2024. március 8., 12:49

Milyen jogkörei vannak az államfőnek? Jozef Lenčet kérdeztük

Az európai országokban különféle jogkörökkel rendelkeznek az államfők. A közelgő szlovákiai elnökválasztás kapcsán azt hasonlítjuk össze, milyen szerepe van egy államfőnek a parlamentáris, az elnöki és a félelnöki rendszerekben. Ezzel kapcsolatosan Jotef Lenč politológust kérdeztük.

elnöki palota
Fotó: TASR

Az alkotmányos demokráciák is eltérő berendezkedésűek: megkülönböztetjük a parlamentáris, a prezidenciális vagy a félprezidenciális rendszereket.

A parlamentáris rendszerekben a kormány a parlamentnek van alárendelve, tehát a kormány a törvényalkotói hatalom, míg az elnöki kormányformákban ez az államfő. Jozef Lenč hangsúlyozza, a prezidenciális kormányformákban az államfő része a kormánynak, vagyis a törvényhozó hatalmat a prezidenciális kormányformában is a parlament gyakorolja. A kormányalakítás során a parlament helyett az államfő nem játszik nagyobb szerepet.

Parlamentáris demokrácia
A parlamentáris rendszerekben az elnöknek reprezentatív szerepe van, de a törvényeket ő írja alá, illetve ő is vétózza meg. A parlamentáris kormányzati rendszerek államfői nem rendelkeznek a parlament vagy a választópolgárok irányában értelmezhető politikai felelősséggel (az államfői döntésekért a kormány tagjai vállalnak politikai felelősséget). A végrehajtó hatalmat a kormány gyakorolja, tagjai a miniszterelnök és a miniszterek.

Szlovákia köztársaság, azon belül is parlamentáris, alkotmányos demokrácia, ahol a végrehajtó hatalmat a kormány gyakorolja.

Az államfő feladata az ország képviselete, és nem az irányítása

Szlovákiában az államfőnek csak reprezentatív szerepe van, a legfontosabb feladatköre, hogy az államot külföldön és belföldön is képviselje. Ez azt jelenti, hogy az állam képviseletében formálisan ír alá nemzetközi törvényeket, illetve fogadja, kinevezi és visszahívja a diplomáciai missziók vezetőit. Ő a fegyveres erők főparancsnoka, adott esetben a parlament döntése után bejelenti a háborút.

Lenč hozzáteszi, ha az egyes állami intézmények nem képesek ellátni az állam általános  feladatköreit, illetve ha a parlament nem határozatképes, akkor az államfőnek kell fellépni és cselekedni, mert ő az állam fő képviselője.

A politológus aláhúzza, ez azt jelenti, hogy az államfő legerősebb jogköre és kompetenciája, hogy adott esetben feloszlathatja a parlamentet abban az esetben, ha hat hónappal a kormány kinevezése után a parlament nem fogadja el a kormányprogramot.

Az ország legfőbb képviselője

Az államfő ahogy külföldön, úgy belföldön is képviseli az országot. Az elnök nevezi ki és hívja vissza a központi szervek vezetőit, a legfőbb állami tisztviselőket, a főiskolák és egyetemek rektorait és professzorait. Kinevezi és magasabb rangra emeli a tábornokokat, állami kitüntetéseket ad át, és jogában áll a bíróság ítéleteit mérsékelni és kegyelmet, illetve amnesztiát adni.

A népszavazásokat is az államfő hirdeti ki, valamint ő nevezi ki és hívja vissza az alkotmánybírókat, az Alkotmánybíróság elnökét és alelnökét. Fogadja az Alkotmánybíróság bíráinak és a főügyésznek az esküjét. Ő nevezi ki és hívja vissza a bírókat, a Legfelsőbb Bíróság elnökét és alelnökét, a főügyészt és a Bírói Tanács három tagját.

Jozef Lenč hangsúlyozza, lényegében az államfő fő feladata nem az állam irányítása, hanem az állam és annak polgárainak a képviselete külföldön és belföldön.

Amennyiben az államfő a tisztsége gyakorlása során alkotmányt sért, úgy meghatározott eljárásban lehetőség van a tisztségéből való elmozdítására.

Ahol az elnök kormányoz
Akadnak olyan országok is, ahol az államfő kormányoz. A prezidenciális kormányformáknál az elnök egyidejűleg tölti be az államfői és a kormányfői tisztséget. Az elnök ugyanakkor nem gyakorolhat meghatározó befolyást a parlament működésére, és azt nem oszlathatja fel. Ebben a kormányformában gyakran előállhat olyan helyzet, amelyben az elnök és a parlamenti többség pártállása eltérő. Lenč hozzáteszi, ez önmagában nem feltétlenül okoz zavarokat az államszervezet működésében.

A prezidenciális kormányforma kizárólag köztársasági államformában alakítható ki. A prezidenciális kormányzati rendszer mintaállama az Egyesült Államok. Az USA kormányzati rendszerében a szövetségi szintű törvényhozó hatalmat a kétkamarás Kongresszus gyakorolja. A Képviselőházat a két évre választott képviselők alkotják, akiket a választópolgárok tagállamonként, a lakosságszámhoz igazodó számban választanak, míg a Szenátusban a tagállamokat egységesen két-két, hat évre választott szenátor képviseli.

Lenč kiemeli, a végrehajtó hatalom vezetője az elnök. Ő az ország legbefolyásosabb személye, illetve a legmagasabb rangú tisztségviselője. Az elnök a szövetségi kormány végrehajtó hatalmának irányítója. Az ő feladata a kongresszus által megalkotott törvények végrehajtása. A miniszterek olyan hatáskörrel bírnak, mint az államtitkárok.

A prezidenciális kormányzati rendszer egyik előnye, hogy a végrehajtó hatalom pozícióját rendkívül stabillá teszi. Mivel a kormányzáshoz nincs szükség stabil parlamenti többségre, továbbá a parlament összetétele is gyakrabban változhat, a parlamenti frakciófegyelem kevéssé van jelen. Ugyanakkor a prezidenciális rendszerek hátránya a rögzített elnöki ciklusok kimértsége, melynek következtében nem érvényesül a kompromisszum-orientált politika. A sikeres prezidenciális kormányzati rendszerek működésénél elengedhetetlen a fékek és ellensúlyok gyakorlása. Európában csak Oroszországban és Fehéroroszországban van prezidenciális kormányzati rendszer. Oroszországban az államfő mellett miniszterelnök is van, azonban az ő szerepe formális.
Ahol az államfő szerepe erős, és ő is a kormány része

A félprezidenciális kormányformában a törvényhozó hatalmat a parlament gyakorolja. Az államfői jogkört az elnök tölti be, aki azonban egyúttal a végrehajtó hatalom gyakorlásában is aktívan részt vesz. Az elnök nevezi ki a kormány tagjait, a miniszterelnököt és a minisztereket, a kormánynak pedig el kell nyernie a parlament többségének politikai támogatását, bizalmát. A félprezidenciális kormányzati rendszer mintapéldája Franciaország. Európában félprezidenciális rendszerek még Romániában, Ukrajnában, Litvániában és Portugáliában vannak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.