2020. május 15., 13:58

Őry Péter: A 2021-es népszámlálás közös ügyünk

A Magyar Közösség Pártja május végére tárgyalóasztalhoz szólít minden releváns országos politikai és társadalmi szervezetet a közelgő népszámlálással kapcsolatban. Őry Péter szerint kiemelten fontos, hogy a jövőre esedékes népszámlálás eredményei valós értékeket tükrözzenek. Az MKP Országos Tanácsának elnökét a koronavírus-járvány miatt megnehezült Kárpát-medencei magyar-magyar együttműködésről is kérdeztük.

Őry Péter
Fotó: Rózsár Vince

Jövőre népszámlálást rendeznek Szlovákiában, miközben a februári választások eredménye azt mutatja, hogy a magyar közösség nagy része csalódott, kiábrándult. Hogyan tudják megszólítani a felvidéki magyarokat, hogy vállalják az identitásukat?

Ha mérlegre tesszük az 1990 óta eltelt három évtizedet, érthetővé válik a felvidéki magyarok csalódottsága, kiábrándultsága. Húsz év alatt, az utolsó népszámlásig, 2011-ig, 120 ezer magyar tűnt el a Felvidékről.

Nyugodtan mondhatom, változatlanul kutyaszorítóban van a felvidéki magyarság, a szlovák nemzetállam harminc év alatt szinte tapodtat sem engedett a közösségi jogaink biztosítása irányában. A belső viták, a megosztottság csak tovább fokozza a felvidéki magyarok kiábrándultságát.

Éppen ezért, minden felvidéki közszereplőnek tudatosítania kell, hogy a jövő évi népszámlálás közös ügyünk, a meddő viták helyett az energiát arra kell fordítanunk, hogy feltartóztassuk a közösségünk számbeli fogyását.

A népszámlálás kapcsán tárgyalóasztalhoz hívják az országos politikai és társadalmi szervezeteket. Miről fognak egyeztetni?

Szeretnénk elkerülni, hogy a politikai és a társadalmi szervezetek között versenyfutás kezdődjön a népszámlálási kampányban, mert meggyőződésem, hogy ezzel csak ártanánk a közösségünknek.

Van dolgunk elég. Biztosítanunk kell, hogy a népszámlálás alkalmával valós eredmények szülessenek, vagyis a lehető legtöbb magyar vállalja is az identitását. Ezért kezdeményeztük, hogy május végén üljünk egy asztalhoz, haladéktalanul kezdjünk neki a népszámlálási kampány előkészítésének.

Közeleg június 4-e, a trianoni békediktátum centenáriuma. A koronavírus-járvány nemcsak a kapcsolattartást nehezítette meg, de fizikailag is elvágta egymástól a Kárpát-medencei magyar közösségeket. Hogyan lehet ebben a helyzetben kifejezésre juttatni a nemzeti összetartozást?

Elengedhetetlenül fontosnak tartjuk a folyamatos kapcsolattartást az anyaországgal és a többi határon túli magyar közösséggel is. A múlt héten levélben fordultunk Románia pozsonyi nagykövetéhez, hogy tiltakozzunk Klaus Iohannis román államfő magyarellenes kirohanása ellen. Mivel a koronavírus-járvány miatt meghozott korlátozó intézkedések családok tucatjait szakítják ketté a szlovák-magyar határ két oldalán, ezért ugyancsak

megszólítottuk a két ország külügyminiszterét, hogy kezdeményezzük a korlátozások mielőbbi feloldását, de legalább enyhítését. Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel a hét elején személyesen is tárgyaltunk. A tegnapi napon konkrét gazdaságfejlesztési lépésekről egyeztettünk Magyarország innovációs és technológiai minisztériumának képviselőivel.

Az egyeztetésen részt vettek a Kárpát-medencei magyar szervezetek képviselői is. A járványhelyzet ugyan beárnyékolja az életünket, de nem akadályozhatja meg, hogy kifejezésre juttassuk a nemzeti összetartozást. Ennek szellemében az MKP támogat minden méltó megemlékezést, melyet a nemzeti összetartozás és a békediktátum aláírásának 100. évfordulójának napja alkalmából rendeznek a Felvidéken.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.