2022. október 27., 20:04

Mégsem hackertámadás bénította meg a parlament működését?

Elképzelhető, hogy mégsem kibernetikai támadás miatt állt le ma a parlament. „Inkább arra tippelnék, hogy a dilettantizmus lesz a probléma oka. Amennyiben jól megtervezett és biztonságos a rendszer, ez nem történhet meg” – reagált a parlamentet megbénító hackelésre Pavol Lupták kiberbiztonsági szakértő, a Nethemba IT cég ügyvezető igazgatója csütörtökön a Pravda napilapnak.

parlament
Fotó: TASR

A nehézkesen működő parlamentnek a felbomlott koalíción és a az állandó programpont-tologatások mellett ma műszaki problémákkal is szembesülnie kellett. Legújabban ugyanis a parlament működését blokkolta az információs rendszer.

Bár az épületben égtek a lámpák, a televíziók és az internet is működött, ahogy kell, az információs rendszer, a telefonvonalak és a szavazóberendezések nem működtek, a parlamenti büfében pedig nem lehetett kártyával fizetni (bár ez máshol is előfordul elég sűrűn).

A képviselőknek több tucat törvénytervezetről kellett volna szavazniuk, amelyeket már megvitattak. A plénum több napig ugyanis csak a javaslatok megvitatásával foglalkozott, a képviselők nem szavaztak. „Nem tudom, hogy ez mennyire hackertámadás. Magam is voltam a parlament elnöke, és nagy itt a káosz. 75 programpontot kellene megvitatnunk, de minden pillanatban kiesik valami” – ismerte el Richard Sulík (SaS) a kényszerszünet után.

Abszurd helyzet, hogy a parlament ülését tizenkét napra felfüggesztették”

– reagált Anna Zemanová, az SaS parlamenti klubjának vezetője. „Azt kértem, hogy hívjanak ide valakit a Nemzetbiztonsági Hivataltól, aki elmagyarázza a probléma terjedelmét. Azt mondták, hogy oldjam meg magam” – folytatta Zemanová. Mint mondta, felvette a kapcsolatot a Nemzetbiztonsági Hivatal elnökével. „Ők nem regisztrálják, hogy hackertámadásról lenne szó, és úgy tűnik, ez inkább a parlament infrastruktúrájának a problémája” – tette hozzá Zemanová.

A parlament információs rendszerének leállásával egy időben orosz hackerek blokkolták a lengyel szenátus honlapját. Bár eleinte kibertámadásnak tűnt a pozsonyi parlamentben történt blokkolás, Pavol Lupták kiberbiztonsági szakértő szerint „a dilettantizmus és az elavult rendszer” a probléma okozója.

Ezt a forgatókönyvet erősítik a képviselők folyamatos panaszai is a szavazógépek meghibásodása miatt. Maga Kollár is azt tanácsolta azoknak a képviselőknek, akiknek kiesett a szavazógépe, hogy „dörzsöljék meg a szavazókártyáikat”.

A képviselők által jelenleg használt szavazóberendezéseket még Mikuláš Dzurinda első kormánya idején vásárolta az állam. Azóta 25 év telt el, a technikusok saját kezűleg, forrasztópákákkal javítják meg azokat. Ennek oka, hogy 2008-ban az ilyen típusú berendezéseknek a gyártása megszűnt, ezért hiányoznak az alkatrészek, amelyeket a meghibásodás esetén pótolni kellene.

Peter Pčolinský (Sme rodina) elismerte, hogy ez a régi rendszer összeomlása okozhatta a gondot. „Lehet, hogy hackertámadás, de az is lehet, hogy egyszerűen összeomlott ez a 25 éves rendszer” – mondta a házelnök Kollár, aki szerint a teljes információs rendszer cseréje több mint 25 millió euróba kerülne, csak a szavazógépeké pedig 1,24 millióba. A pénzügyminiszternek állítólag már májusban el kellett volna küldenie a pénzt az új a szavazógépekre, de hogy hova került a pénz, egyelőre nem tudni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.