2022. március 14., 12:01

Milyen jogi információkkal segíthetjük az Ukrajnából hozzánk érkező menekülteket? Cikkünkből kiderül

Manapság talán nincs olyan ember, akit ne foglalkoztatna az Ukrajnából érkező menekültek sorsa. Emberek ezrei próbálnak segítséget nyújtani a háborús övezetből érkezőknek, ezzel is segítve a menekülők sorsát, mutatva a világnak, hogy Szlovákia polgárai elítélik az agressziót s manifesztálják Ukrajna melletti kiállásukat.

menekültek - orosz-ukrán háború
Fotó: TASR

Sok menekülő községeinkben csak átutazóban áll meg, hogy később másutt leljen új hazára. Azoknak, akik Szlovákiát választják átmeneti otthonukká, jó pár olyan jogi kérdést meg kell oldaniuk, amelyekkel eddig sosem találkoztak.

Ahányan vagyunk, annyi hírt hallunk, és sokszor a jóindulatú, segíteni akaró emberek téves információkat terjesztenek a menekültek sorsát illetően, ami jócskán megnehezíti mindenki életét.

Mivel az utóbbi hetekben olyan fogalmakkal kellett megismerkednünk, mint az idegenrendészet, menedékjog, humanitárius jog, stb. , fontos, hogy a nálunk menedéket találó embereknek releváns és aktuális jogi információkat tudjunk nyújtani, ezzel is hozzájárulva az ő megsegítésükhöz.

Cikkünk a menekültválság során felmerülő legalapvetőbb jogi kérdésekre hivatott választ nyújtani. Mivel a törvények és az egyes információk viszonylag gyorsan változnak, felhívjuk a kedves olvasók figyelmét, hogy a válaszok a 2022. március 12-én hatályban lévő törvényekre reflektálnak.

Hány napig tartózkodhatnak a menekültek Szlovákia területén?

A szlovák határ átlépését követően a menekültek 90 napig vízummentesen tartózkodhatnak országunkban, ám figyelembe kell venni, hogy ez idő alatt nem rendelkeznek munkavállalási joggal, illetve egészségbiztosítással, tehát hasonló státuszuk van, mint bármelyik turistának.

Sokan nem tudják, de minden olyan külföldi, aki Szlovákiába érkezik és nem EU-s állampolgár, a beutazástól számított 3 napon belül köteles a szálláshelyét bejelenteni az idegenrendészeten.

Ha a menekült hivatalos szálláshelyet vesz igénybe (pl. hotel), ez a kötelesség a szállásadóra hárul.

Menekültként szeretnék dolgozni, szükségem van egészségbiztosításra. Mi a teendő ebben az esetben?

Az orosz-ukrán háború kapcsán Szlovákia lehetőséget kínál az Ukrajnából menekülőknek ideiglenes védelemre (dočasné útočisko). Az aktuális információk alapján ez a védelem 2022. december 31-ig biztosított azzal a feltétellel, hogy a Szlovák Köztársaság kormánya az ukrajnai fejleményekre tekintettel dönthet annak idő előtti megszüntetéséről vagy meghosszabbításáról.

A háború elől menekülők számára ez a legeffektívebb és legegyszerűbb módja a nemzetközi védelem megszerzésének, főként azért, mert ez az eljárás megkíméli a menekülőket mindenféle hosszadalmas hatósági eljárásoktól.

A védelem ezen formája gyors és korlátlan hozzáférést biztosít az a háborús menekülteknek a munkaerőpiachoz, az egészségügyi ellátáshoz és gyermekeik számára az oktatáshoz. Ez a különleges védelmi forma elvileg azonnal megszerezhető a szlovák-ukrán határ átlépésekor, illetve később bármelyik idegenrendészeten. Fontos megjegyezni, hogy a menekültnek személyesen kell kérvényeznie az ideiglenes védelmet, ugyanis az idegenrendészet köteles rögzíteni a menekültek biometrikus adatait (pl. ujjlenyomat, fénykép). Ha a menekült érvényes személyazonossági igazolvánnyal/útlevéllel rendelkezik, Szlovákia azonnal képes kiállítani számára az ideiglenes védelmet biztosító okiratot. Ha a fentebb említett okmányai nincsenek meg, az ideiglenes védelmet csupán a homonnai (Humenné) menekültügyi osztályon tudja kérvényezni, amelyről az állami szervek 30 napon belül döntenek.

Annak érdekében, hogy a menekült dolgozni tudjon, orvosi szolgáltatásokat vehessen igénybe, gyermeke iskolába járhasson, szüksége van a megtűrt tartózkodás engedélyezésére vonatkozó határozatra (potvrdenie o udelení tolerovaného pobytu), amelyet az Idegenrendészet állít ki számára (megvárásra).

Van joga a menekültnek ideiglenes védelemre abban az esetben is, ha egyelőre nincs szlovák lakcíme?

Ideiglenes védelem abban az esetben is kérvényezhető, ha a menekültnek még nincs lakcíme Szlovákiában. Ha a kérvény beadása idején a menekült már biztosított szállást Szlovákiában, a kérvényhez hozzá kell csatolni a szállásadó ingatlantulajdonos(ok) becsületbeli nyilatkozatát, vagy a szállásadóval kötött bérleti szerződést. Fontos, hogy az állam kommunikálni tudjon a menekültekkel, s ezen okból kifolyólag minden lakcímváltozást be kell jelenteni az Idegenrendészeten ( 3 munkanapon belül).

