcsordult, és bojkottot hirdettek a Dráčikkal szemben.

A furcsa bannersztori idén év elején kezdődött. A Dráčik hivatalos honlapján februárban kampányt indított a Szlovákia és az USA közötti védelmi megállapodás aláírása ellen. A honlap főoldalának minden odalátogató számára jól látható felső részén megjelent egy banner ezzel a szöveggel? „Aki békét akar, az megkapja. Aki háborút, az háborút kap. Fegyverekkel nem lehet békét elérni. Gondoljanak a gyerekek jövőjére.” De nem ez volt az egyetlen ilyen üzenet. A szerző nyilvánvalóan elégedett volt a közvélemény egy részének reakciójával a társadalmi vitához való hozzájárulására, mert egyre több hasonló üzeneteket tartalmazó banner jelent meg a játéklánc honlapján.
Arról például, hogy júdáspénzért eladjuk a függetlenségünket, amit már 30 éve árulunk, de jelent meg banner az oroszok ukrajnai invázióját követően is, majd a gázhiányra is reagált, és azt írta „nagyobb mennyiségben vásárolnánk gázt Szlovákia számára. Az ár számít, nem a pénznem. Cseppfolyósított gázt ne kínáljanak. Sürgős, a készletek kifogyóban”. De megjelent egy tündérmese Szlovákiáról is, amelyben közvetve vasorrú bábának nevezik az államfőt, és bolondnak tartják a beoltott embereket, újabban pedig belement az LMBTQ közösség tagjaiba is, akikről azt írta, egyeseknek csak lehetőség ez a magamutogatásra, így orvosolják a komplexusaikat, másoknak meg a konfliktusok, összeütközések, provokációk, anarchia, a felsőbbrendűség, mások megalázásának és a társadalom bomlasztásának a táptalaja.
Az üzenetekből gyakran hiányzik a logika, a nyelvezetük egyszerű, tartalmuk pedig a vitathatatlan igazságállításoktól az egyfajta ezoterikus töprengésen át a nyílt összeesküvésekig és butaságokig terjed.
A közösségi oldalakon többen is hangot adtak a felháborodásuknak a szóban forgó „felvilágosító” üzenetek miatt, mígnem egy felhívás is született #bojkotujemdracik címmel a közösségi hálón, ahol az emberek az ezzel kapcsolatos véleményeiket, történeteiket osztják meg. A kezdeményezéshez influenszerek is csatlakoztak.
A magánszemélyek kezdeményezése mellett a Dráčik honlapján található vitatható tartalomra a dajte-im-vediet.sk nagyobb kezdeményezés is felhívja a figyelmet, amely egy külön honlapot is létesített ezzel a céllal. A honlapon megtalálható a Dráčik összes bannerének listája, a körülmények leírása, sőt olyan instrukciók is, amelyek segítségével értesíteni lehet a cég üzleti partnereit a tulajdonos viselkedéséről.
Az ellenkampány elindítói szerint a Dráčik cégtulajdonosa a demagógia, az oltástagadás és a Szlovákiában érvényesülő demokratikus alapelvek elítélésének kirakatává tette a játékláncot. „Talán csak egy lövés lesz a sötétben. Talán semmi sem történik. De ez azon kevés dolgok egyike, amit a társadalom erkölcsös és tudatos része ez ellen tehet” – olvasható az ellenkampányt indítók törekvései kapcsán a honlapon.
A hivatalos honlap szerint a Dráčiknak 74 üzlete van Szlovákiában, a játéklánc tulajdonosa Dušan Víglaský. Az üzletlánc további 73 boltot üzemeltet a szomszédos Csehországban a Dráčik - DUVI CZ cégen keresztül, ennek a kizárólagos tulajdonosa is Víglaský. Annak ellenére, hogy a játéklánc ilyen vitatott tartalmú üzeneteket tesz közzé a honlapján, amelyekkel az aktuális eseményeket kommentálja, a cég nyeresége nagy.
Ráadásul a Finstat portál szerint a cég alapítása óta egyszer sem volt veszteséges. Tény viszont, hogy a meghirdetett bojkott még nem tükröződött az eredményekben, a bannerek ugyanis csak 2022 februárjában kezdtek megjelenni, és egyelőre csak a 2021-es eredmények állnak rendelkezésre.
Az idén harmincéves Dráčik azonban ráfizethet a politikai és ideológiai harcokban való részvételére. Megjelentek ugyanis az első felhívások, amelyek célja, hogy a játékláncot megfosszák a termékbeszállítóitól.
A Lego már be is jelentette, hogy csalódott a Dráčik honlapján megjelenő kommunikáció miatt, azért megfelelő lépéseket tesz a reklámozás területén, amíg a helyzetet megvizsgálják. Arról egyelőre nem volt szó, hogy a termékei szállítását is beszüntetné a Dráčiknak.