2021. szeptember 2., 10:42

Mibe is került Szlovákiának az afganisztáni jelenlét

Az afganisztáni kaland kínos lezárása után egyre több ország készít mérleget. Az összegeket csak becsülni tudjuk, az eredmény viszont nyilvánvaló. A húsz éven át folyó egyesített NATO jelenlét költségei nagyjából kétezer milliárd dollárra rúgnak. Ennek többségét az USA állta, de minden résztvevő beleszállt a költségekbe.

szlovák afgán

Bár összehasonlíthatatlan az amerikaival Szlovákia szerepvállalása, a költségeket 220 millió euróra becsülik.

 Összehasonlíthatatlan az is, hogy az afgán kalandnak két és fél ezer amerikai halottja volt, és

sajnos három szlovák katona is életét vesztette.

A védelmi minisztérium szerint 2004 óta a misszióra 180 millió euró ment a védelmi tárca költségvetéséből.

A költségek legnagyobb része, 97 millió euró ment a katonák zsoldjára. Ehhez még hozzá kell számolni 22 millió euró járulékot, amit a Szociális Biztosító számlájára utaltak. Kisebb részt, 101 millió eurót fordítottak a különböző eszközökre és szolgáltatásokra.

A 220 millió eurót érdemes megvizsgálni annak tükrében, hogy 2019-ben a védelmi tárca költségvetése 1,6 milliárd euró volt, 2020-ban 1,8 milliárd és idénre 1,67 milliárdot terveznek. Ezzel a védelmi kiadások meghaladják a GDP 1,7 százalékát, azaz még nem érjük el a NATO által megkövetelt 2 százalékos küszöböt.  Ezt a küszöböt Szlovákiának a 17 éves NATO-tagsága óta egyetlen évben sem sikerült túllépnie.

Bár elmondják, hogy ez a két százalékos küszöb sehol sincs szerződésben rögzítve, ez csak amolyan becsületbeli vállalás, amit Szlovákia 2024-ben érhet el. Mindenesetre a szlovák haderő összes alkotóeleménél szükség volna modernizációra.

Jelenleg a legkritikusabb területekre összpontosítanak. Nyilatkozatuk szerint:

prioritás a lánctalpas és kerekes páncélozott harci járművek beszerzése, valamint az új teherautók beszerzése, mivel még mindig az utakon közlekednek a több mint 70 éves Praga V3S járművek.

A világ márpedig fegyverkezik. 2020-ban 1,98 ezer milliárd dollárt költöttek a védelmi képességekre, ami válság ide vagy oda,  2019-hez képest 2,6 százalékos növekedést jelent. Persze ebben is az USA vezet a maga 778 milliárd dolláros büdzséjével, őket követi Kína, India, Oroszország és az Egyesült Királyság. Ők öten, együtt 1,22 ezer milliárd dollárt költenek.

Régiónkból Lengyelország a maga 13 milliárd dolláros költségvetésével épp belefér az első 20-ba, Csehország és Magyarország nincs az első negyvenben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.