Közösségi média: mit tesznek a "kicsik" az orosz-ukrán háború kapcsán?
A közösségi média nagyobb szereplői, a Facebookot, a Messengert és az Instagramot birtokló Meta, és a Google, melynek portfóliójába tartozik a YouTube videomegosztó is, az orosz-ukrán háború február 24-ei kitörését követően viszonylag gyorsan reagáltak, és korlátozták bizonyos szolgáltatásaikat, főként Oroszországban. De mit tettek a közösségi média kisebb, vagy nálunk kevésbé elterjedt szereplői? Ennek jártunk utána.
A Redditen híreket, képeket, linkeket, cikkeket oszthatnak meg egymással a felhasználók. Az egyébként magyar nyelven is elérhető platform az orosz alredditet "karanténba helyezte". Ha valaki rámegy a korábbi orosz csoportra, azt láthatja, egyelőre korlátozták, mivel sok volt ott a hitelt érdemlő források által meg nem erősített információ. A karantén alá helyezett tartalmak nem jelennek meg a keresésekben. Szintén blokkolták az orosz állami média tartalmaira mutató linkeket.
A Snapchat multimédiás üzenetküldő alkalmazás, 2011-től fut ezen a néven. Nagy népszerűségre azáltal tett szert, hogy az elküldött tartalmak egy idő után elérhetetlenné válnak. Ezt a szolgáltatást persze több üzenetküldő is kínálja, ám a Snapchat kimondottan erre épített.
15 millió dollár humanitárius segélyt is ígértek a térségnek.
A főként a hölgyek körében népszerű Pinterest képmegosztó 250 ezer dollárral támogatja a menekülteket és a krízis sújtotta családokat. Alkalmazásukban közvetlen gombot biztosítottak arra, hogy a felhasználók az International Rescue Committee nevű segélyszervezetet támogathassák. A pinterest jelenleg nem kínál oroszországi hirdetési lehetőséget.
Az audio chatszobákban beszédhanggal való kommunikációt lehetővé tevő, viszonylag új, 2020-ban indult Clubhouse minden Ukrajnában tartózkodó felhasználó számára kikapcsolta a Replay funkciót, ami egy extra szintű biztonságot ad azoknak, akik az alkalmazást használják, hogy megvitassák a jelenlegi helyzetet. Az alkalmazás népszerűsége megnőtt Oroszországban, miután ott már csaknem minden más közösségi alkalmazás leállt.
A külföldi konkurencia öncenzúrájából vagy állami korlátozásából természetesen vannak, akik profitálnak. Ilyen például az "orosz Facebook", a Vkontakte. Az állami ellenőrzés alatt álló platform felhasználóinak száma az invázió kezdetétől március 15-éig 4 millióval nőtt.
Oroszországban és Ukrajnában szintén népszerű a Telegram alkalmazás. Aktív felhasználója Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, de például a nem kimondottan közösségimédia-celeb státuszra gyúró Ramzan Kadirov csecsen elnök is gyakran posztol népes, 1,98 milliós követőtáborának, de megtaláljuk itt Gyenyisz Pusilint, a kelet-ukrajnai donyecki szakadár terület vezetőjét is, megannyi orosz és ukrán politikai középkáder és zsoldosvezér mellett.
A Telegramnak természetesen eszében sincs önkorlátozást végezni Oroszországban, sőt, az alapítók akár némi elégtételt is érezhetnek. Az app alapjait lerakó Nyikolaj és Pavel Durov ugyanis korábban a Vkontakte alapító csapatában is ott volt, de miután afelett Kremlhez közeli cégek vették át a hatalmat, Pavel Durov CEO-nak jelezték, jó lenne, ha eladná a részét. Ez természetesen egy "keresztapai, visszautasíthatatlan ajánlat" volt. A testvérpár ezt követően látott hozzá a Telegram fejlesztéséhez. (socialmediatoday.com, codastory.com, qz.com, globeecho.com)