2021. március 30., 09:20

Orbán Viktor Üzbegisztánban tárgyal

Nehéz a helyzet, de a magyar gazdaság újraindítása fontos, szeretnénk másokat is megelőzve, "kanyarban előre jutni" - fogalmazott keddi, facebookos bejelentkezésében Orbán Viktor miniszterelnök, aki az üzbég fővárosban, Taskentben tárgyal.

Fotó: MTI

A kormányfő azt mondta, az egész ország harcol a koronavírus-járvány ellen, "de közben nekünk a fél szemünket a gazdaságon, a gazdaság újraindításán kell tartani".

Kifejtette:

a magyar gazdaságpolitika elő fázisa az volt, amikor külföldi befektetőket hívtak Magyarországra, hogy munkahelyeket és modern technológiát teremtsenek.

A második szakaszban megerősítették a magyar kis- és középvállalkozókat, hogy képesek legyenek a Magyarországon megtermelt termékeiket külföldön, export formájában eladni.

Elérkeztünk a harmadik szakaszhoz, amikor a megerősödött magyar vállalkozások külföldön hoznak létre vállalkozásokat, hajtanak végre beruházásokat, és az ott megtermelt profitot fogják majd hazahozni Magyarországra; így fogjuk helyreállítani a magyar gazdaság pénzügyi egyensúlyát

- mondta Orbán Viktor.

Hozzátette, ezért utazott Üzbegisztánba, ahol a magyar cégek üzleti lehetőségeit bővítik, bemutatkoznak a sikeres magyar cégek, mint az OTP, és más közepes vállalkozások.

orbán viktor üzbegisztán
Fotó:  MTI
Megérte elindítani a keleti nyitás politikáját
Magyarország és Üzbegisztán gazdasági és kereskedelmi együttműködése is bizonyíték erre

– jelentette ki méghétfőn Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a huszonhét magyar és ötvennyolc üzbég céget tömörítő magyar-üzbég üzleti tanács alakuló ülése előtt.

A tárcavezető elmondta:

bár a világgazdaságnak és a világkereskedelemnek tavaly rendkívül rossz éve volt, a magyar-üzbég kapcsolatok fejlesztésébe fektetett munka bőségesen megtérült, hiszen egyetlen esztendő alatt harmincnyolc százalékkal nőtt Magyarország és Üzbegisztán kereskedelmi forgalma, amely így meghaladta a száztizenötmillió dollárt.

Szijjártó Péter az alakuló ülésen felszólalva kijelentette,

éppen most lépünk be a világgazdaság egy új korszakába. Szerinte ahhoz, hogy Magyarország és Üzbegisztán a győztesek között legyen, nagyban hozzájárult a magyar kormány által tizenegy éve elindított keleti nyitás politikája. Ennek a stratégiának a célkitűzése az, hogy a lehető legszorosabb kapcsolatokat építsük ki a keleti gazdaságokkal, amelyek a leggyorsabban feltörekvő gazdaságok a világon

– mondta.

Szijjártó Péter többek közt megemlítette, hogy

Magyarország harminc ösztöndíjat biztosított Üzbegisztán számára, amit százra kellett növelni a közelmúltban, mivel Üzbegisztánban már 215 jelentkezést nyújtottak be.

Emlékeztetett továbbá arra, hogy

Üzbegisztán volt az első olyan ország, amely segítséget nyújtott Magyarországnak a koronavírus-világjárvány első hullámának idején, hatszázötvenezer maszkot küldött Magyarország számára.

A tárcavezető emlékeztetett: a Magyar Eximbank százmillió dolláros hitelkeretet nyitott korábban kizárólag az üzbég-magyar vállalatközi együttműködés támogatásához, ami rendkívüli egyszerű export-importtranzakciók, vegyes vállalatok létrehozását szolgálhatja, illetve a különböző tendereken való indulást is elősegítheti harmadik országokban.

Szijjártó Péter az üzbégekkel kapcsolatban megemlítette a zászlóshajóprojekteket, illetve, hogy nagyon nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos és technológiai fejlesztésre a közelmúltban mezőgazdasági cégeknél.

Elmondta:

Üzbegisztánban jelenleg atomerőművet építenek, és a magyar szabadalomként bejegyzett Heller-Forgó-rendszert akarják az új atomerőmű hűtési rendszerének kidolgozására használni. Ezzel egy jóval kétszázmillió euró fölötti magyar beruházástechnológia-export valósulna meg Üzbegisztánban.

Rámutatott – ha sikerül az atomerőmű hűtési rendszerét gyakorlatilag víz jelenléte nélkül megépíteni, az világszinten olyan magyar referenciát jelenthet, amelyet onnantól kezdve a világon bárhol, nem víz mellé települő atomerőmű építésénél használni lehet. Tehát több mint százmillió dollárnyi magyar beruházás áll előkészület előtt, amely megvalósulása után a magyar kifektetési stratégia immáron egy új dimenzióba kerül – tette hozzá.

Szijjártó Péter beszámolt arról is, hogy több olyan magyar vállalati beruházás is küszöbön áll, amelynek sikere nagy mértékben hozzájárul majd a magyar gazdaság dimenzióváltásának végrehajtásához.

Négy magyar beruházás fog hamarosan megindulni mezőgazdasági és élelmiszeripari területen százötvenmillió dollár értékben, mégpedig a növényi olajok, a takarmányok gyártása, valamint a szarvasmarha-tenyésztés területén.

Illetve egy korábban kötött megállapodás értelmében a magyar gyógyszerek immár könnyített regisztrációval kerülhetnek a piacra, ami a magyar gyógyszeripari export további bővülését fogja jelenteni. A magyar gyógyszeripari termékek általában 60-70 millió dollárnyi bevételt jelentenek az üzbég piacon a magyar gyógyszeripari vállalatoknak.

magyar üzbég külkereskedelem
Fotó:  MTI
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.