2021. február 10., 10:00

Ma tárgyal a kormány a határellenőrzés szigorításáról. Újra napirenden a kötelező állami karantén!

Az elmúlt hetekben rendre felmerül a kérdés a kormányzati sajtótájékoztatókon, várható-e szigorítás a határokon. Keményebb ellenőrzésre, vagy az osztrákhoz hasonló regisztrációs kötelezettségre kell-e számítani, esetleg minden marad a régiben?

Fotó: TASR

A kérdés már csak azért is különösen aktuális, hiszen az elmúlt hetekben folyamatosan terjed a COVID-19 brit mutációja, amely nyilvánvalóan külföldről "érkezett hozzánk", ráadásul egyre valószínűbb, hogy a britnél valamivel veszélyesebbnek tartott dél-afrikai vírusmutációt sem ússzuk meg. Marek Krajčí egészségügyi miniszter kedd esti sajtótájékoztatóján arról beszélt, ő biztosan felveti majd a témát a kormány szerdai ülésén, úgy fogalmazott, nagyon nehéz dönteni a határok lezárásáról, vagy az ellenőrzés szigorításáról, de előbb-utóbb muszáj lesz.

Jelen állás szerint nem tudni, mikor és milyen rendelkezésekkel számolhatunk, ám néhány elejtett politikusi megjegyzésből azért kiderül pár apróság.

Richard Sulík ma reggel arról beszélt, támogatja a határellenőrzés szigorításának "észszerű" tervét, ahogy azzal is teljes mértékben egyetért, hogy erre nagy szükség van. A gazdasági miniszter szerint a második hullámnak is az ágyazott meg, hogy enyhítettek a szigoron, ez a brit mutáció terjedése miatt, most, ha lehet még nagyobb hiba lenne. A tárcavezető leszögezte, továbbra is támogatja egy jólműködő, használható mobilalkalmazás kifejlesztését, amellyel a házikaranténra kötelezett állampolgárokat lehetne nyomon követni. Hogy ez a terv jogilag mennyire megalapozott, arra a miniszterelnök-helyettesi posztot is betöltő Sulík már nem tért ki, bár leszögezte, nincs olyan kormányülés, ahol ne érdeklődne az alkalmazás fejlesztésének állásáról - egyelőre kevés sikerrel.

Martin Klus, a külügyi tárca államtitkára a határellenőrzés szigorítása kapcsán igen érdekes nyilatkozatot tett.

Úgy fogalmazott, ő "érti a kérdést", de mivel a szomszédos államok már mind szigorítottak, a forgalom jóval gyérebb a korábbinál - már most is, Klus szerint Ausztriába szinte "lehetetlen bejutni". Szerinte ennek fényében, "kérdéses", hogy Szlovákiának kell-e még szigorítania, bár szavaiból ki lehetett venni, tulajdonképpen arra gondol, érdemes-e egyáltalán. Szerinte a szabályozás már most elég kemény, sokkal inkább azon múlik, beválik-e, hogy az emberek mennyire veszik komolyan. Az államtitkárral szemben mind Richard Sulík, mind Veronika Remišová (Za ľudí) támogatná a szigorúbb ellenőrzést.

Utóbbi szerint a szigorítást már hetekkel ezelőtt felvetették a járványügyi bizottság üléseinek egyikén. A miniszterelnök-helyettes asszony szerint a "harmadik", nem szomszédos államokból érkező szlovák és nem szlovák állampolgárok beutazását is szigorúbban kellene szabályozni. A mai kormányülésen Remišová azt ígéri, szóbahozza az állami karanténrendszer helyzetét, egyelőre ugyanis nem tudni pontosan, mekkora a kapacitás. A tavaszi hullám lecsengése után ezzel alig-alig foglalkozott valaki. A fejlesztésekért felelős tárcát vezető politikus leszögezte, ha a szomszédos országok szigorítottak, az csak azt mutatja,

Szlovákiában is épp itt az ideje.

Andrej Doležal (Sme rodina), a közlekedési tárca vezetője volt talán a legkevésbé megengedő. Szerinte akár a teljes határlezárás is elképzelhető, ezzel Szlovákia egy "üres mennyországot" (empty heaven - ahogy ő fogalmazott) hozhatna létre, elzárva magát a vírus terjedésétől. A miniszter egyértelműen a szigorítás mellett foglalt állást, s Remišovához hasonlóan, az állami karanténrendszer megerősítését szorgalmazta.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.