Oltásszkeptikus mítoszokat, félreértéseket cáfol az egészségügyi minisztérium
A közösségi oldalakon leggyakrabban felmerülő oltásellenes tévhitekre reagált a szlovák egészségügyi minisztérium.

A tárca közleményében hangsúlyozza, tévhit, hogy egy teljesen új, ezért ki nem próbált technikáról lenne szó. Az mRNS-vakcinákat már a kilencvenes években kidolgozták. A járványhelyzet miatt szükség volt ugyan az engedélyezési folyamat adminisztratív jellegű felgyorsítására, de ez nem jelenti azt, hogy bármely biztonsági előírás sérült volna. Az oltóanyagok feltételes, ideiglenes regisztrációja sem jelenti azt, hogy "kísérleti szerekről" lenne szó.
A tárca hangsúlyozza, a COVID-vakcinákon kívül még 114 olyan gyógyszert használnak a szlovák egészségügyben, amely "feltételes regisztrációval" rendelkezik csupán.
COVID-vakcinát már legalább kétmilliárd ember kapott, az oltóanyagok átmentek az összes előírt teszten és vizsgálaton, mindegyik biztonságos.
Kétségtelen tény, hogy sok más gyógyszerhez hasonlóan a vakcinák is rendelkeznek néhány mellékhatással. Ezt a tárca is elismeri. A mellékhatások túlnyomó többsége legfeljebb kellemetlen csak, hőemelkedés, fejfájás, izomfájdalom, fáradtság jellemző. A tényleg súlyos mellékhatások annyira ritkák, hogy több klinikai vizsgálatban nem is találtak ilyeneket. Szlovákiában négy halálesetet hoztak összefüggésbe a vakcinával, ezeket mint "lehetséges összefüggés" kezelik.
A tárca nem győzi hangsúlyozni, az oltással járó szövődmények gyakorisága össze sem hasonlítható a koronavírus jelentette kockázattal.
A minisztérium szerint kevés ellenjavallat merülhet fel a vakcinákkal szemben. Sem a krónikus betegségek, sem az életkor nem jelenthet akadályt, sőt, épp ellenkezőleg. Az idős, krónikus betegek számára különösen fontos, hogy beoltassák magukat. Kockázatot az jelenthet, ha a vakcina valamely hatóanyagára allergiás reakciót produkál a páciens, de ezek a reakciók igen ritkák.
A minisztérium azt mondja, a vakcinák összes hatóanyaga kikerül a szervezetből néhány napon belül. Nagyon kicsi az esélye, hogy az oltóanyag hosszútávú mellékhatásokat okozna.
Szlovákiában 82 oltóanyagot regisztráltak, egyetlen egyet sem kellett visszahívni hosszútávú mellékhatások miatt.
A vírus sokkal nagyobb veszélyt jelent a fiatal, egészséges emberekre, mint a vakcina minden mellékhatásával együtt - állítják a minisztérium szakemberei. A kórházba került, delta-variánssal fertőzött emberek nagy része világszerte a fiatalabb korosztályból kerül ki, éppen azért, mert arányaiban kevesebben kérték közülük az oltást.