Mikóczy Zoltán kálváriája a magyarsága miatt
A rendőrség Nagyszombati Kerületi Igazgatósága (a volt NAKA ) kihallgatta Mikóczy Zoltánt a 2023. június 4-én megrendezésre került, „Trianon 103” autós-motoros felvonulással, s több egyéb üggyel kapcsolatban.

2025. január 30-án Dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere a hivatalos Facebook-oldalán közölte – majd ez után kapott országos sajtónyilvánosságot a hír –, hogy a rendőrség az alapvető jogok és a szabadságot elnyomását célzó mozgalom alapításának, támogatásának és népszerűsítésének bűnügyében, valamint irredenta tevékenység szervezésében – gyanúsítotti minősítésben – hallgatta ki őt, mint polgármestert, valamint a város két alpolgármesterét és Mikóczy Zoltán, dunaszerdahelyi lakost.
Ez okból kifolyólag kerestük meg Mikóczy Zoltánt, s kértünk tőle bővebb tájékoztatást.
Miért csak most, azaz március 5-én került sor az Ön meghallgatására?
Az első kihallgatásomra január 30-án került sor. Amikor viszont a nyomozó közölte velem a gyanúsítás tényét és tartalmát, és azt kellően átértékeltem, óvatosságból arra a döntésre jutottam, hogy vallomást akarok tenni, de mielőtt bármit is nyilatkoznék, először élni szeretnék az irat-betekintési jogommal, melynek a hatóság a február folyamán eleget is tett. Január 30-án ez került leírásra a jegyzőkönyvbe.
Ezt azért tartottam fontosnak, mert a gyanúsítás szerint úgy tűnt, mintha valami terrorista csoportosulás lennénk! Ezt meg komolyan kell venni, mert a gyanúsítás tárgya így szól – próbálom pontosan fordítani egy összetett mondatban, mint ahogy az a jegyzőkönyvben szerepel:
Még végigolvasni is szörnyű volt azokat az aktában szereplő rosszindulatú és magyargyűlölő sorozatos feljelentéseket, melyet a „Združenie slovenskej inteligencie“ (Szlovák polgári társulás különböző tagjai tettek, valamint az ezekkel kapcsolatos kihallgatási jegyzőkönyveket és főleg azt az elfogult szakértői véleményt, amit Dr. Ivo Svoboda, a Szlovák Köztársaság Igazságügyi Minisztérium politikai extrémizmussal is foglalkozó, igazságügyi szakértője dolgozott ki.
Az ominózus aktában egyébként található több olyan feljelentés is, mint például a Gútai Önkormányzat elleni, miszerint az alakuló ülésükön a magyar himnuszt énekelték az új képviselők, melyet időközben a hatóság már megszüntetett. Viszont van több olyan, amelyeknél még egyelőre tovább folyik a nyomozás. A legmegrendítőbb ügy az aktában a dunaszerdahelyi „Trianoni Országzászló”, vagyis az „Összetartozás emlékmű” építésének az ügye, melyet a Kondé Miklós PT állíttatott. Ezt az ügyet lezárta a nyomozó hatóság és vádemelési javaslattal átadta az ügyészségnek, ahol már időközben a vádemelési javaslatnak eleget is tettek. A polgári társulás mögött 7 olyan köztiszteletnek és megbecsülésnek örvendő személy áll, akik közül ketten elismert iskolaigazgatók voltak, de van közöttük hivatali tisztségviselő és több közismert vállalkozó is. Bízom abban, hogy ez az ügy túllépi a felvidéki magyarság tűrőképességét, sőt, az egész magyarság az igazi összetartozás jegyében kiáll mellettük.
Önt mivel kapcsolatban kérdezte a nyomozó hatóság?
A feljelentéssel, illetve a gyanúsításban közölt 4 eseménnyel összefüggésben, három esetben tudtam érdemben vallomást tenni.
Elutasítottam a feljelentés azon hamis állítását, hogy a 2023-as Felvidéki Vágtának a szervezője voltam. Elmondtam, hogy az előző 2 évben a Covid-időszak alatt, mikor a Felvidéki Vágta nem kerülhetett megrendezésre Dunaszerdahelyen, a „lovas múltamnak” köszönhetően a Nemzeti Vágta szervezői kértek meg, hogy hozzak saját magam által válogatott lovasokat a Budapesten megrendezésre kerülő Nemzeti Vágtára, akik ott majd Szlovákiát képviselik. Ezen kívül röviden elmondtam a Felvidéki Vágtának, mint a Nemzeti Vágta selejtezőjének a szerepét, plusz a Nemzeti Vágta több mint 15 éves történetét, valamint annak működési elveit és szabályait. A 2023-as Felvidéki Vágta licencióját időközben már a BONA Production vásárolta meg a főszervezőtől, sőt, én azon a rendezvényen nem is vettem részt.
