2023. június 6., 09:59
Frissítve: 2023. jún. 6. 19:41

Pozsonyban találkoztak a kelet-közép-európai államfők és a NATO-főtitkár

Kedden a szlovák fővárosba látogatott Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, aki kilenc kelet-közép-európai államfővel találkozott.

b9
Fotó: TASR

A délelőtt folyamán Zuzana Čaputová államfő fogadta Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt, majd ezt követően került sor a B9-ek államfőinek csúcstalálkozójára a pozsonyi várban. A B9-ek országai alkotják a NATO keleti szárnyát, a csoport létrehozását Lengyelország és Románia köztársasági elnöke kezdeményezte, az első találkozó Bukarestben volt, a mostani pozsonyi találkozó már a nyolcadik.

Novák Katalin: a B9-ek támogatják Ukrajnában a béke mielőbbi helyreállítását

A Bukaresti Kilencek (B9) elkötelezettek Ukrajna további támogatása és mindenekelőtt a béke mielőbbi helyreállítása iránt - hangsúlyozta Novák Katalin köztársasági elnök a keddi pozsonyi találkozója után.

A B9-eknek továbbra is készen kell állniuk a humanitárius segítségnyújtásra - mutatott rá, hozzátéve: Magyarország a háború kezdete óta kétmillió menekültet fogadott Ukrajnából.
Novák Katalin kiemelte, hogy a B9-eknek jelen kell lenniük Ukrajnában a háború utáni újjáépítés során és az után is.

Fontos azonban az, hogy ne hangozzanak el valószínűtlen ígéretek - hangsúlyozta, hozzáfűzve: Ukrajna számára kulcsfontosságú, hogy a katonai döntéseket reális elvárások alapján hozza meg.

Ukrajna számára kulcsfontosságú, hogy a katonai döntéseket reális elvárások alapján hozza meg. A magyar államfő kifejtette: a B9-ek hívei annak, hogy perspektívát nyújtsanak Ukrajna NATO-tagságára, ahogy hívei a szövetség "nyitott ajtók" politikájának is.

A NATO- és EU-tagság elérése érdekében ezért további reformokra bátorítják Ukrajnát - számolt be Novák Katalin, saját álláspontjaként hozzátéve: mindez az ukrajnai kisebbségi jogok tiszteletben tartását is érinti.

A köztársasági elnök felhívta a figyelmet a Nyugat-Balkán stabilitásának fontosságára is, ez ugyanis alapvető feltétele egész Európa stabilitásának - mutatott rá.

Mint emlékeztetett, Magyarország földrajzilag két válságzóna között helyezkedik el; nemrég például számos magyar katona sérült meg a koszovói zavargásokban a KFOR misszió tagjaként - idézte fel Novák Katalin.

Stoltenberg: Magyarország megbecsült szövetséges
Jens Stoltenberg a keddi találkozó után saját Twitter-fiókjában a Novák Katalinnal lezajlott eszmecseréjét emelte ki: mint fogalmazott, jó megbeszélést folytatott a "megbecsült szövetséges" Magyarország köztársasági elnökével.

Novák Katalin a közösségi médiában arra is emlékeztetett: "Magyarország egy erős NATO-ban érdekelt, ezért is teljesíti a vállaltnál korábban, hogy GDP-je 2%-át költi védelmi kiadásokra." 

novák katalin
Fotó:  MTI
A B9 vezetői kiállnak Ukrajna területi egysége mellett

A B9 vezetői megerősítették, hogy továbbra is töretlenül kiállnak Ukrajna függetlensége, önállósága, területi egysége és nemzetközileg elismert határai mellett. Ez az egyetlen út Európa békéjének újrateremtéséhez, a nemzetközi szabályok szerint. A B9-ek államfőinek Pozsonyban elfogadott közös állásfoglalásáról Martin Strižinec, Zuzana Čaputová államfő szóvivője tájékoztatott.

A nemzetközi jog és az ENSZ alapokmánya szerint Ukrajnának joga van védekezni az őt ért agresszió ellen”

– szögezték le az államfők.

Moszkvát felszólították, hogy szüntesse be a civil célpontok és az infrastruktúra elleni támadásokat, a gyerekek deportálását és a nők ellen elkövetett szexuális erőszakot. Követelik továbbá, hogy feltételek nélkül vonja ki csapatait Ukrajna területéről, emellett felelősségre kell vonni azokat, akik felelősek a háborús agresszióért és az emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekért.

