2025. február 7., 08:51

Kormányválságról, tüntetésekről és a magyar mozgástérről a Metszetben

A Metszetben ezúttal a szlovákiai közélet legégetőbb kérdéseit vitatta meg Győry Attila író, könyvterjesztő, Králik Róbert szerkesztő, újságíró, Pomothy László volt gazdasági államtitkár és Ravasz Ábel szociológus, miniszteri tanácsadó.

metszet
A Metszetben ezúttal a szlovákiai közélet legégetőbb kérdéseit vitatta meg Győry Attila Králik Róbert, Pomothy László és Ravasz Ábel
Fotó: Katona Tamás

Vendégeink kitárgyalták, van-e kormányválság, ki vagy kik állhatnak a koalíciós viták mögött. Arra is keresték a válaszokat, lesznek-e előrehozott választások, érzékelhető-e kormányváltó hangulat. Górcső alá vették, hogyan látják az ellenzék helyzetét, illetve a megosztott politikai térben mekkora mozgástere van a Magyar Szövetségnek. A meghívottak között több kérdésben szikrázóan heves vita bontakozott ki.

Túléli-e a Fico-kabinet az idei évet?
Pomothy László szerint az a valószínűbb forgatókönyv, hogy a Fico-kabinet túléli a 2025-ös évet. A korábbi gazdasági államtitkár hangsúlyozta, a Dzurinda-kormányok idején megszerzett politikai tapasztalatai arról győzték meg, az ismétlődő koalíciós válságokkal hosszú időn keresztül képesek lehetnek megbirkózni a kormányrúdnál ülők. Ravasz Ábel szerint a kormányválság valóban „éles”, de ő sem számol a kabinet gyors felbomlásával. Nem zárja ki ugyanakkor annak lehetőségét, hogy „lesznek változások” a kormányon belül, vagyis minisztercserékre kerülhet sor.
ravasz ábel
Ravasz Ábel nem zárja ki annak lehetőségét, hogy „lesznek változások” a kormányon belül, vagyis minisztercserékre kerülhet sor
Fotó:  Katona Tamás

Králik Róbert hangsúlyozta, miután a koalíció a jelek szerint biztosította a minimális parlamenti többségét, a fontosabb törvényjavaslatokat elfogadja a törvényhozás. Hozzátette, a kormány idő előtti bukása ellen szól, hogy a koalíciós padsorokban ülő képviselők jelentős része nem számolhatna reálisan azzal, hogy ismét bekerül a parlamentbe, így tehát nem érdekük a kabinet megbuktatása.

Győry Attila az előző megszólalókkal szemben amellett tette le a voksát, hogy a Fico-kormány idő előtt lesz kénytelen távozni a hatalomból.

Ficót „nagy játékosnak” tartja, aki „populistaként mindig be tud dobni egy labdát a játékba”, mint most tette az alkotmánymódosítási javaslatával, amelyben rögzítenék, hogy csak a férfi és a női nemet ismerik el. Fico mégis megbukhat, mert ugyan vasfegyelmet tart a Smerben, de a koalíciós partnerei kiszámíthatatlanok – fűzte hozzá Győry.

Van-e kormányváltó hangulat?
Králik Róbert hangsúlyozta, a szlovákiai választók többsége demokratikus úton a Fico-kormányt juttatta hatalomra, ezt a tényt a kormányellenes tüntetőknek is el kell fogadniuk. Az újságíró hozzátette, a kormányt a szavazófülkékben lehet leváltani, nem az utcán. Ha egyszer ilyen rendszert akartunk 1989-ben, akkor éljünk a demokrácia lehetőségével – húzta alá Králik.

Győry Attila közbevetette, hogy 1989-ben is az utcán fejezte ki a véleményét a nép. Králik Róbert válaszul emlékeztett, a bársonyos forradalom idején egy diktatórikus hatalommal szemben szerveződtek demonstrációk.

Ravasz Ábel elmondta, volt már olyan kormánynak a miniszteri biztosa, amellyel szemben tömegek tüntettek, most miniszteri tanácsadóként ugyanezt a helyzetet tapasztalja meg. Ravasz szerint ez a demokrácia velejárója, a tüntetéseket a véleménynyilvánítás „legitim módjának” tartja. Szerinte az „értelmezési csúszás”, amely „a tüntetéseket a puccs irányába tolja, nem egészséges”.

