2020. február 11., 20:00

Önkéntesek az érsekújvári kórházban

Február 11-e a betegek világnapja. Ebből az alkalomból szervezett az érsekújvári egyetemi kórház előadás-sorozatot azokról a sajátságos egészségügyi problémákról, amelyek a leginkább sújtják az idős és hosszan tartó betegségben szenvedőket.

Marta Klobučníková a kórház geriátriai és rehabilitációs osztályának vezető nővére elmondta, az előadás-sorozat a nővéreknek és az egészségügyi dolgozóknak szólt, de érdeklődő laikusok is többen részt vettek rajta. Az elhízást és a cukorbetegséget vették górcső alá, mert ezek tartoznak a legsúlyosabb és leggyakoribb problémák közé, de ezek mellett olyan specifikus témák is terítékre kerültek, mint a betegek komplex és időben történő geriátriai gyógyítása és az önkéntesség.

Amit nem lehet receptre felírni

„A kórháznak eddig nem volt tapasztalata az önkéntesekkel és örülök, hogy elsőként a mi osztályunkon próbálták ki magukat. Úgy kezdődött, hogy éreztem, valami hiányzik a hosszan tartó betegségben szenvedőkkel való törődésből, amit nem lehet receptre felírni - a lélek, a jelenlét, az érintés a szó… Természetesen ezt praktizáltuk, de nem olyan mértékben, mint azt az önkéntesek képesek átadni” – fogalmazott Klobučníková főnővér.

Kifejtette, az érsekújvári egészségügyi középiskola bekapcsolódott a DofE programba, és mind az iskola igazgatósága, mind a kórház vezetősége támogatta ezt az önkéntességet előtérbe helyező kezdeményezést, amelybe öt diák kapcsolódott be. Természetesen e programon kívül is vannak önkénteseik és bárki csatlakozhat, aki erre késztetést érez.

Lukács Katalin, az egészségügyi középiskola tanára elmondta, a DofE az edinburgi herceg nemzetközi projektje, ahol a bekapcsolódott diákoknak új dolgokat kell megtanulniuk hat hónap alatt – ennek része az önkéntesség is. A programban bronz, ezüst és arany fokozatot lehet elérni – a diákok választhatják ki, mire vállalkoznak.

A főnővértől még megtudtuk, az önkéntesek a tanítás végeztével látogatják a pácienseket, a betegek beszélnek nekik életútjukról, ellátják a fiatalokat életbölcsességgel, az önkéntesek pedig énekelnek, zenélnek, táncolnak, rajzolnak, társasjátékoznak a kórházban lévőkkel.

Ha a páciensek hallják, hogy például a hátsó szobában énekelnek, fogják a botjukat és odamennek, és ők is belekapcsolódnak. Ha esetleg a rokonok is tanúi az önkéntesek munkájának, kérik, az ő hozzátartozójukat is látogassák. Fantasztikus az eredmény, ami által gazdagodnak nem csak a betegek, de az önkéntesek, sőt az egész kórházi osztály is” – zárta a beszélgetést a főnővér.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.