Magyar-szlovák külügyminiszteri találkozó
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2020. június 2-án hivatalában fogadta Ivan Korčok szlovák kül- és Európa-ügyi minisztert Budapesten a Külgazdasági és Külügyminisztérium.

A munkaebéd előtti sajtótájékoztatón Szijjártó Péter magyar kül- és külgazdasági miniszter leszögezte, hogy a közös történelmünk során még soha nem volt olyan jó a kapcsolat mint napjainkban.
Az együttműködés sikeres volt a koronavírus járvány elleni küzdelemben, köszönet jár Szlovákiának, hogy 93 magyar állampolgár hazahozatalában segédkezett. Magyarország ugyanakkor 56 szlovák állampolgár hazajutását segítette, és emellett 11 Dél-szlovákiai kórház számára juttattak el egészségügyi védőeszközöket. Kiemelte a 48 órás tartózkodás intézményét, amelyet – kölcsönösen – először Szlovákiával vezettek be.
A miniszter úgy fogalmazott:
Az eljövendő sikerek között kiemelte
A felvidéki magyarság tekintetében
szimbolikusnak nevezte, hogy az új kormányprogramot magyarul is megjelentették, az új kormány eddigi gesztusait a magyarság felé, valamint azt, hogy elkezdődött az előkészítése a nemzeti kisebbségek jogállásáról, és az oktatásról szóló törvénynek.
Ivan Korčok szlovák külügyminiszter megköszönte a lehetőséget, és úgy nyilatkozott, hogy természetesnek tekinti, hogy az első útjai között Magyarország lett az egyik cél. Egyetértett abban, hogy
a kapcsolatok nagyon jók, és ezeket meg kell becsülni. Ez az eredménye az elmúlt évek munkájának, de ehhez nagyban hozzájárultak polgáraink is.
A miniszter kiemelte, hogy
az energetikai összekapcsolódások nemcsak a két ország önellátását biztosítják, hanem hozzájárulnak Európa energetikai biztonságához is.
Korčok elmondta azt is, hogy örvendetes, hogy mindkét ország sikeresen küzdött a járvány ellen, és mindkét ország vezetésében megvolt az akarat, hogy a polgárai számára könnyítéseket vihessen véghez.
A szlovák külügyminiszter visszautalt Trianonra is, mikor elmondta, hogy
Azt is elmondta,
Ez felelősség a saját polgárainkkal szemben, hogy mindenki a történelmét úgy fogja fel, ahogy azt fontosnak tarja. Emellett pedig dolgozni kell a kapcsolataink fejlesztésén.
Kifejezte örömét, hogy a továbbiakban folytathatják a tárgyalásokat azokban a kérdésekben, amelyek Európa asztalán vannak, a gazdaságaink megvédésének kérdését, a gazdaságfejlesztés perspektíváját.
Újságírói kérdésekre reagálva Szijjártó Péter elmondta, hogy tisztelettel várják a szlovák miniszterelnököt Budapesten, bár tudatában van, hogy az új szlovák tisztségviselők számára szinte kötelező gyakorlat elsőként a csehországi látogatás. Utána viszont nagyon szívesen látják a szlovák kormányfőt, hisz ezt a stratégiai kapcsolat is indokolja. Úgy tájékoztatott, hogy a személyes kapcsolatfelvétel megtörtént a két kormányfő között, és már számtalanszor beszélt egymással telefonon a két miniszterelnök.
Szijjártó Péter gesztusként értékelte azt a mára tervezett találkozót, amelyet Igor Matovič szlovák kormányfő hívott össze Trianon kapcsán, amelyre meghívta a felvidéki magyarság képviselőit.
Trianonról elmondta, hogy
tudatában vannak annak, hogy a két nép másként tekint erre a történelmi eseményre, és a jövőbeni jó együttműködés azon múlik, kölcsönösen tiszteletben tudjuk-e tartani egymás érzéseit ebben a kérdésben, és provokálás nélkül elfogadjuk, hogy egy más nemzetnek esetleg teljesen mást jelent.
Ennek elfogadását látja Szijjártó a szlovák fél viselkedésében, ahogy a szlovák kormányfő gesztusában is.
Ivan Korčok a Horvátországba Magyarországon keresztüli utazások lehetőségére is kitért, amelynek engedélyezése szerinte nagyban függ a horvátok általi nyitástól. Kérdés, mely országok polgárainak engedik a horvátországi nyaralást, ugyanakkor Magyarországgal is meg kell beszélni az átutazás feltételeit.
A szlovák miniszter megköszönte a meghívást, azt tolmácsolni fogja Igor Matovičnak. Úgy gondolja, hogy ez a találkozó rövid időn belül megvalósulhat.
Trianon kapcsán elmondta, látható, hogy a két külügyminiszter nyíltan tud beszélni erről a kérdésről.
Más-más aspektusból szemléljük, és másképp éljük meg, de ennek nem kell, hogy feltétlenül elválasszon minket. Így fogja fel a szlovák miniszterelnök mai kezdeményezését is. Szerinte ez egy erős jelzés amely empátiáról tanúskodik, és hasonló erős jelzést vár a magyar féltől is. Nem szabad, hogy egy ilyen esemény, kőbálványként nehezedjen rá a kapcsolatainkra. Szeretné, ha ez a hét az empátia hete lenne.