Ravasz Ábel hozzátette, ritkán látni, bár nem lehetetlen, hogy egy tüntetéssorozat bedöntsön egy kormányt, viszont a demonstrációk nyomást helyeznek a kormányzati szereplőkre, akik ilyen helyzetben könnyebben követhetnek el hibákat.

Pomothy László szerint a kormányellenes tüntetés fő üzenete az volt, hogy Szlovákiának van egy világos elköteleződése az Európai Unió és a NATO irányába, és ennek így is kell maradnia. Hozzátette, semmiképpen nem azonosul azzal a vélekedéssel, hogy a demonstrációk egy puccsnak ágyaznának meg. Az viszont, hogy kell-e kormányváltás, már nehezebb kérdés, mivel nem látszik a jelenlegi kormány alternatívája – húzta alá a korábbi államtitkár, aki arra is emlékeztetett, a Fico-kabinetek 2006 óta „édeskeveset tettek” Szlovákia gazdasági felzárkóztatásáért.

Társadalmi megosztottság, koalíciós válság

Králik Róbert hangsúlyozta, a világban zajló politikai változások elértek Szlovákiába is, egyre inkább két szembenálló blokk körvonalazódik a szlovákiai politikában.

králik
Králik Róbert: a világban zajló politikai változások elértek Szlovákiába is, egyre inkább két szembenálló blokk körvonalazódik a szlovákiai politikában
Fotó:  Katona Tamás

A kormányellenes tüntetések közös nevezőre hozták a progresszív-liberális erőket, erre válaszul a konzervatív-szuverenista oldalon is felgyorsulhat a blokkosodás, véli Králik Róbert.

Győry Attila szerint a koalíció válsága már a kezdetektől kódolva van, miután Pellegrini az „egójára hallgatva” a Smert és vele az államfői széket választotta a PS helyett. Győry úgy fogalmazott, „tuti, hogy Pellegrini van a koalíció válsága mögött”. Králik Róbert egyetértett az állítással, Ravasz Ábel azonban a saját tapasztalataira hivatkozva kizártnak tartja, hogy Peter Pellegrini állna a koalíció válsága mögött. A miniszteri tanácsadó hozzátette, hogy a Fico-kabinetek „erősebbek a hatalomtechnikában”, mint a túloldali kormányok, ebben mutatkozik meg a legnagyobb különbség az előző ciklus „káoszkormányzása” és a jelenlegi koalíció belső vitái között.

Pomothy László hangsúlyozta, nem Pellegrinit látja a koalíciós válság hátterében, nem érzi, hogy erre alkatilag alkalmas lenne. Králik Róbert szerint is Pellegrini inkább „másodhegedűs”, viszont talál olyan embert, aki belülről tudja a kormányt megbontani.
pomothy
Pomothy László nem Pellegrinit látja a koalíciós válság hátterében, nem érzi, hogy erre alkatilag alkalmas lenne
Fotó:  Katona Tamás

Králik emlékeztetett, Andrej Danko, az SNS és Matúš Šutaj Eštok, a Hlas elnöke is tett már utalást arra, hogy ez a személy Tomáš Drucker lehet. Ravasz Ábel ennek lehetőségét határozottan elutasította, hangsúlyozva, hogy Šutaj Eštok a Hlas elnökeként ilyet „soha nem mondott, és nem is gondolt”. Králik válaszul megjegyezte, örülne annak, ha Drucker valóban nem bomlasztaná a kormányt, de ha ez mégis így van, akkor bajban van a kormány, mert ezt a tevékenységét folytatni fogja a ciklus végéig.

Ravasz Ábel, Tomáš Drucker oktatási miniszter tanácsadója hangsúlyozta, Robert Fico egyértelműen főszereplője a szlovákiai politikának, az ellenzéki térfélen, de a kormányoldalon is a politikai szereplők azokra a témákra reagálnak, amelyeket ő dob be a köztudatba. Hozzátette, egyetért azzal a felvetéssel, hogy a szlovákiai politika egyre inkább kétpólusúvá válik. Ugyanakkor – tette hozzá Ravasz, a szlovák politikában vannak olyan erős demográfiai és érdekcsoportok, amelyek nagyon nehezen tudnak, és nem is akarnak beilleszkedni egy kétpólusú világba.

