2024. június 2., 14:40

Milyen módon szabályozzák a média működését?

Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter ragaszkodik ahhoz, hogy törvénymódosításokra van szükség a jogalkotás területén.

A PS-t támogatja a szlovák média 90 %-a
Tomáš Taraba - Zora Jaurová
Fotó: TASR/ma7

A politikusok személyiség-védelmi jogának megváltoztatására is utalt. Zora Jaurová (PS), parlamenti képviselő elutasítja az SNS képviselői által benyújtott módosításokat. Úgy látja, hogy a politikusok válaszlehetősége a személyüket érintő újságírói véleményekre már túlmutat a jog hatályán. Ezt a TA3 A politikában című vasárnapi vitaműsorban fejtette ki.

Taraba szerint az SNS kezdeményezte törvényjavaslat célja, hogy a médiában megjelenő kritikák a tények alapján íródjanak.

Visszautasítja, hogy bizonyítékok nélkül bárkit nyilvánosan korruptnak, tolvajnak stb. bélyegezzenek. Szerinte egy politikusnak nehéz a médiában reagálnia a személyét érintő hamis állításokra vagy helyreigazítást kérni. Azt is elutasítja például, hogy olyan személyek listáját tegyék közzé, akikről azt gyanítják, hogy az Orosz Föderáció fizetett ügynökei, de azt nem közlik, hogy ezt milyen tényekre alapozzák és milyen célból terjesztik.

Azt szeretné, ha a politikusok olyan érvek mellőzésével érvényesíthetnék a válaszadás jogát, hogy egy köztisztviselő köteles elviselni a szigorúbb kritikát, ezért ne is reagáljon. Erre kapcsolódik a kormánynak a személyiség-védelemhez való jogról szóló törvénye, amelyet a koalíciós tanácsnak is meg kell vitatnia.

Arra a kérdésre, hogy az információkérések díjkötelessé tételére vonatkozó javaslat nem kerül-e a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága elé, Taraba azt válaszolta, hogy nem vesznek el senkitől semmilyen jogot, és nem titkolnak el semmit. Szerinte a köztisztviselőket gyakran terrorizálják értelmetlen kérelmekkel, és nem lát semmi kivetnivalót abban, ha a szolgáltatásért például öt eurót kérnek. Rámutatott a hatóságok elégtelen kapacitására és a pénzügyi források hiányára.

Jaurová kijelentette, hogy a politikusoknak nem lenne joguk kijavítani, amit az újságírók írnak, de joguk van kommentálni azt. Szerinte azonban ez már a törvényben is szerepel a véleménynyilvánítás jogában. A jelenlegi jogszabály szerinte elegendőnek tűnik. Az SNS kifejezetten a köztisztviselők számára akarja bevezetni a helyesbítés jogát, ami szerinte már túlmutat e jog hatályán.

 A társadalom jelenlegi helyzetével kapcsolatban a megbékélés szükségességéről beszélt. Hangsúlyozta, hogy a politikusoknak kell változtatniuk a viselkedésükön, mérlegelniük kell a szavaikat és hogyan fejezik ki érzelmeiket.

Ezt nem az újságírók, a média vagy a civil szervezetek fogják helyettünk megtenni"

- mutatott rá. Elmondta, hogy a média kiegyensúlyozottságáról szóló vita az objektivitással is összefügg, és nem értett egyet azzal, hogy "bármit is kiegyensúlyozni kellene bármivel".

Az igazságot nem lehet hazugsággal kiegyensúlyozni"

- hangsúlyozta. Rámutatott a média szerepére a demokrácia védelmében és a kritikus kérdések felvetésében is. Egyetért azzal, hogy a múltban nem bizonyult jó módszernek, hogy bizonyos véleményeknek ne adjunk teret. Részt venne egy esetleges kerekasztal-beszélgetésen a média átalakításával foglalkozó szakértőkkel. Hangsúlyozta, hogy kompromisszumokat kell találni.

Taraba rámutatott, hogy "a kerekasztalt parlamentnek hívják", ahol a politikusok vitatkoznak, törvényeket terjesztenek elő és tárgyalnak. Nem érti, honnan merült fel a merénylet után az az elképzelés, hogy a politikusoknak egy asztal köré kell ülniük, hogy megállapodjanak valamiben. Ami a médiatér megvitatását illeti, úgy véli, hogy tud vitatkozni. Nem ellenzi a kerekasztal-beszélgetéseket, de azok jelentőségét minimálisnak tartja.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.