2021. április 2., 16:30

Mit várhatnak a felvidéki magyarok a Heger-kormánytól? - ANKÉT

Ismert felvidéki magyar személyiségeket kérdeztünk, mit várnak az Igor Matovič helyébe lépő Eduard Heger kormányától.

Fotó: TASR
Fraenkel Emil –  orvos, keresztény aktivista

Az új kormánytól rövid távon a járványhelyzet kiszámíthatóbb kezelését,

mindenekelőtt egy jobb és átláthatóbb oltási stratégia kialakítását várom,

hiszen az élet az első, ehhez viszont kontroll alatt kell tartani a vírus terjedését. Véglegesen sajnos jelen tudásunk szerint nem tudjuk kiirtani a vírust. Csatákat már tudunk nyerni az akár évente megismételt oltással, háborút meg nem.

Az élethez viszont kenyér is kell. Tehát a vállalkozások hatékony megsegítését is elvárom, mivel sokan a csőd szelén állnak, a munkanélküliség az egekbe szökik. Ez elsősorban a vírus által közvetlenül érintett területeket illeti, ahol a kereslet és a fogyasztás a leginkább visszaesett. Ide egy komoly stratégia kell, mint amilyen a Marshall-terv volt a háború után. Ebbe nem csak az adócsökkentés tartozik, de a fogyasztás serkentése is. Folytatni kell az előző kormányok idején történt visszaélések kivizsgálását és a felelősök konzekvens felelősségre vonását.

dr.-fraenkel-emil.jpg
Fotó:  Somogyi Szilárd

Magyar szempontból a legfontosabb a kisiskolák megmentése, mivel az elmúlt évben is sajnos voltak kísérletek az ellehetetlenítésük irányába.

Mivel sajnos hatékony parlamenti képviselet nélkül vagyunk, ezt csak kívülről tudjuk szemmel tartani. A kormány részéről nem várok túl sok jót, különösen a Külügyminisztérium által érintett kérdésekben vagyok nagyon szkeptikus. A népszámlálás tekintetében még van egy esélyünk, mert az emberek csaknem 20%-a meg mindig nem vett részt rajta. Minden követ meg kell mozgatni, a felelősség a polgármesterek es a civil szféra vállára nehezedik.

Az új egységes magyar párt viszont sok reménnyel tölt el, kívánok nekik egységes fellépést, a fölösleges nyilvánosság előtti konfliktusok kerülését és kezelését, szakmai felkészültséget minden fontos területen, a platformok olajozott működését, főleg helyi szinten, mert a választóknak látniuk kell, hogy az egységet tényleg komolyan gondolják. 

Lampl Zsuzsanna, szociológus

Ez a kormány ugyanaz a kormány, tehát

nehéz hinnem a pozitív változásban.

Másodszor: mivel ebben a kormányban az a Matovič a pénzügyminiszter, aki kétes pénzügyeit illetően többször elmondta, hogy ő nem ért a pénz kezeléséhez, ezért náluk ezzel a felesége foglalkozik, a jelenlegi helyzet további romlásától tartok.

Lampl Zsuzsanna
Kép forrása: Lampl Zsuzsanna archívuma.
Fotó:  Lampl Zsuzsanna archívuma

Szerintem

az új kabinet a magyar közösség irányába is a Matovič-kormány által kijelölt vonalat fogja folytatni.

Bővebb véleményt is tudnék mondani, de nem akarom rontani az "esélyeinket", hiszen tudvalevő, hogy ebben az országban mindenki hibás mindenért, egyedül a kormány nem. Nehogy azután az én lelkemen száradjon...

