2026. április 8., 11:45

Kuciak-gyilkosság: Marček megtagadta a vallomástételt a bíróságon

Megtagadta a vallomástételt szerdán a már jogerősen elítélt Miroslav Marček a Kuciak-gyilkosság, valamint a tervezett ügyészgyilkosságok megrendelésének tárgyalásán a bazini  Speciális Büntetőbíróságon. Marčeket már jogerősen 25 év szabadságvesztésre ítélték Ján Kuciak újságíró és Martina Kušnírová megölése ügyében.

Kuciak-tárgyalás
Fotó: TASR

Élve ehhez fűződő jogával, Marček megtagadta a vallomástételt, hogy elkerülje az esetleges további büntetőeljárást saját maga ellen. A bíróság annak ellenére elővezettette a szerdai tárgyalásra, hogy levélben előre tájékoztatta a szenátust, megtagadja a vallomástételt, és kérte, hogy tekintsenek el az elővezettetésétől.

Marček 2018 szeptembere óta tölti büntetését, jelenleg az illavai fegyházban.

A vallomástételt már 2022 májusában is megtagadta az akkori tárgyaláson, akkor arra hivatkozva, hogy a tervezett ügyészgyilkosságok ügyében is vádlottként szerepel. A Nyitrai Kerületi Ügyészség 2025-ben leállította az ellene indított büntetőeljárást ebben az ügyben.

Marek Para, Marian Kočner ügyvédje a szerdai tárgyalási nap elején bemutatta a bíróságnak az Alkotmánybíróság március 24-i döntését, mellyel elutasította a védelem alkotmányos panaszát.

Ezt a Legfelsőbb Bíróság döntése miatt nyújtották be, mert feltételezett összeférhetetlenség miatt nem zárta ki a bírói szenátusból Ján Buvala bírót. Az Alkotmánybíróság határozata szerint ezzel a kérdéssel fellebbviteli vagy felülvizsgálati eljárás során lehet foglalkozni.

Marčeket már jogerősen 25 év szabadságvesztésre ítélték a kettős gyilkosság végrehajtásában való részvételért.
Marian Kočnert és Alena Zsuzsovát vádolják azzal, hogy megrendelték Ján Kuciak újságíró meggyilkolását.

A 2018 februárjában végrehajtott nagymácsédi támadásban megölték az újságíró menyasszonyát, Martina Kušnírovát is.

Az ügyben hozott előző két ítéletet hatályon kívül helyezte a Legfelsőbb Bíróság.
Ezért már harmadszor tárgyalja az ügyet a Speciális Büntetőbíróság, amely korábban Miroslav Marčeket és Szabó Tamást, a gyilkosság elkövetőit 25 év, Andruskó Zoltánt 15 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte.

Marian Kočner és Alena Zsuzsová mellett Dušan Kracina  és Darko Dragić ellen emeltek vádat a tervezett ügyészgyilkosságok miatt. A vádirat szerint Maroš Žilinka és Daniel Lipšic meggyilkolását 2017 őszén, Peter Šufliarský likvidálását 2018-ban rendelték meg. A gyilkosságokat nem hajtották végre.
Megosztás
Címkék