Egyedül a feljelentésben szintén szereplő, „Trianon 103” rendezvény szervezésében vettem részt Dunaszerdahelyen, 2023. június 4-én, mely a Trianoni Békeszerződés aláírásának 103. évfordulója jegyében szervezett autós – motoros felvonulás volt Dunaszerdahelyről Komáromot érintve Párkányig a Nemzeti összetartozás napja alkalmából. Ezt a rendezvényt az Új Egység mozgalom először 2020. június 4-én szervezte meg a Trianoni békeszerződés aláírásának 100. évfordulója alkalmából, mint szimbolikus 100 km hosszú autós – motoros felvonulást Dunaszerdahelytől Párkányig. A rendezvény rendkívül sikeres volta és társadalmi elfogadottsága miatt ezt azóta minden évben egyre több és több motoros, és autós részvételével megismételtük. Az indulás, illetve a gyülekező már tradicionálisan Dunaszerdahelyen, a Trianoni Országzászló – Összetartozás Emlékműnél van, majd a köszöntők és a motorszentelés után a menet szervezetten útnak indul Párkányba, ahol a megérkezés után egy kulturális műsorral tarkított megemlékezést tartunk. A szóban forgó rendezvény dunaszerdahelyi szervezése az én feladatom. A vallomásomban kiemeltem, hogy ellentétben a feljelentéssel, ezt mi nem gyűlöletkeltés céljából és mások ellen, hanem elsősorban magunkért tesszük a világ magyarjainak az összetartozása jegyében, hisz a Magyar Országgyűlés törvénybe foglalta és meghirdette, hogy június 4. a Nemzeti összetartozás napja lehessen. A feljelentéssel kapcsolatban még elmondtam, hogy pont a „Trianon 103” volt az a rendezvény, amit az akkor már több mint egy éve tartó ukrán-orosz háború békés befejezése érdekében javasoltam, hogy a felvonulásnak legyen egyfajta „békemenet” jellege, plusz jelképesen vonuljunk kárpátaljai nemzettestvéreinkért is. Ezzel az autós-motoros felvonulásunkkal kifejeztük azt is, hogy véget kell vetni az értelmetlen öldöklésnek, s kényszeríteni kell a nagyhatalmakat, hogy egyezzenek ki - legyen egy békediktátum, mint Trianon esetében - még akkor is, ha az nem lesz mindenki számára igazságos, mint ahogyan a Trianoni békediktátum sem volt az.
A feljelentés szerint és a vizsgáló kérdésére különálló cselekményként magyarázatot kellett adnom arra, hogy mit értek az alatt, és hogyan kell értelmezni, hogy a felszólásom tartalmazta a következő két kijelentéseket:” ….
Jegyzőkönyveztettem, hogy véleményem szerint a feljelentő szándékosan félre akarja vezetni a hatóságot, és csak kiragadta a felszólalásom teljes szövegkörnyezetéből ezeket a részeket. Összességében kell a felszólalásomat értelmezni – úgy pedig semmi sértőt, illetve törvényellenes kijelentést nem tartalmazott. A klasszikus kijelentést, miszerint ”igazi magyar csak az lehet, akinek fáj Trianon”, csak szállóigeként idéztem, melyet Illyés Gyula közismert magyar költőnek tulajdonítanak és a sírkövére is ez van rávésve. Bizonyítékként mellékeltem a sírkőről való fotó dokumentációt. A másik megmagyarázásra váró mondatomat szintén nem én találtam ki, egyébként annak egy része idézet az 1920 után kelt Magyar Hiszekegy imából. Bizonyítékként itt is benyújtottam a kivonatot, amelyet a Wikipédia internetes oldalon kerestem ki.
Ez volt minden, ami a kihallgatáson elhangzott?
Ezek voltak azok a válaszok, illetve a tartalom maga, amit a közölt gyanúsításra válaszoltam. Továbbá a vizsgálótiszt még a következő kérdéseket tette fel, amire egy szavas válaszokat (Igen – Nem) adtam:
-
Megkérdőjelezi az államok és államhatárok háború utáni elrendezését meghatározó nemzetközi szerződéseket az I. világháború után – konkrétan az 1920-as Trianoni szerződést, valamint a II. világháború után az államok elrendezését – a Bécsi választott bíróság döntésének szerződések hatályon kívül helyezését és Csehszlovákia 1945 utáni, eredeti határainak visszaállítását? (a válaszom: Nem)
-
Buzdítják és felszólítják a magyar nemzetiségű polgárokat, hogy ne tartsák tiszteletben ezeket a nemzetközi szerződéseket, s ezzel a Szlovák Köztársaság szuverenitásának és területi integritásának el nem ismerését? (a válaszom: Nem)
-
Terjeszti a nagymagyar ideológiát, s „nagy Magyarország” visszaállítását? (a válaszom: Nem)
-
Elismeri a Szlovák Köztársaság szuverenitását? (a válaszom: Igen)
-
Érdekelt a Szlovák Köztársaság déli részének elszakításában, illetve annak Magyarországhoz való csatolásában? (a válaszom: Nem és éppen azon az ünnepélyen többször említettük, hogy mi semmit sem akarunk megváltoztatni.)
Mindezen történések után azért szeretnék rákérdezni, hogy mi lesz a már hagyományossá vált autós-motoros felvonulás sorsa? Elmarad a Nemzeti összetartozás napja alkalmából megrendezendő „Trianon 105” rendezvényük?
Erre megint csak egy klasszikus szállóigével tudok válaszolni: „A gyáva népnek nincs hazája!” Szerintem, ha most megfutamodnánk és nem rendeznénk meg a Trianon 105 autós – motoros felvonulást, akkor azzal csak azt ismernénk be, hogy valami törvényellenes cselekedetet követtünk el. Meggyőződésem, hogy mi ezzel a rendezvénnyel nem mások ellen vagyunk, nem bántunk senkit, hanem épp ellenkezőleg, magunkért, a magyarság összefogásának jegyében szeretnénk élni a gyülekezési jogunkkal, hogy megemlékezhessünk erre a történelmi eseményre. Ha nem jön közbe valami hatósági tiltás – mivel az engedélyeztetési eljárások és a rendezvény szervezése folyamatban van –, akkor a Trianon 105 autós – motoros felvonulás, amely a tervek szerint ismét Dunaszerdahelyről indulva Komáromon keresztül Párkány városáig fog haladni, 2025. május 31-én (szombaton) kerül megrendezésre.