2020. október 26., 19:38

Megjelent a magyar kisebbséget is bemutató ismeretterjesztő szlovák tankönyv

Megjelent a Národnostné menšiny – zoznámme sa című tankönyv, amely szlovák nyelven kívánja bemutatni a Szlovákiában élő 13 nemzeti kisebbséget, köztük a magyarokat is.

Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: ŠPÚ

Megjelent a Národnostné menšiny – zoznámme sa  (Nemzeti kisebbségek – ismerkedjünk meg) című tankönyv, amely segédanyagként szolgál majd a szlovákiai pedagógusoknak.

A tanárok az ismerettejerjesztő anyag segítségével a történelem, honismeret vagy akár polgári nevelés keretében bővíthetik ki a szlovákiai alapiskolások tudását az országban élő 13 nemzeti kisebbséggel kapcsolatban. A tankönyv kiadója az Állami Pedagógia Intézet (ŠPÚ).

A tankönyv Szlovákia történelmének mélyebb megismerését segíti elő, amelynek a nemzeti kisebbségek és kultúrák is szerves részét képezik. A könyv célja olyan új ismeretekkel szolgálni, amelyek elősegíthetik az itt élő nemzetek kölcsönös megismerését, megértését, és tiszteletben tartását – olvashatjuk a tankönyv előszavában.

A Národnostné menšiny – zoznámme sa tankönyv célja röviden bemutatni a Szlovákiában élő 13 nemzeti kissebséget, konkrétan a bolgár, cseh, morva, horvát, magyar, német, lengyel, orosz, ruszin, roma, szerb, ukrán és zsidó kisebbséget. A tankönyv szerzői összesen 6 oldalban mutatják be az adott kisebbséget. A fejezetek három nagyobb tematikus blokkra osztódnak, amelyekben a kisebbségek múltját, jelenét és népi hagyományait ismerhetjük meg. Minden fejezetet más-más szerző készített elő, akik az adott kisebbség tagjai. A magyar fejezet szerzője Radi Anita.

A könyv nem jelent meg nyomtatott formában, csak online változatban érhető el az ŠPÚ oldalán: https://www.statpedu.sk/files/sk/vyskum/publikacna-cinnost/ucebne-texty/narodnostne-mensiny-zoznamme-sa.pdf

A magyar kisebbség bemutatása

A magyar kisebbség történelmét bemutató részben megtudhatjuk, mikor és hogyan érkeztek a magyarok a mai Szlovákia területére. A tananyag különböző történetekkel, legendákkal, érdekes plusz információkkal és történelmi forrással is ki van egészítve. Emellett az egyes oldalakon neves személyiségeket és eseményeket bemutató képgaléria is található.

A történelem részben a magyarok bejövetével, és az államalapítással kapcsolatos információkat olvashatjuk elsőként. A galériájában ennek kapcsán feltűnik Szent István képe. Ismertetik, hogy a Magyar Királyság idején számos olyan magyar született, élt vagy tevékenykedett Felvidéken, akik ma a magyar történelem neves személyiségei közé tartoznak. Ennek kapcsán kiemelik Balassi Bálint, Pázmány Péter, és Rákóczi Ferenc személyét.

A képgalériában feltűnik Feszty Árpád Magyarok bejövetele című híres festménye, Rákóczi Ferenc Rodostói emlékháza Kassán, a csúzi Panoptikum, illetve a turul, mint a magyarok ősi totemállata.

A történelmi rész foglalkozik a trianoni diktátummal kapcsolatos eseményekkel, a reszlovakizációval, a kitelepítésekkel, avagy a magyar települések szlovákra való átnevezésével, majd a pozsonyi csata bemutatásával zárul.

A felvidéki magyarok jelenét bemutató részben megtudhatjuk, hogy a magyar lakosság Dél-Szlovákia területeire koncentrálódik. A közösség híres városközpontjait Dunaszerdahely, Komárom és Rimaszombat.

Az olvasó megismerkedheti a ma működő legismertebb magyar kulturális szervezeteket (Csemadok, Ifjú Szívek), országos rendezvényeket (Duna Menti Tavasz, Gombaszögi Nyári Tábor, Tompa Mihály Országos Verseny), és intézményeket (Fórum Kisebbségkutató Intézet, Selye János Egyetem), ahogy a felvidéki magyarok híres futballklubját a DAC-ot is.

A képgalériában a jelen híres magyarjai között szerepel Grendel Lajos író és a Ghymes együttes. Ugyancsak feltűnik a Thália és a Jókai színház logója, és bemutatásra kerül a hungarikum fogalom is.

A Szokások és hagyományok cím alatt többek között bemutatkoznak azok az összmagyar ünnepek, amelyekről a felvidéki magyarok is minden éven megemlékeznek. Ilyen március 15. és augusztus 20. Ezután a karácsonyi, újévi és húsvéti magyar népi hagyományokról olvashatunk. A népviseletek terén feltűnik a bényi kurtaszoknya, a gasztronómia terén bemutatkozik a gulyás és a szaloncukor, mint híres magyar ételek.

 

Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.