Melyik menekültvédelmi formát érdemesebb kérvényezni a jelenlegi helyzetben – az ideiglenes védelmet vagy a menedékjogot (azyl)?

Szlovákiának az utóbbi években viszonylag erős migránsellenes politikája van, s ezáltal a Szlovák Migránshivatalba beérkező menedékjogi kérelmek nagy részére negatív a válasz. Természetesen ez a határozat megtámadható bíróságok előtt, s egyes progresszív szemléletű bíróknak köszönhetően pár migráns azért új hazára talált Szlovákiában, de mivel viszonylag hosszú, jogilag komplikált és sajnos némely esetben megalázó folyamatról van szó, a jelenlegi háborús helyzetben nem ajánljuk kérvényezni a menedékjog ezen „tradicionális” formáját.

Ha valaki mégis ezt az eljárást szeretné igénybe venni, menedékjogot leghamarabb a határellenőrzést végző rendőröknél lehet kérvényezni az orosz-ukrán háborúra hivatkozva. A menedékkérelem benyújtását követően a kérvényezőt egy homonnai menekülttáborban helyezik el, ahol karantén alá kerül, majd annak befejeztével egy apátújfalui (Opatovská Nová Ves) vagy nagyszarvai bentlakásos táborba kerül.

A menekültügyi eljárás során a kérvényező jogosult a Szlovák Köztársaság területén tartózkodni, külföldre nem utazhat, az útlevelét pedig elveszik tőle. A menedékjog iránti kérelemről a Belügyminisztérium 6 hónapon belül dönt, de az igazság az, hogy ez a határidő az esetek többségében meghosszabbításra kerül.

A fent említett eljárás során a menekült nem dolgozhat, s munkajogot csak a kérvény beadásától számított kilenc hónap elteltével szerezheti meg. A sok negatívum mellett hozzá kell tenni, hogy az a személy, aki menedékjogot kap, állandó lakhelyet szerez Szlovákiában, lehetőséget kap az EU-ban való tanulásra, munkavállalásra és utazásra.

Ezen okból  a „tradicionális” menedékjog hosszútávon sokkal több pozitívumot rejt magában, mint a jogilag egyszerűen kérvényezhető és megszerezhető ideiglenes védelem, de rövid távon sokkal több buktatót rejteget, mint a védelem másik formája.

Itt szeretnénk figyelmeztetni mindenkit, hogy az ideiglenes védelem nem vonatkozik azokra a menekültekre, akik állandó vagy ideiglenes lakhellyel rendelkeznek Szlovákiában, menedékjog kérelmezők, vagy már részesültek menedékjogban. A fentiekből jól látszik, hogy „klasszikus” menedékjogot nem egyszerű elérni, ezért fontos, hogy a menekült először ideiglenes védelmet kérvényezzen s ne menedékjogot, mivel így nem fordulhat elő, hogy két szék közül a padlóra esik.

Joga van a menekültnek ingyenes egészségügyi ellátásra, illetve egyéb szociális segélyre?

Azon személyek, akik ideiglenes védelmet kértek vagy kaptak, a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma által fizetett sürgősségi egészségügyi ellátásra jogosultak. Fontos, hogy a menekült igazolni tudja a státuszát – elsősorban erre szolgál a megtűrt tartózkodás engedélyezésére vonatkozó határozat.

A „klasszikus” menedékjogot kérő személyek a homonnai táborban egészségügyi ellátást kapnak.

Ha a menekült „turistaként”, vízummentesen tartózkodik Szlovákiában, csupán kereskedelmi egészségbiztosítást köthet, ugyanis ezen személyeknek nincs hozzáférésük a szlovák egészségbiztosításhoz.

Ami a fogászati ellátást illeti, a Szlovák Fogorvosi Kamara egyes tagjai magas fokú szolidaritást mutatnak, ugyanis a Kamara weboldalán több száz fogorvosi rendelő címe van közzétéve, amelyek a háború elől menekülő ukránok számára ingyenes sürgős fogászati ​​ellátást biztosítanak.

Ami a szociális segélyeket illeti, kevesen tudják, hogy az ideiglenes védelem alá eső ukrán menekülteknek joguk van anyagi szükséghelyzetben lévő támogatásra, amely havonta akár pár 100 euró is lehet, a menekült családi állapotától függően.

A Munka, Családügyi és Szociális Minisztérium ígérete alapján a menekülteknek szóló nyomtatvány jócskán leegyszerűsített formában kerül publikálásra, s a segélyt a járási munka, családügyi és szociális hivatalon keresztül lehet igényelni.

A cikk a legalapvetőbb jogi információkat foglalta össze, amelyre egy menekültnek szüksége lehet Szlovákiába való megérkezésének első óráiban. Sokan úgy gondolják, hogy az anyagi segítség, pszichológiai támasz sokkal fontosabb, mint a menekültek jogi problémáinak megoldása. Fontos, hogy tudatosítsuk, hogy az államnak tudnia kell, hogy hány menekült érkezett, hol tartózkodnak, milyen szükségleteik vannak, ugyanis a jövőben csak így fog tudni segíteni rajtuk… Éppen ezért fontos, hogy mi, jó szállásadók módjára, segítsünk a bajba jutott szomszédjainkon, hogy minél gyorsabban és gördülékenyebben sikerüljön nekik eligazodni a szlovák jogi útvesztőkben, s legalább részlegesen leljenek békére a háborús időkben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.