Erre Ravasz szerint tipikus példa a KDH, és egyáltalán a kereszténydemokrata választók. A másik ilyen párt a Hlas, amelynek van egyfajta „progresszívebb, európaibb” ambíciója, mint a többi a kormánypártnak, de civilizációsan ahhoz az oldalhoz kötődik. Ravasz Ábel úgy fogalmazott, régóta van egy centrista elköteleződése, viszont az is tény, hogy a politikai centrumban „egyre fogy a levegő” Szlovákiában. Ha marad mozgástér a centrumban, akkor ott a magyar párt is megtalálhatja a helyét – hangsúlyozta a szociológus.

Mekkora mozgástere van a magyar pártnak?
Győry Attila, csatlakozva Ravasz Ábel felvetéséhez, leszögezte kisebbségi pártként a Magyar Szövetségnek a politikai centrumban a helye. Az író hangsúlyozta, „én egy liberális fickó vagyok, de egyúttal hazafi, és mindig a Szövetségre szavazok, mert magyar vagyok és könyvkereskedőként is az az érdekem, hogy a Felvidéken megmaradjon a magyar kultúra”.
győry attila
Győry Attila: Én egy liberális fickó vagyok, de egyúttal hazafi, és mindig a Szövetségre szavazok
Fotó:  Katona Tamás

Győry ugyanakkor hozzátette, a magyar párt jelenleg markánsan jobboldali irányt követ, nyitnia kellene a liberális és a baloldali választók felé, hogy elérje a kevésbé tudatos szavazókat is, akik szlovák pártokra szavaztak.

Pomothy László szerint ahhoz, hogy a centrumban fogy a levegő, a magyar politikusok is hozzájárultak. A külső környezet nagyon fontos, de a politikusok szerepe a leginkább meghatározó tényező – tette hozzá a korábbi államtitkár, aki szerint a Szövetség a választások előtt elszámolta magát, megosztó politikát folytatott. Nem összekötötték a magyarságot, hanem a jobboldali választókhoz szóltak.

A korábbi államtitkár példaként említette Gyimesi György megnyilatkozásait, amelyekkel „szította az ellentéteket”. Pomothy emlékeztetett, 1998-ban az MKP megalakításakor is komoly ideológiai ellentétek voltak a meghatározó politikusok között, de nem azt keresték, ami elválasztja őket. "A közös nevezők a mai napig megvannak, lehet, hogy mára módosultak, de időközben tapasztalatokat is gyűjtöttünk. Ma már világos, hogy a szlovák pártok nem érdekeltek abban, hogy Dél-Szlovákiát fejlesszék", mutatott rá a volt gazdasági államtitkár.

Ravasz Ábel hangsúlyozta, bár Gubík Lászlóval, a Magyar Szövetség múlt ősszel megválasztott elnökével szinte semmiben nem értenek egyet, kiváló a személyes kapcsolatuk, s a tapasztalatai alapján elmondhatja, ha Gubíknak „a benne rejlő integratív képességeket sikerül kibontakoztatnia, abból jó dolgok születhetnek”.

Králik Róbert hangsúlyozta, korábban is támogatta, és jelenleg is bízik Gubík Lászlóban. A Magyar Szövetségnek „jól jönne”, ha nem lenne előrehozott választás. A pártnak lenne ideje építkezni, megtalálni az alkalmas embereket, akik szívvel-lélekkel és a megfelelő szakmai tudással felvértezve állnának a választók elé, és vállalnának parlamenti képviseletet – húzta alá Králik.
Folytatódik a Metszet

A különböző világnézetű felvidéki személyiségeket egy asztalhoz ültető műsorunk, a Metszet februárban folytatódik. Vendégeinkkel a negyedik évébe lépő orosz–ukrán háború kilátásait, a béke esélyeit járjuk körül.

Megjelent a Magyar7 2025/ 5. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.