2025. május 11., 15:51

Putyin javaslatát a szlovák kormánypártok egészen másként látják, mint az ellenzék

Vlagyimir Putyin orosz elnök javaslata, miszerint az Oroszország és Ukrajna közötti közvetlen tárgyalások Isztambulban előnyben részesüljenek az úgynevezett készségesek koalíciója által javasolt tűzszünettel szemben, a koalíció szerint az Ukrajna folyamatos fegyverkezése miatti orosz aggodalmakból eredhet.

Vajon mi lesz?
Ján Ferenč§k - Marián Kéry - Ivan Korčok - Michal Šipoš
Fotó: TASR/ma7

Az ellenzék képviselői úgy vélik, hogy a Kreml álláspontja csak megerősíti az orosz elnök érdektelenségét a harcok valódi beszüntetésében.

Erről az STVR 5 perc múlva 12 című vitaműsorában volt szó.

Ján Ferenčák (Hlas-SD), a parlament európai ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke rámutatott a háború befejezésére irányuló tárgyalások módozatainak keresésében mutatkozó dinamikus fejlődésre, megemlítve mind az úgynevezett készségesek koalíciójának 30 napos tűzszünetre vonatkozó javaslatát, mind Putyin kezdeményezését a két ország közötti közvetlen tárgyalásokra Isztambulban.

Putyin aggodalmát fejezte ki, hogy a tűzszünet időt adna Ukrajnának az újrafegyverkezésre, nyilvánvalóan ezért nem reagált a tűzszüneti felhívásra, hanem közvetlen tárgyalásokat javasolt. Ennek ellenére fontos, hogy Ukrajna és Oroszország az asztalhoz üljön, meg kell állapodniuk a tűzszünetről”

- figyelmeztetett.

Marián Kéry (Smer-SD), a szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke pozitív fejleménynek tartja, hogy Putyin közvetlen tárgyalásokat javasolt annak ellenére, hogy korábban elutasította Volodimir Zelenszkij ukrán elnök legitimitását.

Ezzel szemben Ivan Korčok (PS) volt kül- és Európa-ügyi miniszter nem lát reális esélyt arra, hogy érdemi előrelépés történjen a békés megoldás kérdésében.

Ami nem változott, azok a Putyin-rezsim céljai, amelyek a szuverén Ukrajna és az egész európai biztonsági architektúra megsemmisítése”

- hangsúlyozta.

Úgy látja, hogy Putyin jelenlegi javaslatai csak „füstködöt” jelentenek számára a katonai konfliktus folytatásához.

Michal Šipoš, a Slovensko Mozgalom parlamenti frakciójának elnöke egyetértett vele.

Attól tartok, hogy most körülbelül olyan közel vagyunk a tűzszünethez, mint az elején”

- mondta, hozzátéve, hogy Putyinban nem lehet megbízni.

A koalíció és az ellenzék képviselői nem értettek egyet Robert Fico (Smer-SD) kormányfőnek a második világháború végének megünneplésére Moszkvába tett útjának értékelésében sem. Míg az ellenzék továbbra is azt állítja, hogy ez szégyen, amely lejáratja Szlovákiát az EU- és NATO-partnerek szemében, addig a koalíciós politikusok a Vörös Hadsereg áldozatainak tiszteletét hangsúlyozzák, amely kulcsszerepet játszott a mai Szlovákia területének felszabadításában.

Ferenčák ugyanakkor elismerte, hogy ő személyesen nem menne Moszkvába. Kéry viszont kifogásolta a Hlas minisztereinek kijelentéseit, miszerint Fico látogatása inkább a Smer pártrendezvénye lett volna.

A vitában kitértek az új pápa megválasztására is. Egyetértettek abban, hogy XIV. Leónak megvan a lehetősége arra, hogy folytassa elődje, Ferenc küldetését. Arra számítanak, hogy a most megválasztott pápa az alázat és a szerénység szimbóluma is lesz, egy erős hang, amely felhívja a figyelmet a társadalmi egyenlőtlenségekre, és egy olyan tekintély, aki a konfliktusok békés megoldására szólít fel.

Remélik, hogy az új pápa folytatni fogja Ferenc erőfeszítéseit is, hogy az emberek erős lelki támaszt találjanak majd az egyházban a mai világ hatalmas változásainak és örvényléseinek idején.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.