2024. október 26., 16:05

Parlamenti matekóra a vitaműsorban

A Szlovák Köztársaság kormánya teljesíti programnyilatkozatát. Ezt Peter Žiga (Hlas-SD), a parlament irányításával megbízott elnökhelyettese jelentette ki az STVR Szombati párbeszédek című vitaműsorában. Nem lát okot arra, hogy miért ne tartson ki a választási ciklus végéig.

Megbeszélték
Peter Žiga - Viliam Karas
Fotó: TASR/ma7

Viliam Karas volt igazságügyi miniszter, a KDH elnökhelyettese szerint a kormányban nem rendszerszintű megoldásokat, hanem zűrzavart lát.

Karas a jelenlegi kormánykoalíciót is konglomerátumnak nevezte.

Az emberek azt mondják, hogy nem élnek jobban vagy biztonságosabban”

- állította.

Dušan Muňko képviselő átlépése kapcsán az SNS parlamenti frakciójába Žiga úgy látja, hogy a kormánykoalíció egy frakció elvesztését oldotta meg, de jure semmi szabálytalanság nem történt. Ez a helyzet szerinte nem teremt precedenst. Hangsúlyozta, hogy Muňko képviselő távozásával a Smer-SD frakciójának juttatásai is kiigazításra kerültek. Žiga szerint a kormánykoalíciót ez az átigazolás sem fenyegeti.

 Karas szerint Muňko átigazolása az SNS-be azt jelenti, hogy a jövőben „koalíciós matematikát” fognak végezni, hogy a legerősebb pártnak „jó legyen”.

Számomra kulcsfontosságúnak tűnik, hogy olyan helyzet állt elő, amikor a koalíciónak van egy negyedik koalíciós partnere. A koalíció Huliakék madzagján lóg. Ha fellázadnak, akkor gondot fog okozni a törvények elfogadása”

- jelentette ki Karas, aki a polgárok „átverésének” is nevezte az átigazolást, mivel Muňko még mindig a Smer-SD tagja, és arról biztosít, hogy teljesíti a programját.

Ami a házelnök megválasztását illeti, Žiga szerint csak idő kérdése, hogy mikor jutnak el a koalíción belüli választásig, a viták e felé haladnak. Azt nem tudta megmondani, hogy a választásra idén vagy jövőre kerül-e sor. Elmondása szerint több alternatívájuk is van az elnöki posztra, szívesen látná a jelenlegi belügyminisztert, Matúš Šutaj Eštokot (Hlas-SD) is, de erről még nem folynak megbeszélések. Kijelentette, hogy a parlament működése zökkenőmentes.

Az, hogy még mindig nem választották meg a parlament elnökét, Karas szerint a koalíció és a demokrácia válságát jelzi.

Žiga nem értett egyet ezzel a kijelentéssel. Karas emlékeztetett arra, hogy a KDH felajánlotta képviselőjét, František Miklošeket a posztra, és az ajánlat még mindig érvényben van. Olyan személynek jellemezte őt, aki tudja, hogyan kell párbeszédet vezetni és kapcsolatokat teremteni. Ugyanakkor megérti, hogy ez a kérdés a koalícióra tartozik.

Karas szerint a megüresedett parlamenti alelnöki posztot a Progresszív Szlovákia mozgalomnak kellene betöltenie. Žiga azt mondta, hogy készek szavazni ezt az ellenzéket megillető tisztséget, és szerinte ez vonatkozik a SIS tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottság elnöki posztjára is. Žiga elfogadná Martin Dubéci (PS) képviselő jelölését a parlament alelnöki tisztségére.

A műsorban foglalkoztak az egészségügy helyzetével is.

Míg Žiga bízik az orvosokkal való megállapodásban, Karas nem érti Kamil Šaško miniszter hozzáállását.

A tárgyalások folynak, látjuk az elmozdulásokat. Úgy gondolom, hogy még az orvosok sem akarják a rendszert működésképtelenné tenni”

- mondta Žiga. Rámutatott, hogy még a konszolidációs intézkedések keretében is megmarad az orvosok fizetésének emelése, ideiglenesen csökkentett valorizációs arányban.

Karas visszautasította, hogy az orvosok elbocsátással való fenyegetését a bérkövetelések megoldásának kérdésére redukálja, ugyanakkor rámutatott a rendszerszintű változtatásokat sürgető felhívásukra.

Ez a helyzet azonban azt is megerősíti, hogy a Hlas-SD párt nem volt felkészülve az egészségügyi minisztérium átvételére”

- mondta, utalva az új pozsonyi egyetemi kórház körüli bizonytalanságokra. Számára nem világos, hogy az új miniszter a jelenlegi helyzetben hogyan akar eljárni.

Egyértelmű jelzést adnánk az orvosoknak, hogy a konszolidáció nem az egészségügyben dolgozók fizetésein való spóroláson alapul, hanem rendszerszintű lépéseken, beleértve a pénzmozgások ellenőrzését”

- foglalta össze a KDH álláspontját a volt igazságügyi miniszter.

A vitában kitértek Maroš Šefčovič európai bizottsági tagjelöltségének témájára és Robert Fico (Smer-SD) kormányfőnek az Európai Parlament (EP) ellenzéki képviselőivel szembeni kijelentéseire is, akiket azzal vádolt, hogy a november 4-i meghallgatáson „pokollá akarják tenni" Šefčovič helyzetét.

A parlament alelnöke bízik abban, hogy Šefčovič elnyeri a mandátumot. Rámutatott, hogy az ellenzéki EP-képviselők erőfeszítései, hogy Szlovákiát lejárassák Brüsszelben, már régóta nyilvánvalóak.

A kereszténydemokrata képviselő rámutatott, hogy teljesen legitim, ha még egy jelöltnek is kemény és kényelmetlen kérdéseket tesznek fel arról, hogy miként akarja működtetni az agendáját.

Vajon Maroš Šefčovič is elfogadja-e a jogos kritikát a Bizottság által az előző időszakban elkövetett hibák miatt, hiszen ő maga is tagja volt a bizottságnak?”

- tette hozzá.

Röviden kitértek arra is, hogy a szlovák belügyminisztérium milyen egyezséget kötött Andrej Babiš volt cseh miniszterelnökkel az StB aktáiban való nyilvántartásba vétele ügyében.

Karas Matúš Šutaj Eštok miniszter lépését erkölcstelennek és hatásköre túllépésének tartja.

Az ügyben a bíróságnak kellett volna döntenie”

- hangsúlyozta. Ugyanakkor vitatta az esetleges magas gazdasági károkkal kapcsolatos érveket, amelyek az államot érnék az ügy elvesztése esetén.

Nem fenyegetett nagy kár ezzel az eljárással, de nem is így kell kezelni, nem lehet a nemzet lelkiismeretét a pénzzel egyensúlyozni”

- mondta.

Žiga szerint Šutaj Eštok döntése jogi elemzések és a kárveszély alapján született. Politikai üzletet nem lát benne.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.