Kormányátalakítás: Blanár szerint közel vannak a megegyezéshez a koalíciós pártok
A koalíciós tárgyalások végéhez közeledünk. Ezt Juraj Blanár, a Smer-SD elnökhelyettese és külügyminiszter mondta az STVR 5 perc múlva 12 című vasárnapi vitaműsorában.

A témát nem kívánta bővebben kommentálni, szerinte meg kell várni, amíg mindenben megegyeznek. Viliam Karas, az ellenzéki kereszténydemokraták alelnöke úgy véli, hogy egy öt egységből álló konglomerátum jön létre, amely néhány hónap múlva felbomlik.
- mondta Blanár.
Karas a kormánykoalíció felbomlásáról, új koalíciós megállapodás tárgyalásáról és a lapok újra leosztásáról beszél. Szerinte a különbség csak annyi, hogy míg kezdetben három koalíciós partner volt, most öt entitás akar részt venni a koalíciós megállapodásban.
- jegyezte meg, hozzátéve, hogy ez nem lesz jó az országnak. Ugyanakkor értékelte, hogy ha a koalíciónak nem sikerül megállapodnia, akkor jönnek, és megmondják a helyet és az időt. Ő maga azonban - mint mondta - nem kiált az előrehozott választásokért.
Blanár megmagyarázta Robert Fico kormányfő távolmaradását az európai vezetők és a brit miniszterelnök legutóbbi brüsszeli vacsorájáról is. Ezt nemcsak az energiaügyekért és a jogállamiságért felelős uniós biztosokkal való találkozókkal indokolta, hanem azzal is, hogy az EU és Nagy-Britannia jövőbeli kapcsolatát tűzték ki témának.
Karas szerint nem az a kérdés, hogy Szlovákia részt vesz-e, hanem az, hogy hogyan vesz részt a kollektív védelemben, és az országnak nem szabadna kimaradnia az ilyen tárgyalásokból.
Blanár megismételte azt is, hogy Szlovákia külpolitikai iránya nem változik, az „élettere” világosan meghatározott, az ország szilárdan rögzült az EU-ban és a NATO-ban, ezekben látja az ország jövőjét, ahogyan mind a négy világtáj felé folytatott külpolitikában is. A gázbeszerzés érdekében támogatja a moszkvai munkalátogatásokat, és semmi kivetnivalót nem lát Ľuboš Blaha (Smer-SD) bejelentett moszkvai útjában. Emlékeztetett arra, hogy ő európai parlamenti képviselő, és feltételezi, azért megy oda, hogy azokat az érdekeket képviselje, amelyekről az EU lemondott, vagyis a békés érdekeket.
A tereken tüntetőkről azt mondta, ne becsüljék le őket, mert tudják, mit akarnak. A kerekasztal összehívása az elnöki hivatalban szerinte túl későn jött. Donald Trump amerikai elnök kormányzását az EU számára is nagy geopolitikai kihívásnak nevezte.