Mikulec segítene Magyarországnak a szerb határ védelmében
Roman Mikulec (OĽANO) belügyminiszter bízik benne, hogy a V4-es belügyminiszterek hétfői (október 3.) találkozóján elfogadják a javaslatát és közösen nyújtanak segítséget a magyar-szerb határ ellenőrzéséhez. Mikulec erről a parlament védelmi és biztonsági bizottságának ülésén beszélt.

Szerinte a schengeni belső határokon bevezetett ellenőrzések nem oldják meg a migráció kérdését, legfeljebb az útvonalak megváltozását eredményezik. Európai uniós szinten kell megoldást találni, továbbá szigorúbban kell védeni a schengeni térséget.
– jelentette ki Mikulec.
Magyarországnak már felajánlotta a segítséget, és reméli, hogy ehhez Csehország és Ausztria is csatlakozik.
– mondta Mikulec, a párbeszéd fontosságát hangsúlyozva.
Mikulec azt állítja, már két éve aktívabb hozzáállást szorgalmaz az Európai Bizottság részéről a visszafogadási megállapodások és a tárgyalások folytatása terén Törökországgal, Afganisztánnal vagy Szíriával. Hozzátette, Magyarországra is próbálnak nyomást gyakorolni a visszafogadási megállapodás betartása terén. Szavai szerint azonban ez csak abban segítene Szlovákiának, hogy visszaküldhetné Magyarországra a feltartóztatott menekülteket.
Mikulec szerint semmit sem oldana meg a szlovák-magyar határon bevezetett ellenőrzés, mivel a már úton levő migránsokat ez nem állítja meg. A Szlovákia területén feltartóztatott migránsokat pedig nem lehet huzamos ideig őrizetben tartani, és nem is akarnak az országban maradni, tovább akarnak menni más európai országokba, ezért a schengeni határok védelmére van szükség. „Ahogy mi biztosítottuk az ukrán határt, úgy kell a többi tagállamnak bebiztosítania saját külső határait” – jegyezte meg.
Mikulec elmondta, már fokozták a magyar határ ellenőrzését és közösen járőröznek a magyar hatóságokkal.
– jelentette ki, de leszögezte, hogy Szlovákia is felkészült erre a lépésre.
Arról is beszélt, hogy a jelenlegi problémát a másodlagos migráció okozza, nem pedig az illegális migráció, és európai uniós szinten kell kezelnie ezt az Európai Bizottságnak. Ebben az értelemben egyetért Csehországgal és Ausztriával, mert a belső határok ellenőrzéséről szóló döntésük nyomást gyakorolhat a Bizottságra is.