2022. október 3., 17:42

Négy belügyminiszter Pozsonyban

Hétfőn négy közép-európai ország: Csehország (Vít Rakušan) , Magyarország (Pintér Sándor), Ausztria (Gerhard Karner) és Szlovákia (Roman Mikulec)  belügyminisztere folytatott megbeszélést az illegális migrációról Pozsonyban.

Már kristályosodik a dolog
Roman Mikulec a négy belügyminiszterrel folytatott megbeszélsét követő sajtóértekezleten
Fotó: TASR

A találkozón egyetértettek abban, hogy olyan intézkedésekkel kell kordában tartani az illegális bevándorlást, amelyek nem gátolják a schengeni térségben a szabad mozgást.

Olyan formában szeretnének együttműködni az Európai Bizottsággal, hogy a tárgyalásokat ott kell lefolytatni, ahol ez a probléma jelentkezik.

A négy ország belügyminisztere sürgette a schengeni határok hatékonyabb védelmét és a Frontex aktívabb közreműködését. Össze kell hangolni az embercsempészekkel kapcsolatos fellépést is.

Roman Mikulec szlovák belügyminiszter a megbeszélést követő sajtótájékoztatón kifejtette, hogy a nyugat-balkáni országokkal is szeretnének a kérdésről egyeztetni, mivel az illegális migráció problémája elsősorban ott keletkezik. Szeretnék elérni azt is, hogy a Frontex legalább 1500 katonával vegyen részt a schengeni határok védelmének megrősítésében.

A szlovák belügyér szerint rendezni kell a visszatoloncolással kapcsolatosan a harmadik érintett országok bevonásának kérdését is, miután a kétoldalú megállapodások önmagukban nem elegendőek. Meg kell oldani azt, hogy az elfogott illegális migránsokat abba az országba toloncolják vissza, ahonnan érkeztek.

A magyar belügyminiszter a sajtótájékoztatón elmondta: Magyarország az illegális bevándorlás tekintetében 2015 óta ugyanazon az állásponton van.

2015-ben, amikor 391 ezren érkeztek hívatlanul Magyarországra, kerítést építettünk, és azóta egyfolytában védjük az Európai Unió külső, schengeni határait"

- mutatott rá. Kifejtette: az idei év 2015 óta a legerőteljesebb az illegális bevándorlás tekintetében, eddig 100 ezer embert fordítottak vissza a magyar határról vagy szállítottak ki az országból. Hozzátette: az eredményes munkát bizonyítja, hogy a visszafordítottakon kívül eddig már 2 ezer olyan embercsempész van, akit elítéltek vagy aki büntetését várja.

A magyar belügyi tárca vezetője megköszönte Ausztriának és Csehországnak az általuk a schengeni külső határ védelmében Magyarországnak nyújtott segítséget, s elmondta: bízik benne, hogy az együttműködésről most született megegyezések segítenek majd. 

Reményeim szerint Brüsszel is el fogja fogadni, hogy a külső határainkat meg kell védeni ahhoz, hogy béke és biztonság legyen a schengeni, belső határokon belül"

- tette hozzá Pintér Sándor.

A megbeszélésen résztvevő cseh belügyminiszter, Vít Rakušan jelezte, hogy a Csehországban bevezetett határellenőrzések valószínűleg nem érnek véget az eredetileg tíz napra tervezett határidőig. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez nem Szlovákia ellen irányul.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.