Kormányprogram: Az új rendőrfőkapitányt hazugságvizsgálatra küldené a Matovič-kabinet
Matovič semmit nem bíz a véletlenre, hazugságvizsgálatra küldené a rendőrség legrangosabb tisztviselőit.

Az aktuality.sk szerint, az új kormányprogramot máris kritika éri, mivel az ország legfontosabb hatalmi pozíciói mind az OľaNO kezébe kerültek, beleértve például a belügyi tárcát és a rendőrfőkapitány kinevezésének lehetőségét. A jelenlegi rendőrfőkapitányt, Milan Lučanskýt még Denisa Saková nevezte ki, törvényes keretek között.
Pavol Paračka, a szakszervezet vezetője szerint, a mostani kormány túlzásba viszi a szigort, mikor azt javasolja, hogy a kinevezendő rendőrfőkapitányt és még néhány magas rangú rendőrt hazugságvizsgálatra küldjenek.
"Ha akarják, akkor szigoríthatnak a feltételeken, de a rendőrségnek politikamentesnek kell lennie" - mondta Paračka, aki a belügyminiszterrel, Roman Mikuleccel kíván beszélni ez ügyben.
Kritikusan vélekedett Zuzana Petková is, az Állítsuk meg a korrupciót nevezetű alapítvány elnöke, aki szerint nem szül jó vért, ha a belügyminisztérium hatáskörét bővítik. Szerinte így az OľaNO-nak túl nagy befolyása lesz a rendőrségre, ezzel pedig nem különböznek majd az előző, Smeres kormánytól. Petkovának az sem tetszik, hogy a hazugságvizsgálatra minden évben el kellene menniük a rendőrségi vezetőknek, ahogy azt is kifogásolja, hogy a magas rangú rendőrségi vezetők családtagjait is vagyonbevallást kelljen tennie.
A belső ellenőrzést végző hivatal (Úrad inšpekčnej služby) is átalakul. Egy olyan hivatal jön létre, amely még hatékonyabban ellenőrzi majd a rendőrségen belüli korrupciót. A kormány jelenleg is elemzi ennek működését, a hivatal leendő vezetőjével szemben támasztott elvárásokat is emelnék.
A Matovič-kabinet szigorítaná az államkasszából lenyúló köztisztviselők büntetési tételeit.
Ebben segítene a politikusok és az állami tisztviselők anyagi felelősségének bevezetése is. A kormányprogramban ezért beterjesztették azt is, hogy a Szlovák Titkosszolgálat (SIS) legyen köteles jelenteni, ha tevékenysége során rájön, hogy valamely köztisztviselő visszaélt hatalmával, vagy bűncselekményt követett el.
A kormány az állami és önkormányzati vagyonkezelések tisztességes felhasználását is szigorúbban ellenőrzi majd. Szorosabb együttműködést kezdeményeznek a pénzintézetekkel, hogy ezzel is növeljék a bűnfelderítés hatékonyságát. A kormányprogram része az a javaslat is, amely a vállalkozók és cégek számára kötelezővé tenné a számlák beérkezésük szerinti sorrendben történő kifizetését.