2025. július 4., 14:00

Kvarda József: A Csemadoknak és a magyar pártnak közösen kell alakítania a kultúrpolitikát

Kvarda József a politikai és államigazgatási feladatai mellett az egyik legjelentősebb posztját a Csemadok országos elnökeként töltötte be 2000 és 2003 között, de a szervezettel való kapcsolata ezután sem szakadt meg. A korábbi elnököt arra kértük, a szeptemberi tisztújító közgyűlés előtti időszakban mondja el a szervezettel kapcsolatos legfontosabb meglátásait.

kvarda
Kvarda József: Nem használhatjuk ugyanazt a felfogást és módszereket, mint a korábbi évtizedekben, mivel a világ megváltozott és ehhez kell alakítanunk a Csemadok működését is
Fotó: Somogyi Szilárd

Kvarda József a szervezet egykori és jelenlegi társadalmi szerepének alapvető különbségét abban látja, hogy míg a rendszerváltozásig más, a Csemadokhoz fogható országos kulturális szövetsége nem volt a szlovákiai magyarságnak, 1989 után ellenben rengeteg olyan szervezet alakult, amelyek elsősorban a helyi kultúrával foglalkoztak,foglalkoznak. Az egykori elnök szerint a Csemadok egyik legnagyobb hozadéka, hogy létezik egy ilyen országos kiterjedésű szervezet, amelynek a szellemiséget kialakítani, megtartani és fenntartani nem kis feladat. Erre lenne a jövőben is szükség – teszi hozzá a szervezet társadalmon belüli szerepét vizsgálva.

Változásokra éppen ezért most és folyamatosan is szükség van. „Amikor én a Csemadok országos elnöke voltam, az egyik első célkitűzésem az volt, hogy a fiatalokra kell koncentrálni” – emlékszik vissza beszélgetőpartnerünk, majd úgy folytatja, hogy ez a mai napig érvényes, kiegészítve azzal, hogy az iskolákra is építeni kell, amikor a Csemadok jelenéről és főképpen a jövőjéről beszélünk.

A Csemadok a szellemiség megőrzését egyedül nem tudja megoldani, kell hozzá már az óvoda is, nem csak az alap- és a középiskola diáksága, de legfőképpen a szülői réteg, mint ahogy elengedhetetlen természetesen főiskolások, egyetemisták bevonása is. A kultúra ugyanis egy olyan szerves része a felvidéki magyarságnak, amelyet nem csak kidomborítani szükséges, hanem minduntalan a változó körülményekhez kell igazítani.

Nem használhatjuk ugyanazt a felfogást és módszereket, mint a korábbi évtizedekben, mivel a világ megváltozott és ehhez kell alakítanunk a Csemadok működését is.

Az egykori országos elnök nem feledkezik meg arról sem, hogy különböző formában, de mindig fel-felbukkan, hogy a Csemadoknak kell-e és hogyan exponálnia magát a kultúrán kívül, a politikai életben is. Erre a rövid választ abban látja, hogy kultúrpolitikára mindig szükség van, annak ellenére, hogy magát a kultúrpolitikát sokan és sokszor szinte lenézően kezelték. A felvidéki magyar szellemiséget viszont nem lehet fenntartani, ha a magyar párt vagy a Csemadok ebben nem vesz egyaránt részt.

A Csemadoknak mindig kultúrpolitikai hátteret kell biztosítania a mindenkori magyar politikai érdekképviselet számára. A párt és a Csemadok egymástól való izoláltsága lehetetlen. Ez mindenütt így van, Szlovákiában és a világban is, miért pont a szlovákiai magyarság esetében lenne másképpen – jelenti ki határozottan.

A szükséges reformok elvégzésére lát-e jelenleg alkalmas személyt - tettük fel beszélgetésünk végén a kérdést. Kvarda szerint nem könnyű erre a válasz, hiszen a jelenleg ismert két induló Kiss Beáta és Petheő Attila nemcsak a személyes ismeretség alapján áll közel hozzá, hanem mindegyik munkáját és hozzáállását is volt alkalma megismerni. Mindezek után inkább kettős befutóra szavazna, bár tudja, hogy a szeptemberi tisztújítás során a döntetlen nem jöhet szóba, majd hozzáteszi, talán Kiss Beáta női empátiája egy olyan hajszálnyi többlet, ami befolyásoló plusz és pozitív tulajdonság lehet az új elnök választása során.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.