Megkezdődött a kulturális miniszter leváltásáról szóló rendkívüli ülés
Hétfőn megkezdődött a kulturális miniszter, Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) leváltásáról szóló rendkívüli parlamenti ülés.
A javaslatot Zora Jaurová (PS) terjesztette elő.
Az ellenzék a személycserék miatt bírálja a minisztert, például Alexandra Kusá leváltásáért a Szlovák Nemzeti Galéria igazgatói posztjáról, valamint Matej Drlička, a Szlovák Nemzeti Színház vezérigazgatójának menesztéséért.
Emellett az ellenzék szerint a miniszter lerombolja a közszolgálati médiákat és a kulturális támogatási alapokat, tevékenységével veszélyezteti a műemlékek felújítását, továbbá a legfontosabb kulturális intézmények működését. Šimkovičová kijelentette, hogy mindenben a törvények szerint járt el.
A vitába 9 képviselő jelentkezett be írásban, közülük hárman a frakciójuk vezérszónokaként.
Előttük még Šimkovičová kért szót.
A házszabály szerint az írásban bejelentkező képviselők 20 percet szónokolhatnak, a vezérszónokok fél órát.
A képviselők kétperces hozzászólalásokban reagálhatnak az elhangzottakra.
Utánuk szóban is be lehet jelentkezni a vitába. Bármikor szót kérhet a kormányfő, a miniszterek, a házelnök és a parlament alelnökei.
A hétfői parlamenti ülésen a képviselők a Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról tárgyaltak. Erről és a Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter leváltásáról szóló indítványról is kedden (október 29.) fognak szavazni.
Az ellenzék a Szlovák Nemzeti Galéria és a Szlovák Nemzeti Színház igazgatójának menesztése miatt bírálja a minisztert. Emellett szerinte Šimkovičová lerombolja a közszolgálati médiát és a kulturális támogatási alapokat, tevékenységével veszélyezteti a műemlékek felújítását, továbbá a legfontosabb kulturális intézmények működését.
Šimkovičová kijelentette, hogy mindenben a törvények szerint járt el. A kormány kiáll a miniszter mellett, állásfoglalása szerint Šimkovičová teljesíti a képesítési és szakmai feltételeket a poszt betöltéséhez.
A két miniszter leváltása még augusztusban volt téma. A parlament akkor nem volt határozatképes, a szeptemberi ülésen pedig nem jutott idő ezekre a javaslatokra.