Megrohamozták a szlovákok a lengyel gyógyszertárakat, fele annyiba kerül ott a gyógyszer
Az élelmiszerboltok és benzinkutak után beindult a lengyel gyógyszerturizmus is. A mieink ugyanis északi szomszédjainknál hozzájutnak olyan gyógyszerekhez is, amelyeket nálunk nem lehet beszerezni. A legnagyobb szerepet azonban a lengyel gyógyszervásárlásokban az ár játssza. Egyes gyógyszerekhez ugyanis fele akkora áron juthatunk hozzá a lengyeleknél.
A szlovákok már néhány hónapja tömegesen járnak át Lengyelországba élelmiszert vásárolni és üzemanyagot tankolni. Ezek kombinációján akár több tíz eurót is megtakaríthatnak fordulónként. Most a lengyel gyógyszertárak iránt is megnőtt az érdeklődés.
Gyógyszerhiány esetén északi szomszédjaink ugyanis be tudják szerezni az eredetit vagy az alternatívák széles skáláját kínálják.
Természetesen leginkább az alacsonyabb ár vonzza a vásárlókat, egyes gyógyszerek sok esetben ugyanis lényegesen olcsóbbak ott.
A kisgyermekes családok elsősorban pelenkát és gyümölcspüréket vásárolnak Lengyelországban. Ezek akció esetén majdnem a felével kevesebbe kerülnek ott, mint nálunk, mondja az egyik fiatal vásárló, aki rendszeresen jár Lengyelországba bevásárolni.
A tvnoviny.sk portál is utánajárt a lengyel gyógyszeráraknak. A Panadol Extra például csaknem egy euróval olcsóbb ott, mint nálunk, a Panadol Femina meg ötven centtel. A Nurofen gyerekszirup, amiből néhány hete hiány volt idehaza, több mint 7 euróba kerül nálunk, Lengyelországban nem egész 5 euróba. A tejpor meg átlagosan 3 euróval olcsóbb náluk.
A szlovákok fokozott érdeklődését a lengyel gyógyszerészek is megerősítik.
„Táplálékkiegészítőket vásárolnak, vitaminokat, néha kozmetikumokat, évszaktól függően. Télen megfázás elleni készítményeket, immunerősítő szereket, nyáron fényvédő krémeket” – mondta az egyik lengyel gyógyszerész hozzáfűzve, a szlovákok elsősorban az árakat dicsérik. Nem lehet egyértelműen megmondani, mire fókuszálnak leginkább emberek, visznek mindent, amire szükségük van, nyilatkozta egy másik gyógyszerész.
Persze, a hazai gyógyszerhiány is hozzájárul ehhez, amit a szlovákiai gyógyszertárak is elismernek.
Szerintük nagyon turbulens a helyzet, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ma az egyik gyógyszer hiányzik, de holnap már lehet, hogy egy másik fog, ám igyekeznek alternatívákat kínálni a hiányzó gyógyszerek helyett.
Az Állami Gyógyszerellenőrzési Intézet már augusztus elején felhívta a figyelmet arra, hogy nem csak szlovák sajátosságról van szó. A hiány ugyanis lehet összeurópai vagy globális szintű is.
– áll az intézet állásfoglalásában.
Az intézet szerint a gyógyszerek hosszú vagy rövid távú hiányának okai között szerepel például az újrakivitel, a gyártási okok, mint például a kapacitáshiány vagy a létszámhiány, vagy a logisztikai okok, például az alapanyagok behozatalának késése, beleértve a hatóanyagokat is. De hatással van rá a betegek gyógyszerfelhalmozása is, vagy a bizonyos gyógyszertípusok iránti hirtelen megnövekedett kereslet is, például a légúti betegségek terjedése esetén. Ugyanígy a rendkívüli helyzetek is, amilyen például a koronavírusjárvány vagy az ukrajnai konfliktus.