2020. július 10., 18:02

Minden harmadik orosz diplomata hírszerző is egyben! Szlovákia sem kivétel?

Szentpétervárott kirobbant diplomatabotrány kapcsán újra napirendre került Szlovákiában a kérdés, vajon a külföldi titkosszolgálatok milyen szerepet játszanak az ország életében. A Sme napilap azt állítja, a külföldi hírszerző ügynökségek tevékenysége jóval intenzívebb, mint azt korábban gondoltuk.

Fotó: pixabay.com

Miután néhány héttel ezelőtt kiderült, hogy a szentpétervári szlovák konzulátust gyakorlatilag átjáróházként használták mindenféle orosz titkosszolgálatok ügynökei, a kormány ígéretet tett arra, utánajárnak az ügynek és megszüntetik az egyszerűsített vízumigénylés gyakorlatát. A Sme egy konkrét esetet is említ. A szlovák konzulátuson kapott egy évre szóló uniós turistavízumot az a Roman Davydov nevű üzletember is, aki valójában az FSB egyik bérgyilkosa volt, miután Berlinben részt vett egy grúz férfi megölésében, hazatért Oroszországba. Sem üzletember nem volt valójában, sem Davydov. Álnéven sikerült bejutnia Európába. 

A szlovák külügyminiszter, Ivan Korčok a pétervári botrányról azt mondta, amíg egyértelmű bizonyítékokat nem lát, nem hajlandó elhinni, hogy a szlovák konzulátus alkalmazottai aktívan együttműködtek volna az orosz hírszerzőkkel.

Jaroslav Naď honvédelmi miniszter elsőként beszélt arról a nyilvánosság előtt, hogy idegen hatalmak hírszerző tevékenységet folytatnak Szlovákiában, mint mondta, az orosz ügynökségek működéséről a szlovák elhárítás és a politikai elit is tud.

A Sme azt írja, a problémát azért nem tárták korábban a nyilvánosság elé, mert a felmérések szerint politikailag nem szülne jó vért, ha egy kormány felvállalná, orosz ügynökök tevékenykednek az országában, miután Szlovákia lakosságának alig negyede érzi úgy, hogy Oroszország bármi fenyegetést jelentene. becslések szerint néhány tucat hivatásos orosz hírszerzőtiszt lehet Szlovákiában, de rajtuk kívül kulturális és sportdiplomaták tucatjai végezhetnek hasonló tevékenységet.

Minden titkosszolgálat sajátja, hogy aktívan igyekszik új munkatársakat, besúgókat, számukra hasznos figurákat megszólítani. A Sme szerint ennek egyik módja, hogy különféle Oroszországhoz köthető szervezetek, klubok, nyelviskolák álcája alatt térképezi fel a potenciális jelölteket. A Szlovákiában és Magyarországon egyaránt ismert, Oroszországból származó önvédelmi rendszer, a Systema, legalábbis , erre kiváló lehetőséget nyújt. Németországban például legalább 250-300 embert sikerült így beszervezniük, állítja a lap egy New York-i biztonságpolitikai szakértő adataira hivatkozva.

Először csak megmutatják, milyen szép ez az orosz könyv, milyen szép ez az orosz dalocska, ami persze nem probléma.

- adott egy igen sajátságos betekintés az orosz titkosszolgálatok működésébe Timea Miková, a Sme által megkérdezett biztonságpolitikai elemző, mondván, innen már csak egy lépés, hogy az orosz kultúra után az orosz kormányt is pozitív színben tüntessék fel. 

A cseh titkosszolgálat, a BIS 2018-ban készült tanulmányában az orosz hírszerző-tevékenységet az országot fenyegető legfontosabb külső faktorok közé sorolta. Akkor azt írták, évről-évre egyre rendszeresebb, összehangoltabb és tervszerűbb az orosz titkosszolgálatok tevékenysége. 

A médiában gyakorta felbukkanó, Putyinhoz közel állónak tartott nemzetközi motorosszervezet, az Éjszakai Farkasok egy másik, az orosz titkosszolgálatok által haszonnal alkalmazott fedőszerv, állítja a lap. A Farkasoknak szlovákiai leágazása is van, legutóbb a diplomabotrányából éppen kikecmergő Boris Kollár fotózkodott velük egy pozsonyi megemlékezésen.

Politikusok is vannak az érintettek között?!

A politikától visszavonult, márciusban leköszönt SNS-es házelnök, Andrej Danko kapcsán gyakran elhangzott, szándékosan vagy akaratán kívül, de izzadva tolja az orosz rezsim szekerét. Annak fényében, hogy a kapitány házelnöksége utolsó két évében többször járt Oroszországban, mint Csehországban, nem egyszer találkozott EU-s feketelistára tett orosz politikusokkal, illetve, hogy Putyin kezét rázta a Győzelem napjára rendezett moszkvai felvonuláson, nehéz nem elismerni, hogy ne lenne valóságalapja a fenti kijelentésnek.

Szlovákiának nem kellene annyira törekednie a transzatlanti struktúrákba való beépülésre, megtalálhatnánk az arany középutat is.

- nyilatkozta 2018-ban Danko.

A szlovák titkosszolgálat (SIS) jelentése ugyanebben az évben úgy fogalmazott, "az orosz hírszerző ügynökségek munkatársai (...) diplomáciai törekvéseknek álcázva igyekeznek beszervezni szlovák állampolgárokat a közigazgatás, a biztonsági szolgálatok, az energetika és a honvédelem területéről."

Danko mellett az előző ciklus Sme rodinás képviselője, Peter Marček volt az a politikus, akit gyakran emlegettek az oroszok előretolt kesztyűbábjaként, bűne az volt, hogy képviselőként több alkalommal is az oroszok által okkupált Krímbe utazott. Mint mondta, magáncéllal. Volt, hogy az egyik legnagyobb orosz napilapnak, az Izvesztyijának úgy nyilatkozott, elképzelhető, hogy az Egyesült Államok atomfegyvereket telepít majd Szlovákiába. A hírt az egész orosz média felkapta, a szlovák honvédelmi tárca pedig nem győzte cáfolni renitens politikus kijelentéseit. 

A mostani kormánykoalícióból Marek Krajčít szokás oroszbarátként emlegetni. A Sme azt írja, az egészségügyi tárca vezetője, még 2018-ban, képviselőként járt Oroszországban, az orosz parlamenti alsóház, a Duma meghívására, hogy az  éppen aktuális választás megfigyelője legyen. A miniszter bűne, hogy a nyugati mainstreammel ellentétben tisztának látta azokat.

Igen, most már azt mondom, hiba volt. Naiv voltam!

- nyilatkozta a napilap megkeresésére a miniszter.

Jaroslav Naď, a honvédelmi tárca első embere néhány éve egy lapinterjúban úgy nyilatkozott, körülbelül 10-12 olyan, hivatalosan is Szlovákiában tartózkodó orosz diplomata lehet, aki hírszerző-tevékenységet is végez, rajtuk kívül pedig még jópár olyan, akiről a szlovák hatóságok nem is tudnak. Oroszországnak hivatalosan 34 diplomatája dolgozik Szlovákiában, hét fővel több, mint az Egyesült Államok szlovákiai külképviseletén. A csehek és a lengyelek azt állítják, náluk az orosz diplomaták fele hírszerző is egyben. Hasonló becsléseket a szlovák titkosszolgálatok nem közöltek.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.