2022. december 15., 11:20

Önmagát lefejezve mentené meg magát a kormány, Eduard Heger még ma lemondhat

Az OĽaNO frakciójából kiszivárgott információkra hivatkozva több szlovák hírportál is arról ír, vezéráldozattal kerülné el a kormánybuktatást a Heger-kabinet.

heger
Fotó: TASR/AP

Elsőként a Denník N írta meg, hogy kormányközeli politikusoktól származó, de meg nem erősített információk szerint Eduard Heger a mai nap folyamán, még a délután 5 órára tervezett szavazás előtt lemondhat a kormányfői posztról. Ezzel a lépéssel az OĽaNO elejét vehetné a bizalmatlanság indítvány megszavazásának, a kormány a helyén maradhatna egy új, előrehozott választásig.

A keddre ígért, majd az utolsó pillanatban elhalasztott szavazás után csütörtökön kora este kellene, hogy szavazzon a parlament a Richard Sulíkék által beterjesztett bizalmatlansági indítványról. A rendelkezésünkre álló információk szerint az indítvány megszavazása egy-két képviselőn múlhat, ráadásul a most kiszivárgott állítás alapján minden eddiginél valószínűbbnek tűnik a kormány megbuktatása.

Ezt elkerülve mondana le önként Eduard Heger.

A Denník N-nek nyilatkozó OĽaNO-s képviselő, Tomáš Šudík szerint a kormány bukása borítékolható, már csak a "hogyan" kérdéses. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, mondja, hogy a miniszterelnök önként távozik, vagy a parlament vonja meg a bizalmat kormányától. Bár egyelőre számos lehetőség játékban van, egyre több jel utal arra, hogy Heger valóban fontolgatja a lemondását. Mint kedden kiderült, Heger nem utazott el a csütörtöki EU-csúcsra, ráadásul a kormányfő kedden járt Zuzana Čaputová köztársasági elnöknél, egyelőre ismeretlen eredménnyel. 

Joggal merülhet fel a kérdés, mi értelme lenne Hegernek lemondani, ha a kormánya úgy is megbukik. 

Erre a kérdésre a szlovák alkotmány adja meg a választ. Ha ugyanis a parlament megvonja a kormánytól a bizalmat, onnantól a kabinetnek szigorúan korlátozott jogkörei lesznek csak, a sokat emlegetett "fűtésen és világításon" kívül sok mindenre nem lesz már alkalmuk. Ezzel szemben, ha Heger lemond, majd Čaputová akár őt, akár egy másik OĽaNO-s képviselőt megbíz az ideiglenes irányítással, jelentősen tágabb jogkörökkel folytathatják a munkát. Az államfőnek itt különösen nagy mozgástere van, elérheti például, hogy bizonyos miniszterek ne folytathassák a munkát.

Egyet azonban nagyon fontos kiemelni. Teljesen mindegy, hogy az elnök asszony Hegert vagy bárki mást bíz meg újra a kormányalakítással, a parlament legalább 76 képviselőjének 30 napon belül meg kell szavaznia az új kormány felállását.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.