2025. július 26., 17:23

Politikai elemző: Még nem született olyan miniszterelnök, aki hosszú időre egyedül blokkolná az egész EU-t

Olyan miniszterelnök, aki hosszú távon maga vétózza meg az összes többi európai uniós (EU) tagállam döntését, még nem született.

Juraj Hrabko
Juraj Hrabko
Fotó: Tablet.tv

Robert Fico szlovák kormányfő az oroszellenes szankciókról szóló tárgyalások során „megnyújtotta az időt”, hogy garanciákat kapjon az Európai Bizottságtól Szlovákia orosz gáztól való végleges elzárásának megoldásához, de végül a várakozásoknak megfelelően lehetővé tette a 18. oroszellenes szankciócsomag jóváhagyását.

Ezt Juraj Hrabko publicista mondta a TASR TV-nek.

Hrabko szerint a kormányfő halogató taktikájában a szlovák ellenzék kritikus kijelentéseit is kihasználta, akiknek megengedte, hogy előre állást foglaljanak Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének garanciákat felajánló leveléről.
Ezek a garanciák nem lehetnek mások, mint politikaiak, tehát a politikai garanciák adottak."

- mutatott rá Hrabko.

Hozzátette, hogy nagyon udvarias és kifinomult nyilatkozatnak értékelte Friedrich Merz német kancellár köszönetét Szlovákiának a szankciócsomag támogatásáért és a gázkérdés megoldásához nyújtott segítség ígéretét.

Ez csak retorika, de nagyon jó retorika. Bárcsak több ilyen lenne. De az egész problémát meg kell majd oldani, és akinek meg kell oldania, az elsősorban Szlovákia"

- mondta Hrabko.

Szerinte az orosz gázvásárlás lehetőségének elvesztése gazdasági kárt okoz Szlovákiának, de ez a valóság, amelyet az Ukrajna elleni orosz támadás okozott, és nincs más választásunk, mint elfogadni.

Sok pénzről van szó, kellemetlen, de egyszerűen nem tehetünk ellene semmit, alkalmazkodnunk kell hozzá”

- mondta Hrabko.

Szerinte a helyzet megváltozna, ha az ukrajnai konfliktusnak sikerülne véget vetni, mielőtt Európa 2028-ra tervezett véglegesen elzárkózna az orosz gáztól.

De nem tudjuk megjósolni, hogy ez mikor lesz, és azt sem, hogy hogyan”

- figyelmeztetett.

Hrabko úgy látja, a szankciócsomagok önmagukban nem képesek arra kényszeríteni Oroszországot, hogy véget vessen a katonai konfrontációnak.

Ez a 18. csomag. Annyit fog segíteni, mint az előző 17, vagyis nem eleget"

- jelentette ki.

A parlament szeptemberi ülésén várhatóan egy alkotmánymódosításról is szavazni fog. Hrabko szerint jelenleg nem lehet megbecsülni, hogy lesz-e elég szavazat az elfogadásához. Ha nem, nem zárja ki azt a forgatókönyvet, hogy a szavazást ismét elhalasztják.

Bár a Hlas-SD-nek nem sikerült keresztülvinnie azt a módosító indítványt, amely törölné az alkotmányból azt a mondatot, amely szerint egész Szlovákia egy választási körzetet alkot, nem adta fel azt a törekvését, hogy a jövőben ezt a változtatást keresztülvigye.

Először is megvárjuk, hogyan alakul az alkotmány egésze, akár elfogadja a parlament, akár nem. Ha nem fogadják el, akkor talán lesz egy újabb alkotmánymódosítás, ahol be lehet majd építeni"

- mondta a TASR-nek adott júliusi interjújában Richard Raši (Hlas-SD) házelnök. Bár egy ilyen változtatás előnyös lenne a polgárok számára, Hrabko úgy véli, minimális az esélye annak, hogy ebben a választási időszakban növeljék a választási körzetek számát.

Mária Kolíková (SaS) továbbra is jelölt a Szlovák Információs Szolgálat tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottság elnöki posztjára. Ezt július 18-án jelentette be az SaS ellenzéki párt, válaszul arra a koalíciós megállapodásra, amely szerint támogatják az ellenzéki jelölteket a bizottsági elnöki tisztségekre, kivéve, ha azok olyanok, akiket a parlament már leváltott.

Az az állítás, miszerint Kolíková asszony jelölt volt, ma is az, és lesz is, nagyon pontos, mert nem fogják megválasztani”

- reagált Hrabko. Kolíková nem felel meg a koalíció azon feltételének, hogy azok a képviselők, akiket a parlament már eltávolított a posztjukról, nem indulhatnak a megüresedett tisztségekért.

 

Megosztás
Címkék