2023. október 10., 07:55

Kormányalakítási keringő

Egy hét már lepergett a Zuzana Čaputová által a szeptember 30-i választásokat első helyen behúzó Robert Ficónak megszabott 14 napból, de a kormányalakítási tárgyalások lapzártánkig nem vezettek eredményre. Ebben az összefoglalóban a még nyitott kérdésekre keressük a legvalószínűbb válaszokat.

fico caputova
Fotó: TASR

Amikor hétfő este ezek a sorok íródnak, kilenc nappal vagyunk a parlamenti választások után, de még mindig nem tudjuk teljes bizonyossággal, milyen összetételű kormány fogja irányítani Szlovákiát. A parlamenti matematikát ismerjük, hét párt jutott be a pozsonyi törvényhozásba. A 150 képviselőt számláló parlamentben a Smer-SSD 42, a PS 32, a Hlas-SD 27, az OĽaNO 16, a KDH 12, a SASKA 11, az SNS pedig 10 mandátumot szerzett.

Tények és nyitott kérdések
Szintén tényként rögzíthetjük, hogy a választásokat követő első munkanapon, október 2-án Zuzana Čaputová államfő a szokásjognak megfeleően kormányalakítási megbízást adott a szeptember 30-án legnagyobb felhatalmazást kapó Smer elnökének. Tegyük hozzá azt is, a győztes pártelnök mozgásterét az államfő behatárolta, hiszen Robert Fico mandátuma két hétre szól.

Amit szintén leszögezhetünk, hogy ebből a 14 napból az első nyolc tapogatózó tárgyalásokkal telt. Vagyis nyitott kérdések maradtak még bőven, hiszen sem a kormánykoalíció összetételét, sem a leendő kormányfő személyét illetően nem tudunk biztosat mondani.

Az egyszerű ember és a királycsináló

Mielőtt a kormányalakítás lehetséges forgatókönyveit sorra vennénk, rögzítsük, hogy a parlamentbe jutott pártok közül a koalíciós matek során hat formációval kell számolni. Az előző választások győztese, az OĽaNO (a választási koalíción osztozó „barátaival” egyetemben) már biztosan ellenzéki szerepre készülhet. Ahogyan azt is kijelenthetjük, hogy a Hlas-SD nélkül biztosan nem fog kormány alakulni.

Vagyis, amíg Igor Matovičot a krumplimedál bársonyszékre biztosan nem jogosítja, addig a dobogó harmadik foka jóvoltából Peter Pellegrini a királycsináló helyzetébe került. Az október 2-át követő napok jól mutatták, Pellegrini nem adja olcsón magát, lapzártánkig még a Smer és a PS felé is nyitva hagyta az ajtót.

Még egy megjegyzés: a Hlas elnöke leszögezte, biztosan dönteni fog – vagy ide, vagy oda. Ezt készséggel el is hisszük neki, hiszen maga sem lehet biztos benne, hogy egy megismételt voksoláson ismét ilyen jó lapokat kapna a választóktól. Emiatt az előrehozott választásokat, mint lehetséges forgatókönyvet jó eséllyel kizárhatjuk. Vagyis napokon belül új kormánya lesz az országnak. Kérdés, hogy milyen…

Ami a legvalószínűbb…

Ha a lehetséges koalíciós forgatókönyveket vesszük számba, kezdjük a legvalószínűbbel. Bár a tárgyalások elhúzódnak, még mindig egy Smer–Hlas–SNS hármaskoalíció látszik a legesélyesebbnek. A parlamenti matematika mérlegén a három pártnak közösen 79 mandátuma van, ami a minimálisan szükséges 76-nál éppen hárommal több. Szűk többség, de szilárd érdekközösség esetén bőven kitarthat a ciklus végéig. Önmagában a nagyobb mandátumfölény még semmire nem jelent garanciát, legutóbb Matovičéknak még 95 képviselő sem volt elég, hogy kihúzzák a négy évet.

Azt azért jegyezzük meg, ha ez a most valószínűnek látszó forgatókönyv valósul meg, a kormányfő személye még mindig kétesélyes. Egyes sajtóértesülések szerint Fico ragaszkodik a miniszterelnöki bársonyszékhez, Pellegrininek a házelnöki széket kínálta fel. Itt jegyezzük meg, múlt héten a kampányban a progresszívek szekerét toló liberális sajtóorgánumok már kész tényként írtak arról, hogy közel a megállapodás a Fico–Pellegrini–Danko hármas között.
fico pelle
Fotó:  TASR
Pellegrini mozgástere is véges

A képet árnyalja, hogy éppen Robert Fico hűtötte le a várakozásokat azzal, hogy a sajtóban megjelent állítások nagy részének nincs valóságalapja. Amit alátámaszt – tesszük hozzá –, hogy még napokkal később sincs megállapodás. Akkor mégis miért a Smer–Hlas–SNS hármaskoalíció a legvalószínűbb forgatókönyv? A válasz kézenfekvő, bár Peter Pellegrini valóban királycsinálóként léphet fel, de a mozgástere neki is véges.

