Megszűnhet a különleges ügyészség
Megszűnhet a szlovákiai ügyészségek rendszeréből kilógó különleges ügyészség (ÚSP) , amelynek ügyei és ágendája a kerületi ügyészségekhez kerülhet majd át – az ezt irányzó javaslatot szerdai ülésén hagyta jóvá a kormány.
A Legfőbb Ügyészség keretében, de abból kilógó, néhány évvel ezelőtt létrehozott bazini székhelyű intézmény, amelynek Daniel Lipsic a vezető ügyésze már huzamosabb ideje bírálatok célpontja.
A kormány által most jóváhagyott – a Büntetőtörvénykönyv módosítását célzó - javaslat indoklása szerint, a megszűntetés egyik oka az, hogy szükségszerű kiküszöbölni az ügyészségek hálózatában fennálló rendellenességeket, annak érdekében, hogy az ügyészségek munkáját egyrészt hatékonyabbá tegyék, másrészt kivonják az ügyészséget a politikai befolyás lehetősége alól.
A Büntetőtörvénykönyv módosítását célzó javaslat a különleges ügyészség megszűntetésén kívül, több más változtatást is előirányoz. Egyebek mellett azt, hogy a szlovákiai büntetésvégrehajtási intézmények túltelítettsége miatt a bíróságok helyettes büntetésként nagyobb mértékben éljenek a pénzbüntetések, házifogságok és más hasonló alternatívák kiszabásának lehetőségével.
A javaslatról a kabinet döntése értelmében gyorsított eljárásban tárgyal majd a törvényhozás.
Hlas: Nem egy emberről szólnak a Speciális Ügyészi Hivatalnál tervezett változások
Nem egy emberről szólnak a Speciális Ügyészi Hivatalnál (ÚŠP) tervbe vett változások, ugyanis a jogállam nem épülhet egyetlen speciális intézményre – közölte a Hlas-SD a különleges ügyészséggel, valamint annak vezetője, Daniel Lipšic nyilatkozatával kapcsolatban, aki kilátásba helyzet a lemondását, ha a kormány garantálja, hogy nem szünteti meg az ÚŠP-t.
– reagált a párt Lipšic kijelentésére.
A Hlas-SD állítása szerint az igazságügyi minisztérium által előkészített törvényi változtatások a fejlett országokéhoz közelítik majd a szlovákiai büntetőjogot, és az érintett intézményekben is változások lesznek.
A párt emlékeztetett, hogy már a parlamenti választás előtt azt hangsúlyozta, húsz év után meg kell vizsgálni a speciális büntetőjogi intézmények működését, az igazságügyi minisztérium pedig szakértőkkel egyeztetett a tervekről.