2020. július 12., 18:09

Pellegrini balközép tömböt alakítana. Sikerülhet neki?

Peter Pellegrini még a nyári uborkaszezon előtt előrukkolt a farbával: múlt hétfőn bejelentette szerveződőben lévő új pártja nevét. Szokatlan jelenség, hogy valaki a nyár elején próbáljon betörni a politikai piacra, a volt kormányfő azonban, miután kilépett anyapártjából, lépéskényszerbe került.

Fotó: TASR

Az előző miniszterelnök alakulóban lévő új pártja a Hlas – Sociálna demokracia (Hang – Szociáldemokrácia) nevet fogja viselni. Az új párt bejegyzéséhez a hatályos törvények szerint tízezer támogató aláírásra van szükség, amelyeket a belügyminisztériumnak kell benyújtani. Ha az aláírások minden törvényes feltételnek megfelelnek, a tárca bejegyzi a pártot.

Nagyobb szakmaiságot ígér

A volt kormányfő a múlt hétfői sajtótájékoztatón kijelentette, „a párt a rászorulók, a dolgozók, a korrekt ellenzék és a régiók hangja kíván lenni”.

Pellegrini szerint pártja arra vállalkozik, hogy „a szociáldemokráciát visszaadja az embereknek”, s újrateremtse a szlovák baloldal koalíciós potenciálját is.

Hozzátette: Tomáš Druckerrel, a Dobrá voľba elnökével biztosan tárgyalni fognak az esetleges együttműködésről.

Pellegrini hangsúlyozta, az új formációhoz csatlakozó politikusok mindegyike megszünteti a párttagságát a Smer-SD pártban. Elismételte, hogy a szeptemberi ülésen kész felkínálni a parlament alelnöki tisztségét. Szerinte Szlovákiának a koronavírus okozta gazdasági válság miatt „határozott szociális politikára és szakmaiságra van szüksége”. A volt miniszterelnök ezzel a Smer-SD mellett a kormánypártokkal szemben is pozicionálta új pártját, megjelölve mindazt, ami szerinte hiányzik a Matovič-kabinet politikájából. 

Jól csengő név a Hlas

Az alakulóban lévő párt neve, a Hlas egyébként nem cseng rosszul a szlovák politikai palettán, miután a régi századforduló meghatározó szlovák közéleti lapjának a megnevezését viseli. A Hlas és utódlapjai a nemzeti érzelmű szlovák értelmiség gyűjtőhelyeivé váltak, egyúttal a cseh–szlovák együttműködés fontos fórumai voltak a Trianont megelőző évtizedekben.

Pellegrini pártjának névválasztásánál persze a történelmi párhuzamnál fontosabb szempont lehetett, hogy a jól megjegyezhető Hlas nevet eddig egyetlen releváns politikai szereplő sem koptatta el.

Vélhetően kevesen tudják beazonosítani Ivan Gašparovič HZD-jének utódpártját, a mai napig létező Hlas ľudut, s valószínűleg még kevesebben hallhattak a Hlas pravice nevű törpepártról.

Az idő szorításában

Mint említettük, eléggé szokatlan, hogy valaki a nyár elején próbáljon betörni a politikai piacra. Nem véletlenül nevezik a közéletben uborkaszezonnak a nyári szabadságok időszakát, ezekben a hetekben a politikára kevesebb figyelem jut. A volt kormányfő azonban, miután rászánta magát, hogy kilép anyapártjából, a Smer-SD-ből, lépéskényszerbe került.

Minél tovább tolódna ki ugyanis új pártja bejegyeztetése, annál kisebb sajtóérdeklődéssel számolhatna, ami pedig az első hetekben, hónapokban döntő fontosságú lehet számára.

Kapóra jöhetett neki az is, hogy a koronavírus-járvány miatt az idén az uborkaszezon is később kezdődik, s a következő néhány hét várhatóan még a politika üzemszerű működésével telik.

Kedvező helyzetben a startvonalon

A volt kormányfő gyors elhatározását megerősíthették a közvélemény-kutató intézetek egymást követő felmérései, amelyek azt mutatják, hogy még meg sem alakult az új pártja, és már közvetlenül az éllovas OĽaNO nyomában liheg. Pellegrini támogatottsága vélhetően nagyrészt a leköszönő kormányfőként mutatott határozott válságkezelésnek köszönhetően a korábbiakhoz képest is izmosodott, amit a felmérések tanúsága szerint sikerült megőriznie.

A Smer-SD-vel való szakítás menetrendjét is ez a körülmény határozhatta meg, hiszen Pellegrini alakuló pártja a korábban tervezettnél valószínűleg gyorsabb színre lépéssel juthatott a leg-előnyösebb helyzetbe a startvonalon.

Átléphető-e Fico árnyéka?

Pellegrini új pártjának sikerét döntően befolyásolhatja, hogy Robert Fico és a Smer terhes örökségét sikerül-e maga mögött hagynia. Az induláskor ismert felmérések kedvezőek, de Pellegrininek számolnia kell Fico esetleges bosszúpolitikájával s a kormánypártok igyekezetével, hogy a múlt emberének mutassák be őt.

A volt kormányfő esélyeit növeli, hogy a jelenlegi politikai porondon az egyik legkarizmatikusabb szereplőnek számít, kiváló kommunikációs képességekkel rendelkezik.

Mi több, a marketingpolitika sem idegen tőle, láthatóan jól felkészült, gyorsan reagáló stábbal veszi körül magát.

Fico lehet a nemzeti baloldal vezére

Ha az események Pellegrini szándékai szerint alakulnak, a szlovák baloldal szerkezetileg gyökeresen átalakulhat. A Hlas balközép gyűjtőpárttá nőheti ki magát, amely ebben a helyzetében az OĽaNO váltópártja lehet.

Kérdéses viszont, hogy a Smer-SD, amelyet Pellegrini és az őt követő fajsúlyos politikusok távozásával komoly veszteség ért, milyen erővel tud megkapaszkodni a politikai térben.

Robert Fico mostani tudásunk szerint aligha fog önként politikai nyugdíjba vonulni, ambíciói azonban a párt politikai centrum felé nyitott képviselőinek távozásával a jelenleg gazdátlannak látszó nemzeti baloldal integrálására korlátozódhatnak.

A Smer-SD elnöke máris nagytakarításba kezdett, a múlt csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az elmúlt napokban 17 járási elnököt hívott vissza. A pártelnök hozzátette, ezzel sikerült stabilizálni a Smer-SD regionális struktúráit. Fico hangsúlyozta, még júliusban sort kerítenek a párt tisztújító kongresszusára.

Megjelent a Magyar7 2020/28. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.