Leginkább amiatt, mert a pártján belül a meghatározó politikusok többsége a Smer és a PS közül egyértelműen Ficóékkal kormányozna szívesebben. Jegyezzük meg, erről a Smerben is tudnak, és alighanem keresetlen formában dörgölik a vonakodó Pellegrini orra alá. Ahogy az sem elhanyagolható szempont, hogy a Hlas választóinak nagyobb része szintén a Smerrel közös kormányzást választja a progresszívek helyett.

Bár a közvélemény-kutatók szakmai hitelét a szeptember 30-i választások aligha erősítették, lakmuszpapírként álljon itt egy felmérés a múlt hétről. A SANEP ügynökség arra kereste a választ, milyen koalíciót részesítenének előnyben a lakosok, és milyen partnereket szeretnének azok, akik a választások során a Hlasra szavaztak.

A teljes népesség körében a Smer–Hlas–SNS koalíciót a megkérdezettek fele, a PS–Hlas–KDH–SaS négyest kevesebb mint harmada látná szívesen. A Hlas szimpatizánsainak körében még egyértelműbb a helyzet, a párt támogatóinak 62,2 százaléka Robert Ficóval kötne koalíciót, a PS vezette négyeskoalíciót csak 11,8 százalékuk részesíti előnyben.

A Smer ajánlatára nehéz ráígérni

Mindezt megtetézve van még egy harmadik szempont is, amely valószínűbbé teszi, hogy a Smer–Hlas–SNS hármas kerüljön a kormányrúdhoz, mint hogy végül mégis kigolyózzák Ficóékat. Peter Pellegrini, és nem mellesleg a párttársai számára, a miniszterelnöki bársonyszék mellett van még egy mérlegelendő szempont: hárompárti kabinet esetén még mindig nagyobb szelet jut a tortából, mint négy párt esetén. Azaz Robert Fico oldalán több bársonyszékkel számolhatna a Hlas, mint a PS-től SaS-ig nyúló koalícióban. Ez még akkor is döntő szempontnak bizonyulhat, hogy Michal Šimečka beáldozta a kormányfői ambícióit, felkínálva a miniszterelnöki bársonyszéket Pellegrininek.

Vagyis a helyzet úgy áll, hogy Peter Pellegrininek a négypárti kormányban kínálkozik legnagyobb esély a kormányfői poszt megszerzésére, de pártjának egyúttal a lehetséges forgatókönyvek közül a legkisebb tortaszelet jutna a minisztériumokból. Főleg akkor, ha azzal is számolunk, hogy a harmadik koalíciós partner, az SNS frakciójában egyedül Andrej Danko foglal helyet a nemzetiek táborából, a többiek „ejtőernyősök". Vagyis a kohézió ebben a társaságban aligha erős, ezáltal az érdekérvényesítő erejük is korlátozott. A feltételezést megerősíti, hogy a nemzetiek elnöke gyakorlatilag nem szabott feltételeket egy Smer vezette kormány parlamenti támogatásáért.

Mindennek komoly gyakorlati jelentősége van, hiszen egy kvázi kétpárti kormány esetén Robert Fico mozgástere tovább növekszik, mivel a koalíciós alku során akár az SNS-nek járó tárcákból is felkínálhat Pellegriniéknek. A Hlas számára ez gyakorlatilag visszautasíthatatlan ajánlat, amivel szemben Peter Pellegrini a személyes ambícióiból kénytelen lesz engedni.

Ficónak jobbak a lapjai
Vagyis kilenc nappal a választások után biztosat kijelenteni még nem tudunk, jól látható, hogy Robert Ficónak a kormányalakítási keringőben jobb lapjai vannak, mint Michal Šimečkának. Ha ez így van, a tárgyalások elhúzódásának valódi oka a Hlas részéről nem a Smer és a PS közötti dilemma, hanem a pozíciók kimaxolása Ficóék oldalán.

Meglepetések persze még érhetnek minket, de láthatóan jóval több érv szól a Hlas és a Smer közös kormányzása, mint a fősodratú média által várt négyeskoalíció mellett. Bár a szlovákiai közélet elég gyakran megcáfolja ezt az állítást, a politikában legtöbbször mégis a legvalószínűbb forgatókönyv valósul meg.

Megjelent a Magyar7 2023/41. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.