Őry Péter: A magyar parlamenti képviselet biztosíthatja csak közösségünk nyelvi egyenjogúsítását!
Van még hová fejlődni a nyelvi jogok tekintetében Szlovákiában. Az igaz, hogy az elmúlt években történt kisebb előrelépés, például a kétnyelvűség ügyében, de számos területen vannak hiányosságok, ahol egyértelműen sérülnek a nemzeti kisebbségek jogai.
Őry Péter, a Pro Civis Polgári Társulás elnöke, a SZövetség elnökségi tagja, valamint Csallóközcsütörtök polgármestere a portálunknak elmondta, maga a nyelvhasználat kérdése számtalan területen jelenik meg: az egészségügyben, a kisebbségi szférában, az közigazgatási szférában, a média területén, és még lehetne sorolni. A szakember szerint az 1999 óta bevezetett kisebbségi nyelvhasználati törvény is bizonyította, hogy egy alá- és egy fölérendelt jogállapot van az országon belül a nyelvhasználatban.
-fogalmaz Őry Péter.
Őry Péter szerint számos jó nyugat-európai példa akad. Szerinte elsősorban az lenne a hatékony megoldás, ha eltűnne az alá- és fölérendeltségi szerep, tehát nyelvi egyenrangúsítás lépne érvénybe. Őry Péter kifejti, hogy a polgárok jogainak egyenragúsítása mellett a közösségi jogok megadása is természetes kellene, hogy legyen.
Az elmúlt években, ha csak kis mértékben is, de történt előrelépés. Úgy véli, az elmúlt évek folyamatos tematizálása is segítette azt, hogy kialakult az igény a kétnyelvűségre.
"A Pro Civisben megteremtettük a magyar nyelv hivatali használatának alapjait. A www.torvénytar.sk számtalan űrlapot, vészhelyezti feliratot és egyéb dokumentumot kínál már magyarul. Több sikeres lépésről is lehet beszélni és nemcsak a mi esetünkben. Külön öröm, hogy a kisebbségi kormánybiztossal, Bukovszky Lászlóval közösen elértük, ne vesszen el az autóvezetői teszt magyarul történő teljesítésének lehetősége."
- magyarázza Őry.
De ilyen siker például a vasúti kétnyelvű táblák kihelyezése is. A törvénytervezetet az akkori kormány terjesztette be, a parlament pedig 2017-ben fogadta el. Őry szerint erre is sokáig kellett várni, hiszen ezt már jóval korábban meg lehetett volna lépni. Szintén szép eredményeket ért el a nyelvhansználati jogok bővítése terén a Jogsegélyszolgálat - teszi hozzá.
- érvel Őry.
Őry Péter hangsúlyozta, több területen is sérülnek a nemzeti kisebbségek nyelvi jogai. A leggyakoribb ágazat az egészségügy, illetve a média. Legutóbb pont a médiatörvényt érte kritika, amelyet 2022-ben az akkori Heger-kabinet módosított. Őry Péter és a Szövetség akkori politikusai a törvényt több szempontból is kifogásolták.
Őry Péter hozzátette, rengeteg változásra van szükség ahhoz, hogy előrelépés történjen a nyelvhasználati kérdésekben.
-mondta Őry Péter. A teljes kétnyelvűség csak akkor érhető el, ha a Szövetség kormánypozícióba kerül, és az országban hivatalos nyelvekről alkotnak jogszabályt, azaz megszűnik a fölé- és alárendelt jogállapot. Arra a kérdésre, hogyan lehetne elérni, hogy a magyar nyelv hivatalossá váljon a magyarlakta régiókban, Őry Péter elmondta, a Pro Civis egy komplett törvénytervezetet dolgozott már ki ezzel kapcsolatosan.
-mondja Őry Péter, aki szerint ezeket a témákat folyamatosan fenn kell tartani, és azt kell hangoztatni, hogy a Szövetség csak akkor lép kormányba, ha nyilvánvaló előrelépés történik a nemzeti kisebbségi jogok területén.