2020. július 18., 14:51

Mi legyen a bírók büntetőjogi immunitásával?

A Szlovákiai Bírók Társulásának (ZSS) elnöke, Juraj Sopoliga reagálva az igazságügyi tárca vezetőjének, Mária Kolíkovának arra az elképzelésére, hogy a bírókat is felelősségre kellene vonni, ha igazságtalan ítéletet hoznának, kifejtette, hogy ez fokozatosan erodálná a demokráciát és a pluralizmust, és végeredményben a totalitásba torkollna.

Kolíková-Sopoliga
Mária Kolíková és Juraj Sopoliga
Fotó: TASR

A büntetőjogi immunitás megszüntetésének reális következménye a kényelmetlen bírók zaklatása lenne, amennyiben nem olyan ítéleteket hoznának, amelyeket a végrehajtó hatalom képviselői elvárnának. Ez gyakorlatilag a független bírók lecserélését hozná magával a politikusoktól függő bírókra – vélekedett Sopoliga.

A bírók büntetőjogi immunitását az Alkotmány 148. cikkelye rögzíti, amely garantálja a bírók személyes védelmét a végrehajtó hatalom mellett és egyúttal alapvető jogi biztosítéka a bírói függetlenségnek. A ZSS elnöke szerint ennek megsértése az igazságszolgáltatás függetlenségét is megsértené.

Mária Kolíková szeretné kivenni az alaptörvényből a bírók döntési immunitásáról szóló részt, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy nem a jogi vélemény büntetéséről van szó. Ha azonban a bíró önkényesen, a logikával, a törvényekkel és az igazságszolgáltatás szellemével ellentétesen dönt, akkor legyen lehetőség felelősségre vonni őt emiatt. Egy új bűncselekményt szeretne bevezetni, ez pedig a jog elferdítése. Ehhez viszont alkotmánymódosításra van szükség, mivel a 148. cikkely a miniszter szerint teret nyit a bíróknak az önkényes döntések meghozatalára.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.