Fibi Sándor, nyugalmazott pedagógus, oktatásügyi szakember

Őszintén remélem, még megérem, hogy egy objektív, tudományos elemzés készül majd arról, hogy ebben az országban az elmúlt évtizedekben milyen elvek alapján történt azoknak a személyeknek a kiválasztása, akik ilyen vagy olyan úton-módon arra kaptak mandátumot, hogy miniszterekként egy bizonyos ideig irányítsák a társadalom életének egy bizonyos szakterületét. Minden bizonnyal érdekes lesz ez a tanulmány, de attól tartok, elrettentő példaként is szolgál majd a jövő generációk tagjai számára.

fibi sándor
Fotó:  dunaszerdahelyi.sk

Olyan emberként, aki évtizedekig az oktatásügyben dolgozott, aki pedagógusként átélte azt a sok csalódást, hogy az utóbbi harminc évben az egymást váltó kormányok programjában az oktatás kiemelt prioritásként szerepelt, és az oktatásügyi miniszter párnázott székében 21 ember cserélte egymást, akik közül legalább 20 diametrális, sőt

rendkívül jelentős változásokat ígért, ám mindezek ellenére ma a szlovákiai oktatás mély válságának vagyunk a tanúi…

De említhetném a most megbukott kormányt is, amelyben a miniszterelnök és vele együtt egy-két miniszterének a habitusa, mentalitása azt eredményezte, hogy mindössze egyetlen évnyi regnálás után az történt vele, ami történt…. Talán mégis az lenne a legfontosabb szempont, hogy a miniszterek ne a politikai pártok prominens képviselői legyenek, hanem a  szakmájuk elismert szaktekintélyei, akik az elképzeléseiket képesek valóra is váltani a társadalom érdekében.

Az új miniszterelnök minden bizonnyal okult elődje hibáiból, és a pozsonyi Közgazdasági Egyetemen szerzett legális szakképesítése, eddigi szakmai és irányítási tapasztalatai és szakismeretei

legalább a remény szintjén számomra azt sugallják, hogy talán ő lesz az, aki képes lesz irányítani és eredményesen működtetni ezt a részben átalakított kormányt.

De annak is tudatában kell lennünk, hogy ez bizony nem lesz számára sem könnyű feladat.

Molnár Rozália, közgazdász
molnár rozália
Fotó:  Radi Anita

A volt kormány az elnöke, Igor Matovič jellembeli tulajdonságai, vezetői módszerei miatt nagyon rossz teljesítményt nyújtott. Szerintem a munkaügyi miniszter, a közlekedési, pénzügyi, gazdasági és a külügyminiszter megütötte es meg is üti az elvárt színvonalat a megjelenés, beszédkészség, érthetőség és főleg a szakértelem terén, de a többi, nem oda való. Krajči volt a kormány leggyengébb pontja, örülök, hogy elment.

A járvány kezelésében a cselekedeteik nem voltak következetesek. Ezt tetőzte a sok pontatlanság, a jogosulatlan kivételek, az elkésett reakciók. Bűn rossz volt a kommunikáció a polgárok felé és a koalíciós partnerek között. Ez arra vall, hogy a helyzet menedzselése nagyon hiányos volt.

Sajnos, mivel ugyanazok lesznek az új kormányban is, csak akkor várható javulás, ha a rendszeresség, a fontossági sorrend jobban lesz kezelve.

Remélem, hogy Heger és tanácsadói erre jobban odafigyelnek, mint az előző kabinet tanácsdói, akik talán szóhoz sem jutottak Matovič hozzáállása miatt.

Ami a pénzügyi tárcát illeti, csak annak örüljünk, hogy ott is olyan jó államtitkárok vannak, mint az egészségügyben, akik végre feltűnhettek, és nagyon jól szerepeltek a sajtóban. A kormányban szerintem a pénzügyminisztérium a legnehezebb es legösszetettebb tárca, fontos tehát, hogy ne hagyják Matovičnak alkalmazni az eddigi módszereit. Azok csak az ellenzékben voltak jók. Abban is reménykedjünk, hogy a tárca szakemberei nem mondanak fel a módszerei miatt.

Amennyiben jobban fog működni az új kormány, mint az előző, az hasznára válhat az ország minden lakójának, tehát nekünk magyaroknak is.

