Kolíková menesztené a belügyminisztert, Tibor Gašpar nem lát erre okot
Mária Kolíková az SaS képviselője úgy gondolja, hogy Matúš Šutaj Eštok menekülés gyanánt akár a parlament elnökévé is válhat, Tibor Gašpar a parlament Smer-SD-s alelnöke ugyanakkor nem lát okot a belügyminiszter lemondására. Kolíková főleg a rendőrség destabilizálása miatt bírálja a belügyi tárca vezetőjét – derült ki a Szombati dialógusok című politikai vitaműsorból.

„Nem látom okát a belügyminiszter lemondásának“ – jelentette ki a rendőrség személyzeti helyzetével kapcsolatban Gašpar.
Szerinte a tárcavezető eredményeket tud felmutatni, például az elmúlt időszakban csökkent a vagyon elleni bűncselekmények száma.
„Ha ugyanakkor Šutaj Eštok úgy gondolja, hogy mást csinálna, mondjuk éppen a parlament elnöke szeretne lenni, és ezzel többet tud tenni pártjáért, én ezt is tiszteletben tartom“ – tette hozzá a parlament Smer-SD-s alelnöke.
Kolíková ugyanakkor úgy látja, a belügyminiszter nem tudja megfelelően ellátni feladatát, amikor a szervezett bűnözés elleni kulcsfontosságú egységeket számolja fel.
Az ellenzék fontolgatja, hogy javaslatot nyújt be Šutaj Eštok felmentésére, bár azt is elképzelhetőnek tartja az SaS-s politikus, hogy a tárcavezető maga mond le. „Elképzelhetőnek tartom, hogy a miniszter megelőz minket. Úgy gondolom, hogy a parlament elnöki funkciója egy jó menekülőút számára, mivel jelenlegi feladatát nem tudja ellátni“ – kritizálta Šutaj Eštokot Kolíková.
Kolíková a rendőrség több tagjának távozása és a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) felszámolása miatt is bírálja a minisztert, Gašpar szerint a NAKA megszüntetése nem befolyásolja a rendőrség személyi állományának létszámát. Hozzátette, hogy a NAKA helyébe két rendőrségi osztály került. A rendőrökkel kapcsolatban Gašpar inkább az anyagi helyzeten javítana, például a fizetési osztályok változtatását, vagy egy speciális fizetéskiegészítést javasolna a megemelkedett megélhetési költségek miatt.
Kolíková a konszolidációs csomaggal kapcsolatban úgy gondolja, hogy azt felelőtlenül állították össze, az „megfojtja” az embereket.
Hozzátette: nem tartalmaz olyan reformot, amely csökkentené az állam kiadásait.
„A konszolidációs csomag elfogadási folyamata túlmutat az alkotmány keretein” - mondta a volt miniszter, hozzátéve, az SaS fontolgatja, hogy az ügyben az alkotmánybírósághoz fordul.
Az állami költségvetés tervezetében sem lát felelős megoldásokat az ellenzéki politikus,
szerinte ugyanis nagyon magas a kiadási oldal.
Gašpar erre úgy reagált, hogy
az állam igenis igyekszik spórolni, például az állami alkalmazottak létszámának leépítésével.
A volt országos rendőrparancsnok szerint különösebb gond nélkül sikerül az év végéig elfogadni a költségvetést. Kolíková viszont egyáltalán nem lát teret annak támogatására.
Gašpar az élelmiszerek adótartalmának csökkentésével kapcsolatban elmondta,
a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a kiválasztott élelmiszerek árában valóban tükröződjön az adócsökkentés
– tárgyalnak az üzletláncokkal, az agrártárca ellenőrző intézkedéseket tesz – mondta, kiegészítve azzal, hogy szerinte az üzlethálózatok nem spekulálhatnak az árakkal az ÁFÁ-val kapcsolatban.
Kolíková számára viszont érthetetlen, hogy szeretnének alacsonyabb árakat elérni, ha bevezetik a tranzakciós adót.
Azt alapvetően rossznak nevezte, amely megfojtja a gazdaságot és emeli az árakat.