2021. szeptember 30., 11:34

Mire számíthatunk a kórházreform után - Komáromot és Rimaszombatot is feljebb sorolták

A fő kérdés, mi is lesz a régiónkban található kórházakkal, 2024 után már csak utógondozást fognak végezni, vagy folytathatják az akut egészségügyi ellátást, azaz végezhetnek műtéteket és hasonló eljárásokat? Szlovákiában újabb kórházreform van kialakulóban - átéltünk már párat -, de most több intézményt lefokoznának utógondozást vagy rehabilitációt végző intézménnyé. A kormány a koncepciót szerdán hagyta jóvá, persze régóta folyik a vita az egyes kórházak jövőbeni státuszáról.

Petició - helmeci kórházért
Bodrogköz és Ung-vidék polgármesterei
Fotó: Királyhelmeci Városi Hivatal

A koncepció lényege, hogy a jelenlegi 98 kórházat 5 kategóriába sorolnák.

Jelenleg háromféle ellátási szint, azaz "progresszív ellátási szint" létezik, a legmagasabb terciáris kórházakat, azaz a felső szintű szakellátást nyújtó kórházak két kategóriába sorolnák. Volnának nemzeti jelentőségű kórházak - például az onkológiai, vagy a szív és érrendszeri intézet, amelyből csak egy volna az országban. Illetve kialakítanának három (nyugat, közép és kelet) végső felső szintű szakellátást nyújtó kórházat. Tíz körül volna a száma a komplex kategóriába sorolt kórházak száma, amelyek a megyei központokban jönnének létre, illetve 30 kórház kapna regionális besorolást.

Az ötödik kategóriába sorolandó kórházak száma, amelyek az utógondozást illetve a rehabilitációt végezhetnék, akár 33-tól 50-ig terjedhet.

Elvárások az egyes kórházakkal szemben

Nemzeti

  • elérhetőség 300 perc,
  • biztosítottak száma: legalább ötmillió.

Végső terciális

  • elérhetőség 90 percen belül,
  • biztosítottak száma: 1,4-2 millió.

Komplex

  • elérhetőség 60 percen belül,
  • biztosítottak száma: 450-900 ezer.

Regionális

  • elérhetőség 30 percen belül,
  • biztosítottak száma: 100-220 ezer

Az egészségügyi tárca, a nyilatkozataik szerint, a reformmal azt szeretné elérni, hogy mindegyik kórház azt csinálja, amiben jó, és két szomszédos kórház ne csinálja ugyanazt, kevés orvossal és nővérrel, hanem együttműködjenek.

Így könnyen lehet, hogy egy egyszerű epeműtét miatt már más járási székhely kórházába kellene bevonulni.

Sok járási kórházban már csak a tartósan betegek számára tartanák fent az osztályt.

Jelenleg az ilyen osztályokból kevés van az országban, és a lakosság öregedésével az igény ezek után növekedni fog.

A minisztérium egyelőre nem tette közzé a kórházi listáját, bár állítólag több változat is létezik.

A SME napilap két példát is hozott a perifériára szorult határmenti városokból. A trsztenái járási kórház igazgatója szerint

egyszerűbb volna számukra, ha Lengyelországhoz csatolnák őket.

Ugyanis Nowy Targ csupán 30 kilométerre van tőlük, míg Alsókubiny 80 kilométerre, méghozzá a hegyeken keresztül.

Hasonlóan nyilatkozott a Nagykürtösi kórház egyik vezetője, aki a nemrég eurós támogatásokból megújult balassagyarmati kórházat preferálná.

Tulajdonképp

a határmentén, (ahogy a példa mutatja, nem csak a magyar nemzetiségű vidékeken) az a vélemény, hogy a periférián élőknek korlátozzák a jogait az egészségügyi ellátáshoz.

Nehezményezik azt is, hogy a kompetens döntéshozók közül senki sem jött megvizsgálni az alacsonyabb kategóriába sorolt kórházakat. És sajnos több nagyobb járási székhely kórháza is hasonló sorsra juthat.

Például Liptószintmiklós is elvesztheti ezt a státuszt, mivel Rózsahegyen a katonai kórház, és a poprádi kórház elviheti a betegeket.

Bodrogközben is fura helyzet alakulhat ki, hiszen a tárca nem számol a királyhelmeci és a tőketerebesi kórházzal, a szakellátást Nagymihályba központosítaná. Tőketerebesen egyébként pár hónapja adták át az új sürgősségi osztályt.

A folyamat győztesei

Viszont vannak olyan kórházak, amelyek az első munkaverzióhoz képest mégis csak megmaradhatnának a regionális kórház kategóriájában, azaz végezhetnének sürgősségi betegellátást.

Az ötödik kategóriából feljebb sorolták az alsókubinyi, a zólyomi, és délszlovákiából a komáromi és a rimaszombati kórházat.

A minisztérium a kórházak végső listáját 2022 végén szeretnék közzétenni, és a rendszer 2024-ben lépne érvénybe. Persze már hasonló reformot 2019-ben Andrea Kalavská akkori egészségügyi miniszter is elindított volna, de ezt Robert Fico pár hónappal a választások előtt megállította.

Vladimír Lengvarský sem lehet biztos abban, hogy a kórházi reformot végig tudja majd vinni.

A kórházak besorolásának nyilvánosságra hozatalát az önkormányzati és megyei választások idejére tervezi. Ez így eléggé puskaporos hordónak tűnik, ahogy az sem lenne csendes, hogy a 2024-es indulás egybeesne a parlamenti választásokkal.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.