Magasabb adók, drágább nikotin: leszokásra ösztönöz az állam?
Július 1-jétől, vagyis a mai naptól kezdődően jelentősen megdrágulnak Szlovákiában az elektronikus cigaretták, nikotinos tasakok és rágódohányok, miután a parlament által januárban elfogadott új fogyasztási adó életbe lépett, és a korábbi készletek kifogytak. Az új adószabályok szerint minden egyes csomagot az aktuális adókulccsal kell megjelölni, ami a fogyasztók pénztárcáját is érzékenyen érinti.

Az intézkedés célja, hogy növelje az állam bevételeit, miközben a magasabb árak révén csökkentse a nikotinfogyasztást. A hagyományos cigaretták, a füstnélküli dohánytermékek és a hevített dohánytermékek ára egyelőre változatlan marad, ezekre csak 2026 februárjától várható újabb adóemelés. Az elektronikus cigaretták, nikotinos tasakok és rágódohányok ára azonban már most emelkedik: egy csomag nagyjából 1,50 euróval, az e-cigaretta töltetek pedig 2 euróval kerülnek többe.
Az Európai Bizottság tavalyi felmérése szerint Szlovákiában a lakosság 27%-a dohányzik, ami 3%-kal meghaladja az uniós átlagot (24%). A WHO adatai szerint a dohányzás évente 8 millió ember életét követeli, ebből 1,3 millió passzív dohányos. Az Egészségügyi Világszervezet és a szlovák Közegészségügyi Hivatal is hangsúlyozza, hogy a nikotin különösen veszélyes a fiatalokra, akik már 12–15 éves korban kísérleteznek a dohányzással.
Egy kaliforniai tanulmány szerint a több mint 200%-os adóemelés jelentősen csökkentette a dohányzók számát. Szlovákiában is hasonló hatást remélnek, bár sokan a szomszédos, alacsonyabb adókulcsú országokban keresnek olcsóbb alternatívákat.
Az Európai Bizottság egységes uniós cigarettaadó bevezetését javasolja, ami Szlovákiában egy doboz cigaretta árát akár 10 euróra is emelhetné. Bár a kezdeményezés eddig ellenállásba ütközött, Hollandia most újra napirendre tűzte az ügyet. Ez nemcsak az árak harmonizálását jelentené, hanem a feketepiac csökkentését is, hiszen a határokon átívelő „dohányturizmus” jelenleg komoly problémát okoz.