2020. január 8., 06:00

Nehéz Danko gondolkodásában logikát találni

Andrej Danko házelnök a minap (ráadásul az éjjeli órákban) arra szólította fel Peter Pellegrini kormányfőt, hogy ne legyen gyáva, cselekedjen, és küldjön azonnal egy gépet a katonáinkért Irakba. Pellegrini Danko szavaira úgy reagált, a hét szlovákiai katona egyelőre marad, így döntött az állambiztonsági tanács, egyébként sem fog arra a szintre süllyedni, amelyre az SNS elnöke az utóbbi hónapokban süllyedt.

Andrej Danko
Fotó: TASR

A szlovák katonák kiküldésének átértékelése azt követően került szóba, hogy Bagdadban pénteken az amerikaiak megölték a perzsa állam legbefolyásosabb katonai vezetőjeként számon tartott tábornokát, Kászim Szulejmánit.

A múlt hétvége után a legjobban Peter Gajdoš védelmi minisztert sajnálhatjuk, a média előtt ugyanis nem járathatta le pártfőnökét, az éjféli fantazmagóriái miatt, pedig tapasztalt tábornokként biztosan megvolt a véleménye Danko követelményére, írja a Pravda napilap, amely szerint az, amit Danko szombat éjjel véghezvitt, sokkal inkább egy éretlen pubertás átgondolatlan beszédére emlékeztet, mint a szlovák parlament elnökére.

Danko valószínűleg összetévesztette a hét szlovák katona részvételét a helyi fegyveres erők előkészítésében az Iszlám Állammal szembeni harcra egy nyári cserkésztáborral. A lap szerint a szlovák profi katonák biztosan nem rezeltek be az iszlám egységek elleni abszurd amerikai támadás után szóló első hírek hallatán, mint a szlovák házelnök, aki nem egészen két hónappal a parlamenti választás előtt – elsősorban saját legújabb bukfenceinek köszönhetően – a parlamenti küszöb határán találta magát, ezért teljesen észszerűtlenül és forrófejűen cselekszik.

Ahelyett, hogy elhatárolódna azoktól, akik az SNS-hez hasonlóan állítólag a szlovák nemzet érdekeinek előmozdítása mellett köteleződnek el, viszont mindeközben a neonácizmussal és a politikai szélsőségességgel kacérkodnak, minden logikát nélkülözve a koalíciós partnereitől határolódik el, különösen abszurd ellenségeskedést mutatva Peter Pellegrini kormányfővel szemben, véli a Pravda, amely szerint nehéz logikát találni a Danko-típusú politikusok gondolkodásában, hiszen ki akar majd így vele február 29-e után együttműködni.

Danko összetévesztette a katonákat a nyaralókkal

Danko legújabb projektjében az a legkínosabb, hogy képtelen volt ellenállni a kísértésnek, hogy ezt az ügyet még az ünnepek vége előtt kampányának részévé tegye.

Mert gondoljon is Andrej Danko bármit is, mi még mindig NATO-tagország vagyunk, és a Moszkva által irányított Varsói Szerződést eddig még senki sem újította fel. A NATO katonai vezérkara a jelenlegi helyzetben bizonyára nem szabadságol, hanem nagy erővel azon dolgozik, hogyan, mikor és egyáltalán vissza kell-e hívni Irakból a katonai erőinket. Ezt hívják politikának, vezetésnek vagy legalábbis logisztikának, véli az Aktuality.sk portál, amely szerint Pellegrini kormányfő megint csak megmutatta, akkor a legszimpatikusabb, amikor képes ellentmondani (még ha csak Dankónak is).

A hét szlovákiai katona ugyanis nem az SNS pártprogramját ment Irakba teljesíteni. Ezért aztán a visszavonásuk sem egy pártelnök ügye, aki éjszaka arra riad fel izzadtan az álmából, hogy pártja támogatottsága csak 4,9 százalék, írja az Aktuality.sk.

Danko mint Lavrov barátja

Andrej Danko tévedhetetlenül megérezte, a Szulejmáni elleni merénylet kiváló lehetőség arra, hogy a választások előtt a választópolgároknak, no és persze a Kremlnek is megmutassa, mennyire hasznos is ő.

Dankónak abban igaza van, hogy az aggodalom, miszerint Teherán bosszúja Amerika szólójátékáért az Irakban szolgálatot teljesítő NATO-katonákat éri, indokolt. Ráadásul vasárnap (de csak Danko kirohanása után) maga az iraki parlament is távozásra szólította fel a külföldi katonákat.

A NATO leállította a kiképző programját, és brüsszeli nagykövetei a további lépésekről tárgyalnak. Körülbelül eddig logikus Danko gondolkodása, véli a Denník N napilap, amely szerint azonban a házelnök által javasolt hisztériás mentőakció csak ártana Szlovákiának.

Azt nem tudni, hogy Dankót a közelgő választások, vagy az hajtotta-e jobban, hogy a Kremlnek tetszelegjen, amelynek tulajdonképpen lemásolta az állásfoglalását, amikor Lavrov kijelentésével védekezett. Így vagy úgy, azzal, hogy az első adandó alkalommal újfent fittyet hányt a szövetségeseinkre, megint csak azt mutatja, mennyire veszélyes, ha éppen ez az ember befolyásolja a külpolitikánkat, írja a napilap.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.