2020. január 2., 09:35

Ők akarják a szavazatunkat, avagy tanulságos statisztikák a szlovákiai politikumról

A DenníkN terjedelmes cikkben szedte össze, a 2020-as parlamenti választáson induló pártok jelöltjeinek legérdekesebb, legfontosabb, sőt, látva egyik-másik mutatót, leghaszontalanabb statisztikáit. Ha kíváncsi rá, hány jogász, tanár, kétkezi munkás vagy nyugdíjas indul harcba a mandátumért, olvasson tovább.

Kezdjük egy bemelegítő körrel. A pártok korfájában elsőre nincs is semmi meglepő. A legfiatalabb átlagéletkorú jelöltlistával rendelkező releváns (!!!) párt a PS-Spolu (41 év), a legöregebb pedig a Smer-SD (50,3). A hatályos törvények értelmében csak a 21. életévét betöltött személy indulhat jelöltként a választásokon, a mostani mezőnyben tizenegyet találni, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy egyikük sincs még csak a bejutó helyek közelében sem.

A Magyar Közösségi Összefogás listájának gerincét a középkorúak adják, a 40 és 49 közti korosztályból 57-en kerülnek ki (a Most-Hídnál ez a szám 47, ők inkább az eggyel idősebb korosztályra építenek, listájukon 58 darab "ötvenes" jelöltet találni), de fiatalok is szép számmal képviseltetik magukat. Így nem is csoda, hogy az MKÖ a parlamenti bejutásra esélyes pártok között relatíve alacsony, 43,4 éves átlagéletkorú listával rendelkezik. A pártnak 53 olyan jelöltje van, akinek kora 21 és 39 év közé esik. Az MKÖ listáján egy olyan jelölt is van, aki már betöltötte a hetvenedik életévét. Apró érdekesség, hogy a legtöbb hetven év feletti jelöltet az OĽaNO kínálja választóinak.

Értelmes politikum

Talán elsőre nem is gondolnánk, hogy melyik nagy párt rendelkezik a legtöbb diplomás jelölttel. Bár a Smer-SD retorikájából ez nem mindig egyértelmű, a választásoknak egy "értelmiségi párt" formájában vágnak neki, hiszen a százötvenes jelöltlistán 140 olyan jelölt neve szerepel, aki rendelkezik felsőfokú végzettséggel, sőt 22 személynek komolyabb tudományos fokozata is van.

Nagy részük természetesen jogász, de sok mérnököt, illetve orvost is találni köztük, s habár a párt támogatottsága a nyugdíjas korosztályban a legerősebb, őket mindössze egyetlen nyugdíjas jelölttel kívánják megszólítani.

A nyugdíjasok egyébként sincsenek túl sokan. Az összes jelöltből mindössze 131 olyan szépreményű politikus van, aki foglalkozásként a nyugdíjas életet jelölte meg.

Nem egy "nagy" jogvégzett hiányzót is találni a kormánypárti oldalon. Nem indul például Robert Kaliňák (nem véletlenül), Jana Laššáková (belőle alkotmánybíró lett), Miroslav Lajčák, illetve a volt alkotmánybíró, Martin Glváč sem (belőle pedig jövőre vádlott lehet).

A legkevesebb diplomás jelöltet indító párt neve szintén nem fog sokakat megdöbbenteni. A Kotleba-párt 150-es listáján mindössze 87 diplomás szerepel, amely látva az országban egyre nagyobb teret nyerő anti-establishment hangulatot, még jól is jöhet az ĽSNS-nek. Az utóbbi hetek közvélemény-kutatásai rendre második, harmadik helyre mérik a szélsőségeseket.

Ha polgármesternek jó, akkor a parlamentbe is?

Bevett és érthető gyakorlat, hogy egy helyi szinten ismert, jól szereplő regionális figurából országos politikust faragjanak. Aki egy-egy helyhatósági választáson már bizonyított, attól joggal remélhető, hogy az országos választásokon is szállítja pártjának a szavazatokat, még úgy is, ha a helyiek egyébként nem szavaznának az adott formációra. Ezt a politikai credot szem előtt tartva, a Most-Híd listájának több mint 20%-át polgármesterek adják. Összesen 37 ilyen embert kínálnak a választóknak, nagy részüket az ország déli régióiból, de a lista legalján egy aprócska ruszin falu, Csarnó ( Šarišské Čierne ) község polgármesterét is megtalálni.

A vegyespárt mellett a kereszténydemokraták indítanak még szép számmal településvezetőket, és az is sokatmondó tény, hogy a progresszíveknek mindössze egyetlen polgármester jutott, Privigye első embere, Katarína Macháčková.

Csak az érdekesség kedvéért, a Magyar Közösségi Összefogás listáján 24 regnáló polgármester indul.

Újrázók

Ez a mutató sem fog senkit megdöbbenteni. A legtöbb, a '16-'20-as ciklusban is parlamenti mandátummal rendelkező politikust a Smer-SD indítja, szám szerint 45-öt. Utánuk az SNS (17), az SaS (13), Kotlebáék (12), illetve a Most-Híd (10) következik.  A jelenlegi választási ciklusban mandátumát töltő vagy töltött (a megfogalmazás faramuciságának oka, hogy nem csak a mai nappal mandátummal rendelkező, hanem a ciklus során a parlamentet elhagyó jelölteket is beleszámoljuk)  honatyák közül 142-en ácsingóznak március elsejétől egy képviselői székre.

Február 29-e után kiderül, kinek jött össze és kinek nem!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.