2025. július 21., 14:01

Nemzetiségi pártnak nemzetiségi mandátumot! - VIDEÓKKAL

A Magyar Szövetség észrevételeket fogalmazott meg a Belügyminisztérium által előterjesztett, politikai pártokról és választójogról szóló törvény tervezett módosításával kapcsolatban. 

Szövetség sajtó
Fotó: ma7

A minisztériumi javaslat több olyan rendelkezést tartalmaz, amelyek súlyosan hátrányosan érintené a kisebbségi és regionális pártokat – állítja a Magyar Szövetség.

Ahogy azt a párt elnöke Gubík László elmondta, főképpen az ellen tiltakoznak, hogy a javaslat a pártoknak járó állami támogatás 30%-os csökkentését javasolja abban az esetben, ha az államháztartási hiány meghaladja a GDP 3%-át.

Továbbá nem tartják helyesnek, hogy a választási kaució visszatérítésének a küszöbét az eddigi 2%-ról 5%-ra emelnék, ami a kisebb pártok számára ellehetetlenítő lenne.

A Magyar Szövetség viszont nem csak a meglévő tervezet kritikáját fogalmazta meg, hanem olyan alternatív javaslatokkal is szolgál, amelyek lényegi eleme, hogy a nemzetiségi közösségek politikai képviselete számára elérhető körülményeket teremt ahhoz, hogy a törvényhozásban képviseltessék magukat, illetve állami finanszírozásuk körülményei is javuljanak. Ennek egyik előfeltétele, hogy törvényben definiálják a kisebbségi párt fogalmát.
Ezt Gubík szerint azokra a pártokra lenne vonatkoztatható, amelyek deklarálják nemzetiségi közösségi mivoltukat és képviselőjelöltjeinek legalább a 80%-a nemzetiségi közösségből kerül ki, programjukban pedig megfogalmazzák e közösség érdekvédelmét.

Ezek a pártok élhetnének az úgynevezett természetes mandátum intézményével, azaz, ha nem is érik el a parlamenti bejutáshoz szükséges 5%-ot, de legalább 2%-ot igen, akkor ezek a pártok az egy mandátumhoz szükséges szavazatmennyiség arányában kaphatnak egy-egy parlamenti helyet. Például a legutóbbi parlamenti választások során 15 ezer szavazat kellett egy mandátumhoz, a Magyar Szövetség pedig 130 ezer voksot kapott, így 8 parlamenti helyre lett volna jogosult a most ismertetett javaslat értelmében.

Videó:  ma7
A Magyar Szövetség gondolt azokra a nemzetiségi közösségekre is, akik még a 2%-ot sem tudnák teljesíteni; az ő számukra a parlamenti szószóló – ombudsman intézményét vezetné be, tárgyalási, de nem szavazati joggal. 

Gubík és Őry ismertették a regionális mandátum fogalmát is, amely elképzelésük szerint azokat a pártokat illetné, amelyek legalább két megyében 7%-os támogatottságot érnek el – függetlenül attól, hogy országosan nem lépik esetleg át az 5%-os küszöböt.

Őry Péter, a párt alelnöke hangsúlyozta, hogy az országos politika mellett mennyire fontos lenne, ha az európai uniós, illetve a regionális választások eredménye is befolyásolhatná a pártok finanszírozását, példaként említve éppen saját pártjukat, amely akár a helyi és megyei önkormányzati képviselők, vagy a települési polgármesterek számában is dobogós helyen végzett országos viszonylatban is, s a Magyar Szövetség esetében az önkormányzati munka elismerését fejezné ki, ha az állami költségvetés a pártok eredményeit ezen a szinten is honorálná, hiszen ezek az eredmények óriási teljesítményről tanúskodnak, függetlenül attól, hogy a párt rendelkezik-e parlamenti jelenléttel. Hasonló felfogásnak kellene érvényesülnie az európai uniós választásokat illetően is, hiszen a párt csak kis különbséggel maradt el a bejutástól, költségeit viszont részben sem térítik meg.

Videó:  ma7

Gubík és Őry mindegyik javaslatnál hangsúlyozta, hogy olyan megoldásokról van szó, amelyek Európa több országában már bevezetésre kerültek, s beváltották a hozzájuk fűződő várakozásokat.

Kiemelték, hogy javaslataik nem csak a nemzetiségi közösségek politikai képviseletének a lehetőségét biztosítják, hanem ennél tovább is mutatnak és az általános politikai kultúra fejlődéséhez is hozzájárulnak. Elengedhetetlen előfeltétele viszont ennek a már sokat ragozott és Szlovákia alkotmányában is szereplő, a kisebbségek jogállásáról szóló törvény elfogadása. Gubík László a ma7.sk a többségi támogatás lehetőségéről érdeklődő kérdésére elmondta, hogy javaslataikra a szlovákiai ellenzék vezető ereje, a Progresszív Szlovákia párt már pozitívan reagált.

A sajtótájékoztató az alábbi videóban tekinthető meg:

Videó:  ma7
Megosztás
Címkék