2021. szeptember 10., 13:56

Plusz szabadság, plusz pénz az oltásért

Amennyiben a parlament elfogadja a Munka Törvénykönyvének Tomáš Valášek parlamenti képviselő által beterjesztett módosítójavaslatát, az újabb előnyökkel járna a beoltott személyek számára.  Három oltásra ösztönző módosítást is tartalmaz a javaslat, amelyekkel a munkáltatók élhetnének.

Eduard Heger - koronavírus - oltás
Fotó: TASR

Ezek egyike, hogy szabadnap járna az oltás napján annak, aki úgy dönt, beoltatja magát, hasonlóképpen, mint a véradás esetén. Amennyiben a munkavállaló igényli, a munkáltatónak szabadnapot kell adnia neki az oltás napján. A másik két ösztönző azonban nem kötelező, a munkáltatón múlik, hogy megadja-e, avagy sem.

A javaslat értelmében tehát a munkáltató 1-5 plusz szabadságnapot adhat a munkavállalónak, ha az beoltatja magát a  koronavírus ellen. Ha a munkáltató él ezzel a lehetőséggel, maga döntheti el hány plusz nap szabadságot ad a munkavállalónak.

Erre a szabadságra ugyanolyan szabályok vonatkoznak, tehát érvényes rájuk az is, hogy ha nem merítik ki, ki kell fizetni azt.

A harmadik javaslat értelmében egyszeri juttatást fizethetnének ki a munkáltatók az oltásért cserébe a munkavállalóiknak. Ez az összeg maximum 275 euró lehet, és csak teljes beoltottság esetén jár.

Az összeg nagyságát, a munkáltató határozza meg, de minden beoltott munkavállalójának ugyanazt az összeget kell nyújtania, írja a pravda.sk.

Kinél marad a Fekete Péter?

A munkáltatók képviselőinek azonban nem teszik a javaslat. Szerintük a motivációs oltási kampányt az államnak kellene biztosítania, a munkáltatók nem azért vannak, hogy átvegyék az állam szerepét. Azt mondják, elégszer szembesültek már ilyen javaslatokkal az előző kormányok alatt. A trend.sk portál szerint ráadásul egy olyan párt támogatja ezt a javaslatot, amely éppen szétesőfélben van, a képviselői meg szétszéledtek, ki ide, ki oda. A javaslatot előterjesztő Tomáš Valášekot például a parlamenten kívüli Progresszív Szlovákia ölelte keblére.

A portál szerint Eduard Heger kormánya ugyan kiötlötte ezt a javaslatot, de végig nem gondolta. Vagy egyszerűen csak megsúgták neki, hogyan lehetne megcsinálni úgy, hogy gyakorlatilag az államkasszának egyetlen centjébe se kerüljön.

A Fekete Péter ugyanis így a munkáltatók kezében marad, akiknek a saját zsebükből kell állniuk a szóban forgó oltásmotiváló előnyöket.

A legegyszerűbb a finanszírozási terheket átruházni a vállalkozókra és a munkáltatókra” – jelentette ki Martin Lidaj, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) ügyvezető igazgatója. „Ha az állam intézkedést foganatosít, azoknak együtt kellene járniuk a pénzügyi fedezetekkel” – fűzte hozzá Lidaj, aki szerint ezért az egyes intézkedéseket mindig alapos elemzéseknek kellene megelőzniük.

A munkaügyi tárcát vezető Milan Krajniak szerint azonban nincs ezzel gond, a cégek számára ugyanis előnyös, ha be vannak oltva a munkavállalóik. „Ennek érdekében tehát a munkavállalóik kedvében kellene járniuk az oltás során” – mondta a tárca szóvivője a portálnak. A Veronika Remišová vezette Za ľudí párt, amelynek képviselője eredetileg Tomáš Valášek volt, támogatja a javaslatot.

A munkáltató szempontjából abszurd, hogy nem adhat előnyöket azoknak a munkavállalóknak, akik felelősségteljes megközelítéssel segítik a vállalat működését”

– jelentette ki Za ľudí sajtóosztálya.

A jutalmazás ráadásul diszkriminatív is

Az Emberi Jogok Szlovák Nemzeti Központja szerint az oltásért járó szabadnappal és szabadsággal jogi szempontból még nem is lenne baj, a juttatás fizetése azonban már más tészta.

Ez már jogsértés lenne, mert a jutalmakat a munkahelyen elért eredmények alapján kell fizetni a beoltottak és a beoltatlanok esetében egyformán.

Branislav Fridrich, a pozsonyi Fridrich Lawyers ügyvédi iroda képviselője szerint a pénzügyi hozzájárulás csupán egyetlen csoportnak történő kifizetése sértheti az egyenlő bánásmód elvét a munkaviszonyokban.

Mégpedig rejtett javadalmazás létrehozásával, ami nem a munkaeredményekért jár, hanem azért, hogy biztonságosabb környezetet teremtsenek a munkavégzéshez, amint azt a parlamenti javaslat indokolása is tartalmazza. Ez azonban nem a munkavállaló, hanem a munkáltató feladata”

– fűzte hozzá a szakember, aki szerit a diszkrimináció már csak azért is nyilvánvaló, mert ez az anyagi hozzájárulás csak a beoltottak számára elérhető, míg a többi előny, amelyeket a Munka Törvénykönyve tartalmaz mindenki számára egyformán. Arról nem is beszélve, hogy azok a munkavállalók, akik egészségügyi okokból nem vehetik fel az oltást, eleve elesnek ezektől az előnyöktől, írja a trend.sk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.