2025. február 24., 12:12

Megválasztották a Kisebbségi Kormánytanács új tagjait

Portálunkon figyelemmel követjük az egykori Kisebbségi Bizottság átalakulását a Kormány Nemzetiségi Kisebbségi Tanácsává, s ez a folyamat most egy jelentős pontjához érkezett.

Horony Ákos
Horony Ákos kisebbségi kormánybiztos
Fotó: Katona Tamás

Eddig ugyanis az új Kormánytanácsban még a korábbi bizottsági tagok képviselték Szlovákia egyes kisebbségeit, most viszont már a frissen megválasztott tanácstagok viszik majd tovább a munkát. A választás legfontosabb részleteiről Horony Ákos, kisebbségi kormánybiztost kérdeztük, aki egyben a Tanács alelnöke is. (Az elnöki posztot a mindenkori kormányfő tölti be.)

A kormánybiztos elmondta, hogy az eddig öt magyar bizottsági képviselő helyett a Tanácsban immár hét képviselője lesz a szlovákiai magyar közösségnek. A Tanács nemzetiségi képviselőinek összlétszáma pedig 27 lesz. Ezek a képviselők képezik a Tanács Nemzetiségi Kamaráját, s rajtuk kívül az államapparátus különböző szerveinek 16 képviselője rendelkezik még szavazati joggal, tehát összesen 43 szavazati joggal rendelkező tagja van a Tanácsnak.

A most megválasztott új kisebbségi képviselőkre a nemzeti közösségek szervezetei tehettek javaslatot, s a kisebbségi szervezetek szavazhattak az egyes jelöltekről is. Több mint 80 magyar szervezet képviseltette magát ebben a folyamatban. Az általuk megválasztott magyar képviselők a következők: Bárdos Gyula, Beke Beáta, Drab Melinda, Kállay András, Kiss Beáta, Nagy Dávid, Somogyi Alfréd.

A most megválasztott hét magyar képviselő közül csak Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke az, aki a Kisebbségi Bizottság képviselője is volt legutóbb. A most megválasztott kisebbségi képviselők mandátuma az új választási ciklusra, négy évre szól.

Horony Ákos a Kisebbségi Tanács, s azon belül a most megválasztott kisebbségi képviselők fő feladatának azt tartja, hogy az egyes kisebbségi közösségek véleményeit, szükségleteit közvetítse a kormány felé. Rámutatott, hogy a Tanács döntéshozatali mechanizmusa egyes részleteiben magában hordozza az önkormányzatiság jegyeit, hiszen például azokban a kérdésekben, amelyek csak egy adott kisebbségi közösségre vonatkoznak, csak annak képviselői szavaznak.

A Tanács, mint ahogy a neve is mutatja, viszont elsősorban a kormány tanácsadó szerve, tehát döntései nem válnak automatikusan kötelező érvényűvé, viszont tanácskozási joga a kisebbségi lét minden területére vonatkozik, tehát tevékenysége nem szorítkozik pl. csak a kulturális kérdések megvitatására, hanem egyebek mellett a régiófejlesztés vagy szociális kérdések is napirendre kerülhetnek.

Horony elmondta még, hogy a Tanács következő ülésére előreláthatólag májusban kerül sor, ugyanis a kisebbségi kormánybiztos hivatala két, törvényből fakadó jelentésen dolgozik, amelyek elkészülte a jelzett időpontra várható.

Az egyik a kisebbségek nyelvhasználatáról szóló jelentés, a másik pedig a kisebbségek helyzetéről szóló, kétévente készülő jelentés. Ezeket a jelentések Horony először mindenképpen a Kisebbségi Kormánytanács elé szeretné terjeszteni, s erről tájékoztatta a Tanács elnöki posztját betöltő Robert Fico miniszterelnököt is, aki pozitívan reagált erre.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.