Arra számítani kell, hogy a költségvetés egyre szűkösebb lesz, hiszen teljesítmény nélkül kell rengeteg támogatást kifizetni. Ezért is fontos, hogy a brüsszeli pénzeket minél jobban hívja le Szlovákia, ami sajnos eddig sohasem sikerült. Mindenesetre szurkolok Hegernek, és remélem, hogy a többiek is jobban fognak igyekezni, mint eddig. 

Szabó Ottó festőművész, a kassai MaJel Rovás Központ vezetője
Szabó Ottó Divided kiállítás
Fotó:  Fábián Gergely

"Nem nagyon politizálok, és szűkebb közösségemben, a Rovás alkotóközösségre ez szintén jellemző: inkább az alkotással, mint a politizálással foglalkozunk. Erre mostani helyzetre azonban én magam is felkaptam a fejem" – árulta el Szabó Ottó festőművész, aki szerint az elmúlt hetekben több ellentmondásos helyzet is jellemezte a kormányválságot.

Szerinte már

az is megmagyarázhatatlan, hogy miért éppen a Sputnik V vakcina beszerzése körül robbant mindez ki,

hiszen azt még a beszerzést ellenzők is elismerték, hogy az egészségügyi miniszternek megvolt erre a kompetenciája. „Gyerekesnek tűnt az egész, nem értettem, hogy valójában mi itt a probléma” – fogalmazott.

Igor Matovič volt miniszterelnök kommunikációjáról szólva elismerte, sokszor nem volt világos és egyértelmű, hogy a kormányzat mit szeretne, azt azonban, hogy Matovič a választóival rendszeresen a közösségi oldalán kommunikált, szimpatikusnak találta. „Ezzel úgy tűnt fel, mintha egy lenne közülünk. A kormány azonban valóban egyszer ezt mondta, másszor azt. Az ember azt hitte, mintha rosszul hallotta volna a dolgokat, aztán persze kiderült, hogy nem“ – mondta.

Szabó Ottó szerint

azzal, hogy Matovič most eggyel hátrébb lépett, lehet hogy még több hatalmat kapott:

hiszen ugyan már nem ő a miniszterelnök, pártelnökként a kormányfő döntéseit bármikor befolyásolni tudja, pénzügyminiszterként pedig szinte elmozdíthatatlan, kevesebb nyomás fog rá helyeződni. „Taktikailag ez egy nagyon ügyes húzás volt tőle“ – jegyezte meg.

Hozzátette: az új miniszterelnök, Eduard Heger egyelőre „titokzatos“ előtte, az elmúlt egy évből pedig az egyik legnagyobb csalódást Ivan Korčok külügyminiszter és Martin Klus külügyi államtitkár Szijjártó Péter magyar külügyminiszter komáromi látogatása után tett nyilatkozatai jelentették számára.

Hodossy Gyula, költő, irodalomszervező

"Mit várok az új kormányfőtől? Elsősorban, hogy kormányozzon. Keveset beszéljen, nyilatkozgasson, levelezzen, de annál többet tegyen, legyen határozott, elszánt. A járványkezelést bízza a szakemberekre. Segítsen, ahol tud, annak, akinek kell, munkája legyen szolgálat.

hodossy gyula
Fotó:  Ugróczky István

A járvány következményei, szeretteink elvesztése, a hosszantartó bezártság szinte már mindenkinél pszichikai gondokat okoz, egyre többen szenvednek depresszióban, főleg a fiatalok, a gyerekek.

A kormányfő segítsen újjáéleszteni az országot, ha ehhez kell elég oltóanyag, (nyugatról, keletről, mindegy) legyen, ha anyagi segítség kell a családoknak, a vállalkozásoknak, legyen. Ez legyen a prioritás. Az egymásra mutogatásnak meg azonnal vessen véget, hogy bizakodhassunk, hogy a kormányba vetett, de erősen megtépázott hitünket, lassan-lassan visszanyerjük, hogy itt akarjunk élni."

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.