Lipšic: Az Alkotmány nem csak a szép és jó gondolatokat védi
A szólásszabadság végét jelentené, ha az embereket megvádolhatnák és elítélhetnék csak azért, mert más a véleményük, mint az általánosan elfogadott – reagált Daniel Lipšic speciális ügyész az igazságügyi tárca Büntető Törvénykönyv-módosítási javaslatára.

„Nem hiszem, hogy az államnak lenne olyan hatásköre, amely alapján eldönthetné, és törvénybe ültethetné, hogy mely vélemény igaz és mely nem; amit pedig nem annak ítél meg, a véleményezőt büntetőeljárás alá vonhatná. Ezzel vége lenne a szólásszabadságnak“ – jelentette ki az ügyész, hozzátéve, hogy
a büntetőjog nem arra szolgál, hogy az állam kijelentse, hol van az igazság.
Hangsúlyozta, a Szlovák Köztársaság Alkotmánya nemcsak a szép és jó gondolatokat védi, hanem a hamisakat és ostobákat is. „Olyan értelemben védi ezeket, hogy nem lehet vádat emelni ellenük“ – jegyezte meg Lipšic.
A speciális ügyész ugyanakkor tisztában van azzal, hogy
az álhírek, hamis információk, pletykák és összeesküvés-elméletek ellen harcolni kell.
„Szerintem nem úgy kell ezek ellen harcolni, hogy kevesebbet vitázunk róluk és megtiltjuk, hanem hogy beszélünk róluk. Fontos, hogy a legitim intézmények és hatóságok felfedjék a hamis információkat, és beszéljenek róluk, ellenkező esetben ezek gyakran álhírekkel kapcsolódnak össze“ – mondta Daniel Lipšic.
Végezetül hozzátette, hogy ügyészként tiszteletben tartja és mindig tiszteletben fogja tartani a mindenkori jogi helyzetet.
„A parlament dolga, hogy milyen módosításokat fogad el. Ha valamely jogi rendelkezéssel nem is értünk egyet, azt a lehető legjobban kell alkalmaznunk.
– tette hozzá.
Jelenleg a minisztérium a javaslattal kapcsolatos észrevételeket értékeli.