Az államfők egyetértettek abban, hogy továbbra is támogatni kell Ukrajnát katonailag, anyagilag, és humanitárius segítségnyújtással, mindaddig, amíg ez szükséges – vagyis egy olyan béke megkötéséig, amelynek feltételeit Ukrajna szabja meg.

Azt is támogatják, hogy Oroszországra továbbra is gazdasági szankciókkal kell nyomást gyakorolni. Fehéroroszországot felszólították, hogy hagyjon fel az orosz agresszió támogatásával.

„Oroszország jelenti a legnagyobb közvetlen fenyegetést a szövetségesek biztonságára, és fel kell készülnünk arra, hogy ez a fenyegetés tartós lesz. A NATO az alapszerződés 5. cikkelye szerint védeni fogja tagállamai minden egyes négyzetcentiméterét” – olvasható a közös állásfoglalásban.

A vilniusi NATO-csúcstól a keleti szárny védelmének további erősítését, főleg a légvédelem és a rakétaelhárítás megerősítését várják, ami elrettentő erőt jelentene mindennemű agresszióval szemben.A csúcs részvevői a hibrid hadviselés veszélyeire is figyelmeztettek.

A B9-ek szintén támogatják Ukrajna euroatlanti törekvéseit, melyről még 2008-ban hozott döntést, és meggyőződésük, hogy az ország egyszer a NATO tagja lesz. Várakozásuk szerint a vilniusi csúcson beindítanak egy új politikai együttműködési formát, amely Ukrajna NATO-tagságához vezet majd, amikor ezt a körülmények lehetővé teszik.

A B9 országai reményüket fejezték ki, hogy Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaként felelős magatartást fog tanúsítani. Kína részéről mindennemű katonai támogatást Oroszország számára elfogadhatatlannak neveztek, amely csak elnyújtaná a konfliktust.

Ódorral is találkozott Stoltenberg

Késő délután Ódor Lajos kormányfő találkozott Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral.

ódor
Fotó:  tasr

Szlovákia számíthat a NATO-ra, a szövetség segít megvédeni légterét és megóvja minden egyéb fenyegetéstől is, amely területét fenyegetné – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Ódor Lajos kormányfővel közös sajtótájékoztatóján.

Stoltenberg azt is hangsúlyozta, a NATO is számít Szlovákiára, és üdvözölte, hogy az ország kötelezte magát, hogy a GDP-je 2%át fordítja védelmi kiadásokra, ugyanis a jó infrastruktúra és a jó felszerelés is visszatartó erő Oroszország számára. Leszögezte, hogy a NATO nem résztvevője az Ukrajna területén dúló háborúnak, „de minden tekintetben segíti Ukrajnát, hogy megvédje magát”.

Emlékeztetett, hogy a NATO több mint 30 demokráciának nyújt védelmet Európában és Észak-Amerikában. „A NATO védelmi szövetség. Nem akar konfliktusokat kiprovokálni, ellenkezőleg, a békét akarjuk védeni, és megelőzni a háborúkat” – tette hozzá a főtitkár.

Stoltenberg köszönetet mondott Szlovákiának a létfontosságú humanitárius segítségnyújtásért és a hadászati támogatásért. „Segítenünk kell Ukrajnát, hogy megmaradjon önálló európai országnak, mert ha Putyin győzne, az megerősítené őt abban, továbbá a többi autokrata vezetőnek is azt üzenné, hogy katonai erővel elérheti a céljait és területeket foglalhat el szomszédaitól. Ha Putyin győzne, a világ veszélyesebbé válna” - hangsúlyozta.

Ódor Lajos biztosította a NATO-főtitkárt, hogy a szakértői kormány nem változtat az ország euroatlanti irányultságán. „Fokozatosan teljesítjük a védelmi rendszerek modernizálására, de a pénzügyi kötelezettségvállalasra vonatkozó ígéreteinket is. Üdvözöljük a szövetségesek fokozott jelenlétét is az országban” – mondta Ódor. Jelenleg körülbelül 1300 NATO-katona van Szlovákiában, például Csehországból, Hollandiából, Németországból, Olaszországból és az USA-ból.

A kormányfő szintén hangsúlyozta a NATO keleti határainak megfelelő védelmét. Stoltenberggel Ukrajna további támogatásáról is tárgyaltak, valamint arról, hogyan tud a NATO közös ereje hozzájárulni az ukrajnai béketeremtéshez. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.